18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybieramy choinkę: żywa czy sztuczna?

Magda M. Maciejczyk
Pamiętajmy, że o choinkę trzeba również odpowiednio dbać
Pamiętajmy, że o choinkę trzeba również odpowiednio dbać Polskapresse
Jaką choinkę wybrać, by cieszyć się nią jak najdłużej? Może zdecydować się na sztuczną? Oto kilka podpowiedzi dla niezdecydowanych.

- W tym roku dużym zainteresowaniem cieszą się naturalne jodły i świerki, natomiast jeśli chodzi o choinki sztuczne, to polecam zielono-białe i białe, które są hitem tego sezonu - mówi Janusz Grochola, sprzedawca bożonarodzeniowych ozdób. - Współczesne sztuczne drzewka mają zapach lasu i grają kolędy.

Czytaj także: Własnoręczne udekorowanie domu na Boże Narodzenie może być dziecinnie proste!

Decydując się na żywą choinkę, warto wiedzieć, że w przypadku świerka igły powinny być miękkie, zielone i mocno zagęszczone. Skąpe igliwie może oznaczać, że drzewko chorowało albo zostało ścięte dawno temu. Jeżeli zobaczymy na gałązkach igliwie brązowe, poszukajmy innego drzewka.

W przypadku jodły igły powinny mieć kolor ciemnozielony, być błyszczące i mocne w dotyku.

Kolejnym wyznacznikiem świeżości choinki jest miejsce jej cięcia. Świeże drzewko ma jasny kolor pnia, a przebarwienie oznacza, że zostało ścięte przynajmniej dwa miesiące temu. Wbrew pozorom choinki kupowane tuż przed Wigilią wcale nie są świeższe od tych, które nabędziemy w połowie grudnia.

- Plantacje i tak kończą wycinki na początku grudnia, a z każdym dniem wybór drzewek będzie coraz mniejszy - mówi Janusz Grochola. - Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, ustawmy obok siebie trzy, cztery drzewka i kupmy to, którego gałązki są symetrycznie rozłożone.

O choinkę trzeba również odpowiednio dbać. Jeżeli kupimy ją podczas dużych mrozów (poniżej -15 stopni C) - pamiętajmy, żeby nie wnosić jej bezpośrednio do ciepłego mieszkania - ze względu na szok termiczny. Można tego uniknąć, wstawiając drzewko na 12 godzin do garażu, piwnicy albo innego pomieszczenia z umiarkowaną temperaturą. Musimy też pamiętać, by drzewko było podlewane. Nawet codziennie. Dobrym rozwiązaniem jest stojak, do którego możemy nalać wodę lub wsypać piasek. Warto też rozważyć kupno drzewka w doniczce, które po świętach będzie zdobić nasz balkon czy ogród. Gdy wybieramy taką choinkę, zwróćmy uwagę, czy pień się nie rusza, igły są błyszczące, a doniczka nie jest za mała lub choinka z niej nie wypada. Koniecznie należy sprawdzić stan bryły korzeniowej. Ogrodnicy ostrzegają, że niektóre egzemplarze mają za mocno przycięte korzenie, więc mogą się później nie przyjąć. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na taką choinkę, musimy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18 st. C. Taka choinka nie może również zbyt długo zdobić domu. Po wystawieniu na dwór rozhartowane drzewko nie będzie miało szans przetrwać do wiosny.

Czytaj także: Pomysły na udekorowanie świątecznego stołu [ZDJĘCIA]

Jeśli ktoś chce być wyjątkowo oryginalny, może zrezygnować z tradycyjnej choinki na rzecz bardziej wyrafinowanych ozdób bożonarodzeniowych. Od kilku lat hitem są przystrojone gałązki fantazyjnie powykręcanych odmian roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto