red
Wisła Kraków - Legia Warszawa 0:1. Ważne zwycięstwo stołecznych piłkarzy w lidze [ZDJĘCIA] Andrzej Banaś
W drugim meczu pod wodzą Deana Klafuricia Legia znów wygrała. W Krakowie pokonała Wisłę 1:0 po bramce Cristiana Pasquato, choć przez ostatnie pół godziny grała w dziesiątkę. Drugą żółtą kartkę za symulowanie dostał Jarosław Niezgoda. Powtórki pokazały jednak, że napastnik miał prawo się przewrócić, a duży błąd popełnił sędzia Mariusz Złotek.

– Takie zwycięstwa jak z Górnikiem pozytywnie wpływają na zespół. Odwróciliśmy wynik, co zdarzyło się po raz pierwszy w tym sezonie. Przed meczem z Wisłą analizowaliśmy przede wszystkim ostatnie spotkanie, które przegraliśmy z tym rywalem przy Łazienkowskiej. Zrobimy wszystko, by w Krakowie wygrać – zapowiadał przed niedzielnym starciem nowy trener Legii Dean Klafurić. – Zrobimy wszystko, by zdobyć dublet. Mam nadzieję, że mecz z Górnikiem to moment zwrotny tego sezonu. Spotkań zostało niewiele, każde z nich chcemy wygrać – dodał Artur Jędrzejczyk.

W środowym debiucie byłego asystenta Romeo Jozaka w roli pierwszego szkoleniowca Legii nie było widać żadnej zmiany jakościowej w grze piłkarzy. Przez ponad 70 minut Wojskowi męczyli się z Górnikiem Zabrze, przegrywali 0:1, a dwa gole strzelili dopiero w końcówce po czerwonej kartce dla bramkarza gości. Awans do finału Pucharu Polski dodał im jednak pewności siebie. W niedzielę przy Reymonta grali już pewniej, utrzymywali się przy piłce, potrafili też stworzyć sobie sytuacje podbramkowe. W ostatnich tygodniach właśnie ten ostatni aspekt był największą bolączką drużyny.

Aktywny był Michał Kucharczyk, który w meczu z Górnikiem poderwał zespół do walki trafieniem bezpośrednio z rzutu wolnego. W pierwszej połowie „Kuchy” był blisko otwarcia wyniku. Jego potężna bomba zza pola karnego zatrzymała się jednak na poprzeczce. Chwilę później skrzydłowy mógł się poprawić, ale strzelając z powietrza z ostrego kąta nie trafił do pustej bramki.

Legioniści w końcu dopięli jednak swego. Kluczowa była indywidualna akcja Cristiana Pasquato. Włoch, który za Jozaka grał niewiele, minął dwóch rywali i mocnym strzałem w „okienko” trafił do siatki. Uderzeniu biernie przyglądali się trzej obrońcy „Białej Gwiazdy”, którzy stali na drodze byłego gracza Juventusu.

Lepsza gra z przodu nie wiązała się jednak z poprawą w linii obrony. W defensywie legioniści nadal popełniali koszmarne błędy, a skórę kolegom tradycyjnie ratować musiał Arkadiusz Malarz. Najwięcej kunsztu golkiper musiał wykazać po strzale Marcina Wasilewskiego tuż przed przerwą.

Przez ostatnie pół godziny meczu legioniści musieli skupić się na obronie. Drugą żółtą kartkę za symulowanie w polu karnym dostał Jarosław Niezgoda (pierwszą obejrzał za faul). Powtórki pokazały jednak, że skompromitował się nie napastnik Legii, a sędzia Złotek, który nie zauważył kontaktu nogi Wasilewskiego z Niezgodą.

Mimo przeciwności losu legioniści wytrzymali ciśnienie. Poza powstrzymywaniem rywali próbowali nawet podwyższyć wynik. Blisko był wprowadzony po przerwie Sebastian Szymański, ale jego strzał minął słupek. Więcej bramek kibice przy Reymonta już jednak w tym meczu nie obejrzeli.

Wygrana Legii oznacza, że status quo w tabeli został zachowany. Wcześniej Lech pokonał 1:0 Zagłębie Lubin, a Jagiellonia, która tak samo jak Legia ma punkt straty do Kolejorza rozbiła 3:0 Koronę Kielce. Trzy zespoły są zgodne jak nigdy, w poprzedniej kolejce wszystkie przegrały mecze u siebie. Za tydzień Lech podejmie Górnika, Jaga Wisłę, a Legia Koronę.