Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynik w ciągu dwóch dni

Hanna Bednarzewska
Z Leszkiem Iwaniakiem, terapeutą Monaru w Puławach o zapobieganiu HIV rozmawia Hanna Bednarzewska.

Kto powinien się poddać badaniom w kierunku HIV?
Każdy, komu zdarzyło się ryzykowne zachowanie z przygodnym partnerem. Wiążąc się z jednym partnerem również powinniśmy go zmobilizować do badań, jeśli nie wiemy, jaki tryb życia prowadził wcześniej. Profilaktyka jest bardzo ważna. Osoba zakażona przez wiele lat nie ma żadnych objawów. Aby zminimalizować możliwość przenoszenia się wirusa, badania zaleca się młodym parom, kobietom w ciąży. Jeśli ciężarna w porę dowie się o zakażeniu i rozpocznie odpowiednie leczenie, to ryzyko urodzenia dziecka z HIV spada do jednego procenta.

Jak dochodzi do zakażenia HIV?
Wirus przenosi się z zakażonej matki na dziecko, a także przez zakażoną krew, kontakty seksualne. Raczej trudno zakazić się HIV u stomatologa, w gabinecie zabiegowym czy u fryzjera. Szkolimy te grupy zawodowe, aby wiedziały, jak zapobiegać zakażeniom. Aby zakazić się HIV trzeba się naprawdę "postarać". Jeśli wiemy, jakie są drogi zakażenia i sposoby zabezpieczenia, możemy uniknąć wirusa. To, czy puławska placówka będzie się cieszyła powodzeniem będzie zależało od świadomości mieszkańców na ten temat, a ta jest niestety niewielka.

Jak zamierzacie ją podnieść?
Prowadzimy szkolenia dla wszystkich grup zawodowych. Uczyliśmy pielęgniarki i służby mundurowe: policjantów, strażników miejskich, strażaków. W ramach wykonywania obowiązków zawodowych, u tych osób może dojść do zakażenia. Akcja profilaktyczna i propagująca badania diagnostyczne będzie prowadzona w szkołach ponadpodstawowych, urzędach. Zależy nam, aby informacja dotarła do jak najszerszej rzeszy społeczeństwa.

Jak technicznie odbywa się badanie w kierunku HIV?
Każdy, kto zdecyduje się na takie badanie może je zrobić anonimowo. Najpierw w punkcie konsultacyjnym spotkamy się z doradcą - osobą z certyfikatem ministerstwa zdrowia, który oszacuje ryzyko, czy mogło dojść do zakażenia. Później dostaniemy skierowanie do punktu pobrań krwi. Wynik będzie do odebrania w ciągu dwóch dni.

Warto zapamiętać ten adres
W województwie lubelskim wzrasta liczba osób zarażonych wirusem HIV. Ponad 60 procent przypadków zakażeń HIV jest efektem kontaktów heteroseksualnych. Terapeuci i lekarze biją na alarm, zalecając unikanie ryzykownych zachowań z przygodnymi partnerami. Stowarzyszenie Monar prowadzi w Puławach punkt diagnozowania pacjentów w kierunku HIV. Mieści się on w budynku przychodni zdrowia przy ul. Partyzantów. Punkt czynny jest we wtorki i czwartki w godz. 14.30 -16.30. Informacje także pod tel. nr 728-10-11-11.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto