Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz się na Powązki, zanim ruszą tłumy

(ad)
Zbliżają się obchody dnia Wszystkich Świętych i na Powązkach znowu odbędzie się słynna, już 35. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobów tej wielkiej warszawskiej nekropolii. Akcję rozpoczął w 1974 roku Jerzy Waldorff, krytyk muzyczny, pisarz i publicysta, który w ten sposób przyczynił się do uratowania - do tej pory - ponad tysiąca nagrobków. O skali przedsięwzięcia świadczą uzbierane sumy - w ubiegłym roku przez dwa dni (bo kwestuje się także w Zaduszki) do puszek trafiło 230 tys. zł.

Możemy obejrzeć ocalone zabytki Powązek, ponieważ w niedzielę 18 października odbędzie się spacer zorganizowany z inicjatywy Urzędu Dzielnicy Wola, którego temat to "Dziedzictwo Jerzego Waldorffa - groby odrestaurowane dzięki kwestom". Spotkanie z przewodnikiem o godz. 11.00 przy bramie św. Honoraty na ul. Powązkowskiej. Spacer jest bezpłatny, odbywa się w ramach projektu "Wolskie ścieżki Pamięci", który przybliża mieszkańcom zabytkowe wolskie cmentarze.

Wracając do Powązek - na tym cmentarzu pochowani są m.in.: Leopold Staff, Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, Hanka Bielicka, Żwirko wraz z Wigurą, Stefan Starzyński (grób symboliczny), Czesław Niemen, Stanisław Wojciechowski, płk Ryszard Kukliński, Jacek Kuroń i Bronisław Geremek. W tym roku za zebrane w czasie kwesty pieniądze odnowiono grób Marka Hłaski.

Morze światełek zapalanych 1 listopada jest zawsze w miejscach wiecznego spoczynku Jerzego Waldorffa, Zbigniewa Herberta, Andrzeja Hiolskiego, Gustawa Holoubka, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Stanisława Moniuszki i rodziców Chopina. Wyprawa do tych grobów to spacer w historię stolicy i Polski.

"Kiedy wojska pruskie, za powstania Kościuszki, nacierały na Warszawę..., cmentarz ocalał. Wojska obeszły go bokiem. Tak działo się zawsze, ilekroć obce armie zajmowały Warszawę. Od roku 1790 Powązki nigdy nie były zniszczone, nikogo nie interesowały. Można nazwać to charakterystyczną cechą polskich losów - miasta burzono z kretesem, kraj cały szedł w ruinę, a cmentarze nie tylko że zostawały, ale rozrastały się" - pisał w swoim felietonie Jerzy Waldorff.

Dzięki jego inicjatywie dziś bardziej interesujemy się Powązkami.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto