Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Gdyby nie koty ludzi zjadłyby szczury [ZDJĘCIA]

Ewa Konarzewska-Michalak
Maniek - rezydent Lecznicy przy ul. Objazdowej
Maniek - rezydent Lecznicy przy ul. Objazdowej fot. Ewa Konarzewska-Michalak
O naturze kotów i właściwej pielęgnacji tych pięknych zwierząt rozmawiam z lekarzem weterynarii Bogusławem Gołębiowskim z Lecznicy przy ul. Objazdowej we Wrześni. Lecznica Gołębiowski i Nowakowski ufundowała nagrody w naszym Plebiscycie na Super Kota Ziemi Wrzesińskiej.

Decydujemy się wziąć małego kotka do domu, ale nie mamy doświadczenia w opiece. O co powinniśmy zadbać?
Przede wszystkim trzeba przynieść zwierzę do lekarza. Malucha należy odrobaczyć, sprawdzić, czy ma pasożyty lub świerzb.

Która karma jest lepsza – mokra, czy sucha?

To zależy od upodobań kotów. Jedne gustują w saszetkach, inne wolą suchą karmę. Przyzwyczajenia smakowe trudno zmienić. Najważniejsze, żeby to było jedzenie dobrej jakości, bo po sterylizacji zaczyną się problemy z układem moczowym. Wtedy trzeba włączyć karmę specjalistyczną, dopasowaną do wieku kota. Starszym zwierzętom powyżej 10. roku życia powinno się podawać karmę dla seniorów, typu mature. Pamiętajmy, ze kot potrzebuje tylko wody i karmy, pozostałe pożywienie to tylko urozmaicenie diety. Mleko nie jest polecane.

Jak często należy się pokazywać z kotem u lekarza?

Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia zwierzę prowadzi. Koty przebywające tylko w mieszkaniu raz w roku powinny być szczepione przeciw chorobom zakaźnym, w razie potrzeby odrobaczane, po uprzednim badaniu kału. Natomiast kot wychodzący styka się z wieloma zwierzętami, dlatego zwykle raz na miesiąc trzeba stosować środki na kleszcze i pchły, częściej też odrobaczać. Kot jest zwierzęciem bardziej narażonym na zagrożenia, bo wejdzie tam, gdzie pies się nie dostanie. Pociągają go wszelkie zakamarki – piwniczne okienka, kartony, szafki, półki. Zwracajmy uwagę na uchylone plastykowe okna – chcąc się przez nie przecisnąć koty ulegają poważnym wypadkom. Takie historie często kończą się uszkodzeniami miednicy, tylnych kończyn i w rezultacie śmiercią.

Na co powinniśmy uważać, jeśli mamy koty w starszym wieku?

Niektórzy zalecają coroczne badania krwi dla kotów powyżej 7. roku życia. W ten sposób można dowiedzieć się, w jakim stanie są nerki i wątroba. Starsze zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą mieć problemy ze stawami. Trzeba też sprawdzać zęby, czy nie pojawił się kamień lub nadżerki.

Czy decydując się na kota warto od razu wziąć dwa zwierzaki?

Kilka zwierząt zawsze czuje się raźniej w swoim towarzystwie, szczególnie jeśli są w zbliżonym wieku, chyba, że trafimy na typowego samotnika. Koty są bardzo charakterne.

Mam cztery koty – matkę i trzech synów. Spodziewałam się, że kocury będą chciały zdominować kotkę, okazuje się jednak, że ona nie oddała władzy.
W stadzie zwykle przewodzi najstarsza samica, ona decyduje o tym, co wolno, a czego nie. Samce pełnią funkcje reprezentacyjne. Podobnie jest u dzikich kotów. Problemy zaczynają się kiedy dominant zachoruje i spada z hierarchii – zwierzęta się stresują, toczą się walki o przywrócenie starego porządku.

Jak należy traktować kota? Można go wytresować?

Kot to nie mały pies, ma silną osobowość i lubi narzucać otoczeniu swoje zachcianki. Zanim zaprosimy go do siebie musimy przygotować dom. Zaczynając od kuwet po stojaki, gdzie kot będzie wypoczywać i chronić się w razie potrzeby. Trzeba zapewnić mu pionową drogę ucieczki – koty lubią się wspinać i chować na wysokościach, gdzie nikt ich nie zapędzi w kozi róg.

Czasem zdarza się, że kot zamiast do kuwety załatwia się w kącie. Dlaczego tak się dzieje?
To może być objaw stresu albo choroby – cukrzycy, problemów z drogami moczowych. Czasem kotu może nie pasować miejsce, w którym stoi kuweta, wtedy trzeba ją przenieść.

Niektórych ludzi denerwuje to, że ich sąsiedzi dokarmiają dziko żyjące koty. Jaką rolę pełnią te zwierzęta?

Gdyby nie „dzikie” koty mieszkańców blokowisk zjadłyby szczury bytujące w śmietniskach. Odkąd przygarnęliśmy kotkę chodzącą wokół bloku nie ma zapachu myszy w domu. Koty najlepiej kontrolują populacje gryzoni. Ludzie szybko o tym zapominają. Oczywiście koty polują też na ptaki, ale zabijają znacznie więcej gryzoni. Kot jest po prostu urodzonym zabójcą.

Masz kota? Weź udział w naszym Plebiscycie na Super Kota Ziemi Wrzesińskiej! Zgłoszenia i więcej informacji tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto