Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wola to wyjątkowa dzielnica, w której historia miesza się z nowoczesnością

Teresa Grabowska, Marta Sułkowska, Marta Szafran/Echo Miasta
Wola staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia
Wola staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia fot. Urząd Dzielnicy Wola
Świadectwem bogatej historii Woli są cmentarze, pomniki, liczne zabytki. Zachowały się fragmenty murów getta, o historii przypomina też Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Jeżeli ktoś chce być mieszkańcem dzielnicy, która z jednej strony ma wspaniałą tradycję, Pole Elekcyjne, Redutę Ordona, miejsca pamięci tragicznych dni Powstania Warszawskiego, czyli coś, co jest historią nie tylko Warszawy, ale całej Polski, a z drugiej strony - chce być świadkiem i w pewien sposób współuczestnikiem zmian na dużą skalę, to zapraszamy na Wolę - zachęca Marek Andruk, burmistrz dzielnicy Wola. - Inwestorzy zaczynają inaczej patrzeć na możliwości, jakie daje wykorzystanie zrujnowanych wojną i czasem zabytków. Powstają bardzo ciekawe projekty loftów. Mam tu na myśli dawną fabrykę Lilpopa przy Prymasa Tysiąclecia czy też starą Gazownię Warszawską. Wszystkiego pilnuje konserwator zabytków. Jest też wiele ciekawych projektów nowoczesnych wysokościowców. Istnieją plany wybudowania przynajmniej trzech budynków powyżej 200 metrów. Dzięki rozwojowi Wola będzie miała większą i ciekawszą ofertę handlową, kulturalną, powstanie wiele miejsc, które będą przyciągać mieszkańców Woli i Warszawy - wyjaśnia burmistrz.

Przez ostanie lata Wola zmieniła jednak swoje oblicze, likwidowane są powoli zaniedbania architektoniczne. Dzielnica obecnie przeżywa renesans. Na terenie Woli otwierają swoje biura największe koncerny, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, a utrwalany przez minione lata obraz Woli jako Dzikiego Zachodu za kilka lat zobaczyć będzie można jedynie na starych fotografiach.

Nie znaczy to jednak, że dzielnica całkowicie zmienia charakter. Są tu miejsca, w których wciąż jeszcze można odetchnąć powietrzem starej Warszawy. Burmistrz dzielnicy Wola zachwala tę różnorodność. - Jeżeli chcę znaleźć się w centrum, to nie muszę szukać daleko, nie muszę iść do Śródmieścia. Możemy tu znaleźć i dobre sklepy, i dobre restauracje. Kiedy chcemy odetchnąć kawałkiem starej Warszawy, to jeszcze na Woli gdzieniegdzie to znajdziemy. Wola ma swój specyficzny charakter - podkreśla Marek Andruk.

Wola jest położona bardzo blisko centrum, ma też z nim dobrą komunikację. Powstają nowe osiedla, centra handlowe, dzielnica dba także o tereny zielone. Do 2012 roku ma się zakończyć rewitalizacja parku Szymańskiego, modernizacja czeka też skwer Apfelbauma w obrębie ulic Dzielnej, Pawiej i Smoczej. Unowocześniony ma także zostać park im. ks. Janusza oraz teren zieleni przy ul. Karlińskiego. Dzielnica planuje też modernizację i przebudowę ciągów komunikacyjnych.

Zmiany czekają ulice Krępowiecką, Wawrzyszewską, Burakowską, Spokojną, Dalibora, Traktorzystki i Słodowicką.

A jakie są najważniejsze zadania, które czekają dzielnicę?

- Uważam, że Wola powinna się zmieniać i że będzie się zmieniała m.in. poprzez tworzenie nowych osiedli mieszkaniowych. Oferta deweloperska jest bardzo różnorodna. Na szczęście deweloperzy, którzy działają na Woli, planują przestrzenie publiczne, czyli miejsca, gdzie będzie można wyjść z dzieckiem czy pospacerować. Na nowo powstałych osiedlach już są sklepy, kwiaciarnie, małe galerie handlowe, za chwilę pojawią się kawiarnie. To już jest i czeka na nowych mieszkańców. Wraz z nowymi mieszkańcami pojawiają się nowe możliwości, nowe miejsca pracy, mały biznes. To jest też zadanie dla dzielnicy - tłumaczy burmistrz.

Dla sportu i rekreacji
Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, gdzie na jednego ucznia wypadałoby tyle metrów kwadratowych basenu czy hali sportowej co na Woli. Na terenie dzielnicy powstają nowoczesne obiekty sportowe. Ogródek jordanowski przy ul. Ludwiki 2/4 został oddany do użytku pod koniec 2008 roku. Zostały tam stworzone doskonałe warunki dla najmłodszych do zabawy i nauki. Oprócz różnych boisk do gry w kosza, siatkówkę, piłkę nożną, bieżni i wielu innych atrakcji jest także plac zabaw wyposażony w sprzęty i urządzenia do zabawy: huśtawki, bujaki na sprężynie, piaskownicę.

W parku Księcia Janusza powstały ścieżki rowerowe, a obok alejek dla spacerowiczów są także przeznaczone wyłącznie dla amatorów biegania. Dzielnica dba też o rozwój obiektów sportowych znajdujących się przy szkołach. W latach 2008-2009 na modernizację boisk szkolnych wydano blisko 14 mln zł. Wizytówką może być boisko przy Gimnazjum im. Jana Pawła II przy ul. Deotymy 37.

Mieszkańcy dzielnicy mogą skorzystać z czterech krytych basenów i dwóch hal sportowych. Hala Reduta ma już niedługo zostać zmodernizowana.

Wola wczoraj i dziś
To jedna z najstarszych dzielnicy Warszawy. W drodze wolnych elekcji wybrano tu dziesięciu polskich królów. To właśnie na Woli generałowie Bem i Sowiński stawiali opór wojskom rosyjskim podczas powstania listopadowego. Dzielnicy nie ominęła też rewolucja przemysłowa - mieściły się tu największe fabryki. Przedwojenna Wola była dzielnicą przemysłową, robotniczą i handlową. II wojna światowa, a zwłaszcza tragiczne dni Powstania Warszawskiego oraz dramat getta żydowskiego odcisnęły na dzielnicy swoje piętno.

Dziś Wola zajmuje obszar 19,26 km kw. Jej granice stanowią południowo-zachodnie tereny Żoliborza Przemysłowego, północna strona obwodowej linii kolejowej ze stacją Warszawa Gdańska, al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskie, linia WKD, południowa strona linii kolejowej na odcinku Warszawa-Włochy - Warszawa Zachodnia, zachodnia strona Lasku na Kole oraz północno-zachodnia strona al. Armii Krajowej.

Dzielnica podzielona jest na osiem rejonów: Koło, Ulrychów, Odolany, Powązki, Nowolipie, Młynów, Czyste, Mirów, różniących się zabudową i czasem powstania budynków.

Zielone oazy spokoju
Wola ma pięć parków - wszystkie są ulubionym miejscem spacerów, rekreacji i wypoczynku od codziennego hałasu.

Park Księcia Janusza przy ul. Obozowej to rozległy teren z alejkami spacerowymi. Przy ścieżkach ustawione są ławki dla tych, którzy w parku szukają prywatności. Mogą skorzystać z ławek schowanych między drzewami. Nie brakuje tu też miejsca dla miłośników potraw z grilla. W części parku przy ławkach ustawiono stoły pod zadaszeniem, tak aby nawet podczas deszczu można było spokojnie dokończyć posiłek. Przy ul. Dalibora park przechodzi w Lasek na Kole. Dzieci mają tu do wyboru kilka placów zabaw z nowoczesnymi urządzeniami, coś dla siebie znajdą też nastolatki - urządzenia do wspinaczki i boiska do gier zespołowych. Lasek na Kole to jedno z ulubionych miejsc wielbicieli aktywnego wypoczynku. Powstała tu specjalna ścieżka przeznaczona jedynie dla amatorów biegania, którzy nie muszą przepychać się między spacerowiczami ani bać się, że zostaną potrąceni przez rowerzystów.

Park Sowińskiego, położony u zbiegu ul. Wolskiej i Elekcyjnej, był pierwszym publicznym parkiem robotniczej Woli. Choć niewielki (zajmuje nieco ponad 8 ha), jest jednym z kulturalnych centrów dzielnicy. Znajduje się tu całkowicie zadaszony amfiteatr - miejsce występu polskich i zagranicznych artystów.

Park Powstańców może pochwalić się urokliwą sadzawką. To w nim znajduje się pomnik Polegli Niepokonani, upamiętniający poległych w Powstaniu Warszawskim.

Park Szymańskiego ma być dumą dzielnicy. W 2009 r. rozpoczęła się jego modernizacja. Ma powstać promenada z rzeczką i mostkami, dwukilometrowy tor rolkowo-wrotkowy, ogród astronomiczny, boisko wielofunkcyjne i plac dla modeli latających z wrotowiskiem. Dla najmłodszych mieszkańców Woli przewidziano nowoczesne place zabaw z trampolinami, piaskownicami i drabinkami linowymi.

Park na Moczydle jest sztucznie usypanym wzniesieniem na terenie osiedla Koło. Jest często odwiedzany, przede wszystkim ze względu na cztery piękne stawy.

Wola - dzielnica kulturą silna
Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania 31 lipca 2004 roku. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Szybko stało się miejscem odwiedzanym chętnie nie tylko przez mieszkańców Warszawy, ale i turystów z Polski i z zagranicy. Muzeum jest często określane mianem centrum kulturalnego Woli i trudno się z tym nie zgodzić. Nie wolno jednak zapominać, że dzielnica może się pochwalić wieloma prężnie działającymi instytucjami kulturalnymi, teatrami, domami kultury, odbywa się też wiele wydarzeń artystycznych - festiwale sztuki i kultury, koncerty, imprezy plenerowe, m.in. w parkach. Dużą popularnością cieszą się również kluby serwujące ambitniejsze doznania muzyczne, m.in. słynny Centralny Dom Qultury (CDQ).

Pofabryczny klimat ulicy Chłodnej i okolic wyzwala artystyczny ferment. Za przykładem kultowej klubokawiarni Chłodna 25 powstaje tu coraz więcej małych kawiarni i miejsc o zacięciu artystycznym, klubów przyjaznych dla rodziców z dziećmi. Zwłaszcza w okolicach Chłodnej i Żelaznej.

Chłodna ma szansę stać się w przyszłości kulturalnym centrum Woli. Ulica ma wszystko, czego potrzeba. Jest wyjątkowa - stary bruk, przedwojenne kamienice, postindustrialne otoczenie i zaledwie dziesięć minut piechotą do ścisłego centrum to wystarczająca rekomendacja. Dodajmy, że szykują się tu zmiany. Chłodna od ul. Jana Pawła II aż do Żelaznej zostanie odnowiona, oczywiście przy zachowaniu jej specyficznego charakteru. Rewitalizacja ulicy została wpisana do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Staną tu stylizowane kosze, ławki, latarnie. Odnowione zostaną chodniki i klomby.

Duże zasługi w działalności kulturalnej ma urząd dzielnicy, który organizuje tematyczne spacery po Woli. Dużą popularnością cieszą się Wolskie Ścieżki Pamięci, czyli spacery po cmentarzach na Woli - żydowskim i karaimskim.

Królewska Wola to z kolei propozycja dla miłośników historii - podczas spaceru przewodnicy opowiedzą, jak wybierano na Woli królów. Z myślą o młodszych ludziach powstała gra miejska "Podchody na Woli", która w pofabrycznym, industrialnym klimacie pozwala przybliżyć historię dzielnicy w ciekawy sposób.

Wola ma też własny amfiteatr w parku Sowińskiego u zbiegu ul. Elekcyjnej i Wolskiej. Od maja do września w każdy weekend odbywają się tu, najczęściej darmowe, imprezy, koncerty, festiwale, pokazy, wieczory kabaretowe. Występują gwiazdy polskie i zagraniczne. Na deskach amfiteatru wystawiają spektakle renomowane warszawskie teatry. O atrakcjach, jakie przygotowywane są w amfiteatrze, można przeczytać na www.wola.waw.pl oraz na stronie Ośrodka Kultury Żeromskiego (www.okwola.pl), który dba o repertuar i atrakcje amfiteatru. Informacji o planowanych imprezach oraz ważnych wydarzeniach warto szukać również w "Kurierze Wolskim", darmowym dwutygodniku Urzędu Dzielnicy Wola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto