Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraki na ulicach Warszawy. Od początku roku usunięto blisko 2800 porzuconych pojazdów [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Porzucone, zniszczone, zdekompletowane, czasem wręcz… wrośnięte w ziemię lub obrośnięte roślinnością. Kiedyś duma właścicieli, dziś zagrażające mieszkańcom i środowisku, niepotrzebnie zajmujące miejsca parkingowe i negatywnie wpływające na estetykę miasta. W pierwszym półroczu 2019 roku aż 2759 wraków - bo o nich mowa - usunięto z ulic Warszawy dzięki działaniom strażników miejskich. Szczegóły w artykule poniżej.

Zniszczone, zdewastowane i zapomniane

Zdemontowane podzespoły, wystające części, skorodowana karoseria, wyciekające płyny eksploatacyjne - taki widok nie budzi żadnych wątpliwości strażników, którzy w tego typu przypadkach natychmiast wydają dyspozycję usunięcia pojazdów. W przypadku pozostałych, tych w lepszym stanie, ale których stan nie budzi wątpliwości, że są porzucone (np. zdewastowane wnętrza, porośnięte roślinnością nadwozia, wrastające w podłoże opony) rozpoczyna się procedura ustalania właściciela, aby zobligować go do jak najszybszego zabrania pojazdu. W przypadku braku reakcji, wrak jest usuwany.

Od stycznia do maja br. dzięki działaniom strażników miejskich z Referatu ds. Pojazdów usunięto z ulic stolicy 2759 wraków. ''Oczyszczono'' miasto z m.in. aut zdewastowanych, nieużytkowanych, pojazdów spalonych, pokolizyjnych, a nawet... wraków reklamujących skupy wraków.

Zobaczcie zdjęcia wraków, które w tym roku usunięto z ulic miasta:

Wraki na ulicach Warszawy. Od początku roku usunięto blisko ...

Strażnicy zawsze starają się dotrzeć do właściciela lub użytkownika pojazdu. Obowiązek usunięcia i wyrejestrowania wraków pojazdów lub przywrócenia ich do stanu używalności spoczywa właśnie na właścicielu. Po wszczętych przez strażników czynnościach tak właśnie się stało w średnio co czwartym przypadku – 679 pojazdów właściciele lub użytkownicy usunęli na własny koszt. Natomiast w przypadku, kiedy pojazd stwarzał realne zagrożenie (np. niezabezpieczony dostęp do zbiornika paliwa, wyciek płynów eksploatacyjnych, wystające ostre krawędzie, zbite szyby, zdemontowane podzespoły) dla mieszkańców i środowiska naturalnego, strażnicy bezzwłocznie wydawali dyspozycję usunięcia samochodu na parking strzeżony. Tak było w 666 przypadkach.

Większość wraków, które są usuwane na parkingi strzeżone, zostaje poddana przez miasto recyklingowi, ponieważ właściciele nie zgłaszają się już po te pojazdy. Właśnie taki jest cel działań strażników – by wraki na dobre zniknęły z przestrzeni miejskiej, przestały zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców i środowisku, nie szpeciły miasta i nie blokowały miejsc parkingowych - czytamy na stronie Straży Miejskiej m.st Warszawy.

Strażnicy miejscy w większości sami lokalizują wraki na terenie miasta. Rośnie jednak aktywność w tym zakresie mieszkańców. Coraz częściej straż otrzymuje prośby o podjęcie czynności w związku z wrakami od administratorów osiedli.

Mistrzowie Parkowania cz. 45. Oni nie zawahają się nawet stanąć na ścieżce rowerowej [ZDJĘCIA]

Mistrzowie Parkowania cz. 45. Oni nie zawahają się nawet sta...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto