Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe: druga tura. Wygrana Hanny Gronkiewicz - Waltz [LIVE]

Redakcja
Wybory samorządowe: druga tura. Zakończyło się głosowanie w II turze wyborów samorządowych. Według sondażu Ipsos w Warszawie wygrała Hanna Gronkiewicz - Waltz z wynikiem 56,8. Jacek Sasin zdobył 43,2. Nie wiemy jeszcze kiedy poznamy oficjalne wyniki PKW.

Wybory samorządowe: druga tura. Wygrana Hanny Gronkiewicz - Waltz [LIVE]

10:00

Źródło: TVN24/x-news

- W Warszawie mamy poczucie dobrego wyniku - powiedział wiceprezes PiS i szef warszawskich struktur partii Mariusz Kamiński. Dodał, że stolica nie jest łatwym polem walki wyborczej dla opozycji, ale jego partia, w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat, w największych miastach zanotowała znaczący postęp.
- O 11 proc. zmniejszyliśmy dystans w porównaniu z wyborami do rady miasta, nasz kandydat stoczył równorzędny bój - chwali M. Kamiński.
Według oficjalnych wyników, w Warszawie wygrała Hanna Gronkiewicz-Waltz z 58,64 proc. głosów, a kandydat PiS na prezydenta miasta Jacek Sasin otrzymał 41,36 proc.

9:40
Hanna Gronkiewicz-Waltz została po raz trzeci prezydentem Warszawy, w II turze wyborów samorządowych uzyskała 342 857 głosów - podała w poniedziałek rano oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Gronkiewicz-Waltz w II turze pokonała Jacka Sasina (PiS), który otrzymał 241 790 głosów. W sumie w Warszawie oddano 584 647 ważnych głosów.

Już w niedzielę wieczorem, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, które wskazywały na zwycięstwo Gronkiewicz-Waltz, urzędująca prezydent zapewniała, że Warszawa będzie się dalej dynamicznie rozwijać, stanie się miastem przyjaznym, dostępnym, aktywnym i wygodnym - już nie tylko stolicą Europy Środkowej, ale - jak mówiła - "naprawdę stolicą Europy".

"Będziemy przez najbliższe cztery lata wszyscy tworzyć Warszawę" - deklarowała Gronkiewicz-Waltz.

Wśród swoich priorytetów prezydent Warszawy wymienia: kontynuację budowy metra, tworzenie nowych żłobków, przedszkoli i szkół, a także rozbudowę szpitali. Zapowiada, że będzie to jej ostatnia kadencja.

9:35
Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz trzeci prezydentem Warszawy, w II turze wyborów uzyskała 342 857 głosów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza

4:22
Do stołecznej Miejskiej Komisji Wyborczej trafiło większość protokołów z obwodowych komisji – poinformował PAP w poniedziałek nad ranem szef komisji Maciej Schulz. Dodał, że choć system informatyczny działa sprawnie, to dokumenty są weryfikowane także „ręcznie”.

Schulz wyjaśnił, że liczenie głosów w obwodowych komisjach szło sprawnie, a pierwsze protokoły do MKW zaczęły docierać po godz. 22. Dodał, że zdecydowana większość z nich nie zawierała błędów. „Kilka musieliśmy odesłać z powodu drobnych formalnych braków, np. braku pieczątek” – wyjaśnił.

Pytany o sprawność systemu informatycznego, który był przyczyną perturbacji w poprzedniej turze wyborów, powiedział, że działa on sprawnie, choć „dzielnice wskazywały na pewne chwilowe problemy”.

Szef stołecznej komisji wyborczej podkreślił jednak, że komisja oprócz korzystania z sytemu informatycznego także ręcznie zlicza dane z protokołów, które otrzymała od komisji. „Trochę to wydłuża całą procedurę, ale chcemy mieć stuprocentową pewność, że wszystko jest w porządku” – podkreślił. Wyjaśnił, że MKW wprowadza dane do arkuszy kalkulacyjnych, a następnie są one weryfikowane z tym, co jest w systemie informatycznym.

Zgodnie z niedzielnym sondażem Ipsos w II turze wyborów na włodarza Warszawy wygrała dotychczasowa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wiceszefowa PO zdobyła 56,8 proc. głosów, a jej kontrkandydat Jacek Sasin (PiS) 43,2 proc.

Jeżeli wyniki sondażowe się potwierdzą, oznaczać to będzie trzecią kadencję rządów Gronkiewicz-Waltz w stolicy.
W pierwszej turze wyborów obecna prezydent uzyskała 47,19 proc. głosów, a Sasin - 27,31 proc. Gronkiewicz-Waltz poparło wówczas 294 434 osoby, a przedstawiciela PiS - 172 887 osób. Do kolejnej tury nie przeszli m.in. Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa), Przemysław Wipler (Nowa Prawica) czy Sebastian Wierzbicki (SLD Lewica Razem). Dwaj pierwsi poparli w II turze Sasina; Wierzbicki - Gronkiewicz-Waltz.

Cztery lata temu Gronkiewicz-Waltz pokonała kontrkandydatów już w pierwszej turze (m.in. Czesława Bieleckiego popieranego przez PiS i Wojciecha Olejniczaka z SLD) otrzymując 53,67 proc. poparcia wyborców.

23.50
Sędzia PKW Wiesław Kozielewicz poinformował w niedzielę wieczorem, że system informatyczny na razie funkcjonuje poprawnie. Według niego do systemu elektronicznego zostało wprowadzonych ponad 8 tys. protokołów na łączną liczbę ponad 13 tys.

"Nie mamy sygnałów, by występowały usterki" - podkreślił Kozielewicz w wieczornej rozmowie z dziennikarzami. Oznacza to, że komisje będą podsumowywać wyniki II tury wyborów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów z zastosowaniem systemu informatycznego.

"System, który był przyczyną perturbacji w poprzedniej turze wyborów, tym razem działa. Na ten moment można odetchnąć z ulgą, bo system na razie funkcjonuje poprawnie" - mówił sędzia.

PKW podjęła decyzję o zastosowaniu wyborczego systemu informatycznego także w drugiej turze wyborów. W przypadku "niemożliwych do usunięcia" problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła uchwale przed II turą wyborów.

22.20
Ok. godziny 23 PKW poinformuje, czy wyborczy system informatyczny służący do obliczania wyników drugiej tury wyborów działa - powiedział w niedzielę wieczorem sędzia Włodzimierz Ryms z Państwowej Komisji Wyborczej.

"Sądzimy, że ok. godz. 23 będziemy w stanie przekazać informację - i mam nadzieję potwierdzającą - że ustalanie wyników głosowania odbywa się z wykorzystaniem systemu informatycznego" - powiedział Ryms. "Jesteśmy optymistami, że ten system tym razem nie zawiedzie" - dodał.

Ok godz. 23 PKW być może także poda dane dotyczące frekwencji z godz. 21. Jak mówił Ryms, być może będą dostępne także dane dotyczące frekwencji w poszczególnych gminach i większych miastach.

22.00
Zwyciężyła polska demokracja i za to dziękujmy tym wszystkim, którzy dziś do wyborów poszli - mówiła premier Ewa Kopacz w niedzielę podczas wieczoru wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, która według sondaży wygrała II turę wyborów na prezydenta stolicy.

TVN24/x-news

"Gdańsk, Wrocław, ale przede wszystkim Warszawa i Poznań - tam zwyciężyła Platforma" - podkreśliła Kopacz. "Pewnie jeszcze wiele mniejszych miast zaskoczy nas tą dobrą wiadomością, tam również Platforma bardzo mocno ubiegała się o palmę pierszeństwa i mam nadzieję, że jutrzejsze wyniki, te szczegółowe, będą dla nas równie korzystne jak te, z tych miast, o których mówiłam" - dodała.

Podziękowała tym, którzy zagłosowali na ludzi Platformy Obywatelskiej. "Chciałam również podziękować wszystkim tym, którzy dziś poszli do wyborów" - mówiła.

21.45
Byliśmy blisko tego, żeby Warszawa była rządzona lepiej; nie rezygnujemy z walki o Warszawę - powiedział w niedzielę, po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury wyborów samorządowych, kandydat na prezydenta Warszawy Jacek Sasin (PiS), który według sondażu przegrał.

TVN24/x-news

Według sondażu Ipsos wybory w II turze wygrała jego kontrkandydatka Hanna Gronkiewicz Waltz (PO) (56,8 proc. głosów), na Sasina głosowało 43,2 proc.

"Byliśmy blisko tego, żeby dokonać zmiany w Warszawie, żeby Warszawa była rządzona lepiej i żeby była rządzona bardziej dla warszawiaków" - powiedział Sasin.

"Nie wycofujemy się z walki o Warszawę, ta kampania wyborcza spowodowała, że w Warszawie powstał szeroki front ludzi, którzy chcą, żeby Warszawa była lepsza, aby była miastem dla ludzi" - zaznaczył Sasin. Podkreślił, że przypilnuje realizacji obietnic wyborczych Gronkiewicz-Waltz. "Będziemy patrzeć na ręce, będziemy pilnować, żeby te obietnice zostały spełnione" - dodał.

21.30
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która według pierwszych sondażowych wyników wygrała II turę wyborów na prezydenta stolicy, podziękowała wyborcom za zaufanie, a premier Ewie Kopacz - za wsparcie.

TVN24/x-news

"Dziękuję tym, którzy mi zaufali już po raz trzeci" - oświadczyła Gronkiewicz-Waltz po ogłoszeniu sondażowych wyników niedzielnej II tury wyborów samorządowych. Według sondażu Ipsos Gronkiewicz-Waltz otrzymała 56,8 proc., a jej kontrkandydat Jacek Sasin (PiS) - 43,2 proc.

Jak mówiła, jest wdzięczna wszystkim, którzy "mimo mrozu" wyszli z domu i oddali swoje gosy w wyborach. Podziękowała też za wsparcie premier Ewie Kopacz.

Prezydent stolicy podkreśliła, że jest bardzo wzruszona i - jeśli wyniki się potwierdzą - Warszawa będzie dalej dynamicznie się rozwijać; stanie się miastem dostępnym, aktywnym i wygodnym - już nie tylko stolicą Europy Środkowej, ale - jak mówiła - "naprawdę stolicą Europy".

21.10
Według sondażu Ipsos dla stacji TVN24, TVP1 i Polsat News w Warszawie w II turze wygrała Hanna Gronkiewicz - Waltz. Zdobyła 56,8 proc. głosów. Jacek Sasin zdobył 43,2 proc.

20.40
Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 17.30 wyniosła 32,33 proc. - poinformowało w niedzielę wieczorem wyborcze biuro prasowe Państwowej Komisji Wyborczej. Policja do godz. 14 odnotowała 139 incydentów.

Najwyższą frekwencję odnotowano w woj. świętokrzyskim - 38,27; najniższą w woj. opolskim - 28,54. W miastach najwyższą frekwencję odnotowano w Olsztynie - 34,93; najniższą w Szczecinie - 20,19 proc. W Warszawie frekwencja wyniosła 33,77 proc. - to drugie z miast pod względem najwyższej frekwencji; w woj. mazowieckim - 34,70. Najwyższą frekwencję - 64,22 proc. odnotowano w gminie Godziszów (woj. lubelskie).

17:00: 113 incydentów od rozpoczęcia ciszy wyborczej (o północy w nocy z piątku na sobotę) do godz. 10 w niedzielę odnotowała Komenda Główna Policji - powiedział dziennikarzom Dauter. Poinformował, że większość dotyczyła zakłócenia ciszy wyborczej, natomiast sześć incydentów dotyczyło komisji wyborczych. Jak mówił, w jednej z tych sytuacji, karty do głosowania nieostemplowane pieczęcią znajdowały się w innym pomieszczeniu niż siedziała komisja. "Na skutek interwencji właściwych komisarzy wyborczych wszystkie głosy ostemplowane jak i nieostemplowane znalazły się w miejscu, w którym urzęduje komisja" - powiedział sędzia PKW. Zaznaczył, że ten incydent nie miał wpływu na ważność głosowania. "Na ważność głosu wpływa karta do głosowania ostemplowana pieczęcią właściwej komisji wydana wyborcy" - powiedział Bogusław Dauter z Państwowej Komisji Wyborczej.

16:00: PKW podała frekwencję na podstawie danych otrzymanych od 12 508 obwodowych komisji wyborczych na ogólną liczbę 12 513 komisji obwodowych. Na godz. 12 liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 16 005 557, a karty do głosowania wydano 1 822 609 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 11,39 proc..

15:00: Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godz. 12.00 wyniosła 11,39 proc. - poinformowała w niedzielę po południu PKW.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w PKW, najwyższa frekwencja była w woj. podkarpackim: 14,99 proc., najniższa w Dolnośląskiem - 9,27 proc.

W miastach najwyższa frekwencja była w Olsztynie - 11,97 proc., a najmniejsza w Szczecinie - 6,47 proc.
14:30: Zagłosował też prezes Prawa i Sprawiedliwości:

13:30: Swoje głosy oddali już m.in. Bronisław Komorowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz.

12:30: Jak poinformowało Centrum Operacyjne Komendy Głównej Policji, od rozpoczęcia ciszy wyborczej (sobota, 29 listopada, godz. 00:00) do dziś, do godz. 06:00, Komendy Wojewódzkie Policji na terenie całego kraju odnotowały łącznie 105 zdarzeń związanych z łamaniem ciszy wyborczej.

11:30: Głosowanie wszędzie rozpoczęło się punktualnie, nie odnotowano żadnych incydentów – poinformowała sędzia Maria Grzelka, członek Państwowej Komisji Wyborczej.

10:30: - Nie mamy żadnych informacji, by były jakieś zakłócenia - mówi sędzia Maria Grzelka z Państwowej Komisji Wyborczej.

Poinformowała, że wybory odbywają się w ponad 13 tys. obwodowych komisjach wyborczych. W sześciu gminach o wybór ubiega się tylko jeden kandydat.

Według sędzi do godz. 21 w sobotę Komenda Główna Policji odnotowała niespełna 40 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej, która zaczęła się w piątek o północy. Według niej, to "typowe przypadki": zrywanie plaktów wyborczych, rozdawnie ulotek, agitowanie słowne. Np. w Michałowie (Podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi to odpowiedzialność karna; sprawą zajęła się policja.
10:00: Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości np. dowód osobisty, paszport lub legitymację ze zdjęciem i adresem zamieszkania - przypomina PKW. Na podstawie dokumentu tożsamości członkowie komisji wydadzą wyborcy kartę do głosowania. Na karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej.

09:30: Na wypadek, gdyby ktoś nie pamiętał, przypominamy wytyczne PKW dotyczące właściwego oddawania głosów:

Aby oddać ważny głos w II turze wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów. W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów.

Aby oddać ważny głos, należy postawić jeden znak X (lub krzyżyk) w kratce po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny.

09:00: Od godziny 7 rano trwa głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych.

Głosowanie odbywa się 846 gminach oraz w 44 miastach na prawach powiatu. To miejsca, w których żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie uzyskał ponad połowy głosów; do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Do zakończenia głosowania, planowanego na godz. 21 trwa cisza wyborcza. Obowiązuje ona nie tylko na terenie 890 gmin, w których odbędzie się głosowanie, ale dotyczy także mediów: telewizji, radia, internetu, których przekaz mógłby dotrzeć do mieszkańców gmin biorących udział w wyborach. Zakaz agitacji dotyczy więc m.in. mediów o zasięgu ogólnopolskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto