Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Prezydenta 10 maja 2015. Jak głosować na prezydenta

red.
Wybory Prezydenta 10 maja 2015. Jak głosować na prezydenta
Wybory Prezydenta 10 maja 2015. Jak głosować na prezydenta
Wybory prezydenckie już 10 maja. Podajemy informacje dla poszczególnej dzielnic Krakowa, gdzie należy się udać by oddać głos dla swojego kandydata na Prezydenta RP.

WYBORY PREZYDENTA RP, 10 MAJA 2015. GŁOSOWANIE 7.00—21.00

Wybory prezydenckie 2015 lokale wyborcze. Sprawdź, gdzie głosować w Krakowie [LISTA]

WIDEO: Test systemu wyborczego zakończony sukcesem

[i]Źródło: TVN24/x-news[/i]

-Kto ma prawo głosować w Krakowie

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
-jest wpisany do stałego rejestru wyborców w Krakowie (tzn. posiada w Krakowie zameldowanie na pobyt stały i nie wpisał się do rejestru wyborców w innej gminie albo został wpisany do rejestru wyborców w Krakowie na swój pisemny wniosek).

-Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu wyborców.
Głosowanie w miejscu pobytu czasowego, po dopisaniu do spisu wyborców na wniosek wyborcy

- Głosowanie w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania w Krakowie

-Wyborca zameldowany na pobyt stały w Krakowie, który nie złożył wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu oraz wyborca wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek, zostanie wpisany z urzędu do spisu wyborców sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla jego miejsca zamieszkania.

-Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Głosowanie w innym obwodzie niż właściwy dla miejsca stałego zamieszkania
- Głosowanie w wybranym przez siebie obwodzie (lokalu wyborczym), w tym w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych

-Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w Krakowie (innym niż właściwy dla jego miejsca stałego zamieszkania w Krakowie) jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

-Wyborca przebywający czasowo w Krakowie w dniu wyborów może głosować w Krakowie jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

-Wniosek składa się w Urzędzie Miasta Krakowa – Wydział Spraw Administracyjnych, najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 5 maja 2015 r.

-Wniosek może dotyczyć każdego lokalu wyborczego, w tym lokalu przystosowanego do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Informacja o siedzibach obwodowych komisji wyborczych (lokalach wyborczych), w tym o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, podawana jest do wiadomości publicznej przez Prezydenta Miasta Krakowa w obwieszczeniu o numerach i granicach obwodów głosowania, najpóźniej w 30. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 10 kwietnia 2015 r.

-Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

-W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie złożył do dnia 5 maja 2015 r. wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania może, po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, złożyć taki wniosek.

Wniosek składa się w Urzędzie Miasta Krakowa – Wydział Spraw Administracyjnych, najpóźniej w 5. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 19 maja 2015 r. w Punktach Obsługi Mieszkańców w trzech niżej wymienionych lokalizacjach w godzinach 8.00 do 15.00: Al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28a, os. Zgody 2.

UWAGA!
-Osoby wpisane do spisu wyborców w związku z głosowaniem w dniu 10 maja br. będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania.

- Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

-Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

-Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w Urzędzie Miasta Krakowa, jeżeli wyborca będzie w Krakowie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 8 maja 2015 r. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

-Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę. Wówczas wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

-Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu wyborów oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).

-Zaświadczenia o prawie do głosowania będą wydawane w Punktach Obsługi Mieszkańców w niżej wymienionych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa w godzinach 8.00 do 15.00: Al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28a, os. Zgody 2.

Wybory prezydenckie 2015. Jak głosować w II turze

-W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w rejestrze wyborców, nie później jednak niż w 2. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 22 maja 2015 r.

-W dniu 22 maja 2015 r. wszystkie punkty będą wydawały zaświadczenia o prawie do głosowania do godz. 15.00.

-Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.

- Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

-Głosowanie w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych

-Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców.

- Wyborcy wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

- Osoby, które przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu wyborów, będą mogły głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

- Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych w pierwszym głosowaniu będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców. Ponadto wyborcy, którzy opuścili szpital, zakład pomocy społecznej, zakład karny lub areszt śledczy po dniu pierwszego głosowania będą mogli być dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w miejscu stałego zamieszkania jeżeli udokumentują, że opuścili tę jednostkę w okresie pomiędzy dniem pierwszego głosowania, tj. 10 maja 2015 r. a dniem ponownego głosowania.

- Głosowanie w kraju wyborców stale zamieszkałych za granicą

-Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, może wziąć udział w głosowaniu w dowolnym obwodzie głosowania, jeśli przedłoży obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport oraz dokument potwierdzający, że stale zamieszkuje za granicą. Dokumentem takim może być np. karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą. Na tej podstawie obwodowa komisja wyborcza dopisze taką osobę do spisu wyborców, zaznaczając to w paszporcie przez odciśnięcie pieczęci komisji i wpisanie daty na ostatniej stronie przeznaczonej na adnotacje wizowe.

-Wyborca stale zamieszkały za granicą może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula, o ile został na swój wniosek wpisany do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą.

Wybory prezydenckie. GŁOSOWNIE KORESPONDENCYJNE
Głosować korespondencyjnie w wyborach na prezydenta 2015 będą mogły osoby, które złożyły odpowiedni wniosek do 27 kwietnia 2015. W przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich wniosek do głosowania korespondencyjnego można złożyć do 14 maja 2015.

Nie mają prawa do głosowania korespondencyjnego wyborcy przebywający w:
-zakładach opieki zdrowotnej,
- domach pomocy społecznej,
- zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
- domach studenckich,
- polskich statkach morskich
- głosujący przez pełnomocnika.
Wyborca zostanie skreślony ze spisu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania i ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla obwodowej komisji wyborczej wyznaczonej dla celów głosowania korespondencyjnego w Krakowie.

-Wyborca, nie później niż 4 maja 2015 r., otrzyma z Urzędu Miasta Krakowa pakiet wyborczy, który zostanie doręczony wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru. Jeżeli wyborca we wniosku zadeklarował osobisty odbiór pakietu wyborczego, pakiet ten we wskazanym terminie (po wydrukowaniu kart do głosowania) będzie możliwy do odebrania w Urzędzie Miasta Krakowa, Pl. Wszystkich Świętych, pok. 240. Jeżeli wyborca nie może potwierdzić odbioru, doręczający sam stwierdzi datę doręczenia oraz wskaże odbierającego i przyczynę braku jego podpisu.

-W przypadku nieobecności wyborcy pod wskazanym adresem doręczający umieści zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia w skrzynce na listy lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania. Termin powtórnego doręczenia nie może być dłuższy niż 3 dni od dnia pierwszego doręczenia.

-W skład pakietu wyborczego przekazywanego wyborcy wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a — jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.

-W przypadku gdy wyborca zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, wyborcy temu nie wydaje się zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów po wysłaniu do wyborcy pakietu wyborczego, chyba że zwrócił on pakiet wyborczy w stanie nienaruszonym.

-Należy mieć na uwadze, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).

-W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego do 27 kwietnia 2015 r., może, po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę w Urzędzie Miasta Krakowa, jeżeli jest tu wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w dniu 14 maja 2015 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto