18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojenne rozstania na wystawie w Muzeum Historii Polski

Grażyna Kuźnik
fot. Muzeum Historii Polski.
Dzieje śląskiej rodziny Lysków z Bojszów są ważną częścią wystawy "Wojenne rozstania", przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, otwartej właśnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Przez fotografie, listy, pamiątki pokazano w niej losy siedmiu rodzin, które rozdzieliła II wojna światowa. Ich niepowtarzalne dramaty osobiste składają się na wspólną pamięć Polaków o wojnie.

Rodziny dotknęły aresztowania, więzienia, obozy koncentracyjne, wywózki, wcielenia do armii wroga, zaginięcia podczas wojennego chaosu, a także masowe egzekucje i śmierć na froncie. Wystawa opowiada nie tylko o żołnierzach, ale także o ich żonach i dzieciach, pozostawionych w domach. Walka tych najsłabszych o przetrwanie, ich tęsknoty i nadzieje, są również historią wojny.

- Ukazaliśmy doświadczenia często przemilczane, na przykład losy Polaków na terenach włączonych do Rzeszy, w tym przymusowe wcielenia do Wehrmachtu. Chcieliśmy zastanowić się nad tym, jakich wyborów dokonywali ludzie, jak radzili sobie z nagłą rozłąką, często ostateczną - mówi Ewa Wójcicka z MHP.

Na wystawę wybrano historie dwóch rodzin z Generalnej Guberni, dwóch z Kresów, jednej rodziny z Pomorza, jednej żydowską i jednej ze Śląska, właśnie Lysków, którzy mieszkali w polskich Bojszowach na Górnym Śląsku. Po wybuchu wojny stały się one częścią III Rzeszy.

Głową rodziny był wówczas 27-letni Alojzy. Ożenił się z Wiktorią Piekorz, córką powstańca śląskiego, chociaż na to małżeństwo Rzesza długo nie wyrażała zgody. W końcu ślub się odbył, urodził się syn, ale szczęście młodych nie trwało długo. Alojzego z bratem Pawłem wcielono do Wehrmachtu - Paweł zginął we wrześniu 1943 roku pod Witebskiem. Alojzy w styczniu 1944 roku koło Kirowogradu. W ubiegłym roku Alojzy Lysko syn na Ukrainie odnalazł grób ojca, którego nigdy nie poznał.


Wystawa "Wojenne rozstania", Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66. Czynna od 11.11.2009 do 12.01.2010 r. w godz. 11-19. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto