Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolskie muzea kuszą ciekawymi wystawami

Kasia Rożko
Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najchętniej odwiedzanych w stolicy
Muzeum Powstania Warszawskiego to jedno z najchętniej odwiedzanych w stolicy Wikimedia Commons, wolna licencja
Wola jest dzielnicą sprzyjającą rozwojowi i propagowaniu kultury. To tutaj znajdują się Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Woli oraz wiele innych placówek muzealnych.

W dzielnicy odbywa się wiele wydarzeń artystycznych. Do najciekawszych należą: Festiwal Sztuki Wola Art, Wolskie Wieczory Artystyczne, cykle Wolskich Jesieni Kultury, Dni Dziecka na Woli, Przeglądy Swobodnych Inicjatyw oraz Nowy Kercelak.

W sezonie letnim niezwykle popularne stają się imprezy plenerowe w Amfiteatrze w parku Sowińskiego. Aranżowane są wieczory poetyckie, koncerty i przeglądy. Najsławniejsze to: Wolskie Zdarzenia Kabaretowe i Święto Muzyki Folkowej. Okręg wolski skupia wielu twórców i animatorów kultury. Funkcjonują tu również liczne organizacje pozarządowe, których misją jest pielęgnowanie historii i tradycji, a także wspomaganie rozkwitu talentów muzycznych i plastycznych młodych artystów.

Czytaj też: Gdzie najlepiej integrować się w stolicy?

Zapraszamy na spacer po wolskim muzeach. Zacznijmy go od Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostało ono otwarte 31 lipca 2004 roku w 60. rocznicę wybuchu powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób i mobilizacji sił powstało muzeum nowoczesne, niekonwencjonalne, ponadpokoleniowe. Muzeum ukazuje historię Powstania Warszawskiego - wydarzenia od okupacji poprzez sytuację międzynarodową i utworzenie nielegalnego ośrodka władzy komunistycznej w Lublinie aż po losy powstańców w PRL. Szczególne miejsce zajmują opaski powstańcze - wyeksponowane z imieniem, nazwiskiem i pseudonimem właściciela.

Kolejnym kulturalnym miejscem na mapie Woli jest Muzeum Niepodległości - Pawiak. Muzeum mieści się w piwnicach byłego więzienia wybudowanego równolegle z Cytadelą Warszawską. Do 1914 r. stanowiło największy ośrodek izolacji i represji Polaków przez władze carskie. W latach 1939-1944 było jednym z głównych więzień gestapo na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Ekspozycja muzealna powstała w 2001 r. i łączy ze sobą poszczególne etapy historii Pawiaka: represje po powstaniu styczniowym; katorgę działaczy pierwszej Partii Robotniczej, uczestników rewolucji 1905-1907 r. z terenu Warszawy i Mazowsza, opozycji politycznej okresu II Rzeczypospolitej oraz gehennę czasów okupacji hitlerowskiej.

Nieopodal przy ul. Anielewicza powstaje Muzeum Historii Żydów Polskich. Muzeum ma się stać punktem odniesienia dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem Żydów polskich oraz znakiem dokonującego się przełomu we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów.

Warto również odwiedzić Muzeum Kolejnictwa przy ul. Towarowej. W prezentowanych zbiorach na uwagę zasługuje jedyny na świecie pociąg pancerny z II wojny światowej. Znajdują się tu także unikatowe i często bardzo oryginalne powozy. Wszystkie eksponaty o dużych gabarytach stoją na torach przy peronie IV.

Muzeum zgromadziło także w swoich salach wystawowych modele, dzięki którym można dokładniej poznać historię kolejnictwa.

Muzeum gromadzi także maszyny i urządzenia takie jak telefony, zegary czy lampy kolejowe, makiety stacji kolejowych, modele taboru, numizmaty, obrazy, sztandary, fotografie. Ciekawostką są wykonane ze złota i srebra bilety, które upoważniały do bezpłatnych przejazdów kolejowych.

Czytaj też: Zobacz nowe logo Muzeum Narodowego

Wola jako jedna z niewielu dzielnic ma też własne muzeum - Muzeum Woli. Ma ono w swych zbiorach wiele pamiątek tradycji przemysłowych i rzemieślniczych Woli, które prezentowane są zarówno na ekspozycjach stałych, jak i wystawach czasowych. Prezentowana jest tu ekspozycja stała pt. "Warszawska Wola", która przybliża dzieje dzielnicy oraz proces przekształcania się jej z królewskiej wsi w dzielnicę przemysłową. Obok wystaw w muzeum organizowane są spotkania, odczyty, lekcje muzealne, a także pokazy filmowe. Można tu także uzyskać informacje na temat dziejów Woli.

W Muzeum Woli organizowane są wystawy współczesnych artystów, malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików itp.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto