Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wy pytacie - ZUS odpowiada - tym razem o zwolnieniu chorobowym

Ewa Chojna
Wy pytacie - ZUS odpowiada - tym razem o zwolnieniu chorobowym
Wy pytacie - ZUS odpowiada - tym razem o zwolnieniu chorobowym Piotr Krzyżanowski
Mscie pytanie do ZUS? Wyślijcie je do nas - odpowiedzi przygotują specjaliści.

Chciałabym wiedzieć co daje mi jako choremu pracownikowi elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy zawsze ono dociera do pracodawcy? Czy lepiej jednak na wszelki wypadek brać papierowe?
Agata

Pani Agato, od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiają zwolnienia tylko w formie elektronicznej, ale zawsze może pani poprosić o wydruk i lekarz ma obowiązek to zwolnienie dla pani z systemu wydrukować. Gdy lekarz wystawi e-ZLA, a pani pracodawca ma dostęp do zwolnień elektronicznych (ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS), nie musi pani dostarczać mu zwolnienia. Nie ma potrzeby, zatem aby podczas choroby lub opieki, np. nad chorym dzieckiem, zanosić zwolnienia pracodawcy czy prosić kogoś o dostarczenie tego dokumentu. Jeśli pani pracodawca ma dostęp do e-ZLA, nie musi Pani wówczas przynosić mu wydruku tego zwolnienia. W takim przypadku, pracodawca od razu wie, że lekarz wystawił pacjentowi - pracownikowi e-ZLA. Od stycznia 2016 r. profile na PUE ZUS (a dzięki temu – dostęp do e-ZLA) powinni mieć wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Przepisy nie zobowiązują pozostałych przedsiębiorców do założenia takiego profilu, ale warto to zrobić. Pracodawca powinien Panią poinformować, czy ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich. Wie o tym również lekarz, który wystawia e-ZLA. Jeśli sami chcemy zobaczyć swoje zwolnienie, jest ono na naszym koncie na PUE ZUS. Możemy sprawdzić, np., do którego dnia wystawione jest zwolnienie. Jeśli nie m pani konta na PUE ZUS, warto je założyć w czasie wizyty w ZUS.

Myślałem o tym żeby pomalować mieszkanie w czasie zwolnienia lekarskiego, ale wiem, ze ZUS kontroluje to, co się robi w czasie choroby. Jeżeli osoby kontrolujące zastaną mnie podczas wykonywania pracy, za jaki okres utracę prawo do zasiłku chorobowego?
Krzysztof

Panie Krzysztofie, w przypadku stwierdzenia, że osoba kontrolowana wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres, na który kontrolowane zwolnienie lekarskie zostało wystawione. Jeżeli kontroli będzie poddana osoba przebywająca na świadczeniu rehabilitacyjnym, wówczas utrata prawa do świadczenia dotyczy całego kalendarzowego miesiąca, w którym stwierdzono zaistnienie tych okoliczności. Otrzymany zasiłek trzeba zwrócić do ZUS wraz z odsetkami. Proszę pamiętać, że każda osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim może być skontrolowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aż dwukrotnie. ZUS sprawdza zarówno to czy osoba, która ma zwolnienie jest rzeczywiście chora jak i właśnie to co robi w czasie zwolnienia. Czy zwolnienie wykorzystuje na leczenie czy może w tym czasie wyjechała na urlop lub pracuje dla konkurencyjnej firmy.
Natomiast jeśli dostałby pan zaproszenie do lekarza orzecznika i ten w czasie badania stwierdzi, że jest już pan zdrowy wtedy przerwie zwolnienie zwolnienia i będzie musiał pan zwrócić otrzymany do tej pory zasiłek wraz z odsetkami

Jestem na zwolnieniu lekarskim z tytułu sprawowania opieki nad półtoraroczną córką. Mieszka z nami również moja mama. Czy w razie kontroli zostanę pozbawiona prawa do zasiłku opiekuńczego?
Eliza

Pani Elizo, podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, badana jest również okoliczność, czy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy są poza ubezpieczonym inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Wyjątek od tej zasady stanowi opieka nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Zatem obecność Pani mamy podczas sprawowania opieki na córką, nie pozbawia Pani prawa do zasiłku opiekuńczego.

I drugie moje pytanie, jaki jest termin na wypłatę zasiłku chorobowego przez ZUS?

Zasiłek powinien zostać wypłacony nie później niż w terminie 30 dni, po uzyskaniu wszystkich dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do tego zasiłku.

Jestem na urlopie rodzicielskim, do końca urlopu zostało mi 7 tygodni. Dowiedziałam się, że znowu jestem w ciąży - czy mogę iść na chorobowe aby przerwać urlop? Jak ZUS będzie mi wypłacał pieniądze, z rodzicielskiego czy z chorobowego, czy naraz podwójnie?
Katarzyna

Pani Katarzyno, niestety nie można wypłacać dwóch świadczeń za ten sam czas. W okresie popierania zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski nie ma Pani prawa do zasiłku chorobowego. Prawo to nabędzie Pani od następnego dnia po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Mam prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy jeśli zacznę pracę, to, gdy zachoruję, będę mógł korzystać z zasiłku chorobowego?
Tomasz

Panie Tomaszu, osoby, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, mogą podejmować pracę (np. pracować na umowę o pracę czy prowadzić działalność gospodarczą) i być objęte ubezpieczeniem chorobowym. W czasie trwania tego ubezpieczenia mają prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Trzeba oczywiście pamiętać, że zwykle obowiązuje okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Wynosi on 30 dni dla osób, które są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym (np. dla pracowników) i 90 dni dla osób, które mają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe(np. dla osób prowadzących działalność gospodarczą).

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bolkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto