Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2011: Jak oddać ważny głos

Redakcja MM
Redakcja MM
Wybory parlamentarne 2011 odbędą się w niedzielę 9. ...
Wybory parlamentarne 2011 odbędą się w niedzielę 9. ... Redakcja MM
Wybory parlamentarne 2011 odbędą się w niedzielę 9. października. Poniżej znajdziecie małe vademecum wyborcze.
Kalendarz wyborczy 2011

Zgłoszenie wyborcy przebywającego za granicą do spisu wyborców prowadzonego przez właściwego konsula - do 6 października

Możliwość uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce lub za granicą - do 7 października

Cisza wyborcza:    8-9 października (do zamknięcia lokali wyborczych)
Głosowanie:    9 października: 7.00-21.00

Jak zagłosować poza miejscem zameldowania

Możliwe są następujące rozwiązania:

•    dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, gdzie będziemy przebywać w dniu głosowania. Powinniśmy złożyć w tamtejszym urzędzie gminy lub miasta wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Mamy na to czas do 4 października.

•    pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców. To rozwiązanie, ponieważ umożliwia głosowanie w każdym lokalu wyborczym w kraju i za granicą. Wniosek w tej sprawie możemy złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Ważne, by zdążyć z pobraniem zaświadczenia ostatniego do 7 października.

Wyborcy przebywający za granicą

Możliwe są następujące rozwiązania:

•    dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, gdzie będziemy przebywać w dniu głosowania. Aż do 6 października istnieje możliwość zgłoszenia zamiaru głosowania w wybranej komisji za granicą (wykaz komisji na www.msz.gov.pl). Można to zrobić ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania oraz miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców. Zgłoszenia można dokonać przez formularz dostępny na www.msz.gov.pl

•    pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców. Można to zrobić do 7 października. Zaświadczenie uprawnia do głosowania w dowolnym miejscu w Polsce i za granicą.

W lokalu wyborczym

W lokalu wyborczym należy okazać dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości.  Może to być dowód osobisty, ale także paszport, prawo jazdy. Jeśli wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców, a może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania (dowód osobisty, prawo jazdy, zaświadczenie zameldowania), przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich (lub jednostką wykonującą zadania z tego zakresu) urzędu gminy (miasta) w celu weryfikacji faktu zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców w obwodowej komisji wyborczej.

Tajność głosowania

Wyborcy powinni przede wszystkim korzystać z miejsc zapewniających tajność głosowania (kabiny wyborcze, miejsca oddzielone przepierzeniem). Należy unikać praktyki zakreślania naszych kandydatów tuż po otrzymaniu karty wyborczej, na oczach komisji i innych wyborców. Takie zachowanie nie jest karalne, ale może spotkać się ze zdecydowaną reakcją przewodniczącego komisji obwodowej.

Jak oddać ważny głos na senatora

Należy postawić dwie krzyżujące się kreski (znak x lub coś, co x przypomina), tak aby przecięcie kresek nastąpiło w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Zaznaczenie większej ilości kandydatów  spowoduje, że nasz głos będzie głosem nieważnym.

Jak oddać ważny głos na posła

Należy dokonać wyboru jednego kandydata, stawiając znak x w kratce obok jego nazwiska, tak aby przecięcie dwóch linii nastąpiło w kratce. Jeśli zaznaczymy większą liczbę kandydatów z tej samej listy, oddany głos będzie traktowany jako głos na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście. Wolno zaznaczyć jedynie kandydatów z tej samej listy. Zaznaczenie kandydatów z różnych list wyborczych sprawi, że nasz głos będzie nieważny.

Godziny otwarcia lokali wyborczych

7.00 – 21.00

Ogłoszenie własne wydawcy uczestnika akcji informacyjnej zorganizowanej przez podmioty zrzeszone w Izbie Wydawców Prasy.


Zobacz też: WYBORY 2011: WIECZÓR WYBORCZY NA ŻYWO W TELEWIZJI [ LIVE]


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto