Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybuch Rotundy ROCZNICA. Kiedy był wybuch Rotundy w Warszawie?

Redakcja
audiovis.nac.gov.pl
Wybuch rotundy to jedna z największych tragedii powojennej Polski. Kiedy był wybuch rotundy? Co spowodowało eksplozję? 15 lutego 2019 roku mija 40 lat od tego tragicznego wydarzenia.

WYBUCH ROTUNDY

Do wybuchu rotundy doszło 15 lutego 1979 roku. W 2019 roku przypada więc 40. rocznica wybuchu w rotundzie. Do eksplozji doszło dokładnie o 12:37. O tej godzinie w rotundzie znajdowało się około 170 pracowników banku PKO BP i 300 klientów. Wskutek wybuchu w rotundzie zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Akcja ratunkowa trwała tydzień.

WYBUCH W ROTUNDZIE PRZYCZYNY

Po tragedii powołano specjalną komisję mającą wyjaśnić przyczyny wybuchu rotundy. Komisja pracowała pod kierownictwem prezydenta m. st. Warszawy Jerzego Majewskiego. W skład komisji weszli specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Zakładu Kryminalistyki Komendy Głównej MO. Po skończeniu prac opublikowali swoje wnioski w raporcie:

„Jak ustaliły badania bezpośrednią przyczyną wydobywania się gazu było pęknięcie korpusu żeliwnego zaworu gazociągu, umieszczonego obok jezdni, na głębokości 1,5 m pod powierzchnią chodnika, na skutek skurczu termicznego, spowodowanego niską temperaturą i ruchów gruntu wywołanych przez komunikację naziemną i podziemną (tunel linii średnicowej PKP przebiega w odległości 8,0 m). Gaz wydobywający się szczeliną 77 centymetrów powstałą w uszkodzonym zaworze przeniknął przez grunt i dotarł do równolegle ułożonych kanalików 12-otworowej obudowy kabli telekomunikacyjnych, a stamtąd przedostał się do archiwum w podziemiach Rotundy”.

WYBUCH ROTUNDY

Wielu zwolenników miała teoria, że wybuch Rotundy miał miejsce w wyniku eksplozji materiału wybuchowego. Władze oczywiście natychmiast zdementowały tę wersję wydarzeń, ale pocztą pantoflową cały czas krążyła ona w świadomości warszawiaków.

Otwarcie odbudowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

ROTUNDA WARSZAWA

Rotunda to jeden z najbardziej znanych i najbardziej charakterystycznych budynków Warszawy. Znajdował się w ścisłym centrum u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich w bezpośrednim sąsiedztwie ronda Dmowskiego.

10 marca 2017 roku rozpoczęła się rozbiórka rotundy, co wywołało wiele emocji i sprzeciw wielu warszawiaków. Wszystko przez to, że Rotunda była wpisana do rejestru zabytków. Stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander swoją zgodę na wyburzenie tłumaczył tym, że konstrukcja rotundy nie jest oryginalna tylko powstała w trakcie odbudowy po wybuchu.

NOWA ROTUNDA WARSZAWA

W miejsce Rotundy powstaje budynek o identycznym praktycznie kształcie. Nowa Rotunda miała być oddana do użytku w czwartym kwartale 2018 roku. Prace jednak przeciągnęły się i otwarcie nastąpi w 2019 roku.

Wmurowano kamień węgielny pod nową Rotundę. Tak będzie wyglądać! [WIZUALIZACJE]

Wmurowano kamień węgielny pod nową Rotundę. Tak będzie wyglą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybuch Rotundy ROCZNICA. Kiedy był wybuch Rotundy w Warszawie? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto