Wyniki wyborów prezydenckich 2015: zwycięzcą Andrzej Duda

Arkadiusz Gołka

To już pewne - Andrzej Duda wygrał ją z wynikiem 51,55 proc. głosów. Jego konkurent prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

Aktualizacja, 25 maja, godz. 18

Poznaliśmy ostateczne i oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich 2015. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, że Andrzej Duda wygrał ją z wynikiem 51,55 proc. głosów. Jego konkurent prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

Aktualizacja 25 maja, godzina 7:30.

Według sondażu late poll Bronisław Komorowski minimalnie zwyciężył na Śląsku (50,3%) i wygrał w ośmiu innych województwach: opolskim (63,2 proc.głosów), pomorskim (57,9 proc.), wielkopolskim (57,3 proc.), lubuskim (57 proc.), zachodniopomorskim (56,5 proc.), warmińsko-mazurskim (56,4 proc.), kujawsko-pomorskim (56 proc.), dolnośląskim (52 proc.) i śląskim (50,3 proc.). To jednak nie dało mu wygranej.

Z kolei prezydent elekt Andrzej Duda zwyciężył w siedmiu województwach: podkarpackim (69,1 proc. głosów), lubelskim (63,7 proc.), świętokrzyskim (63,7 proc.), podlaskim (62,2 proc.), małopolskim (61,5 proc.), mazowieckim (53,9 proc.) i łódzkim (52,8 proc.).

Wybory prezydenckie 2015. Oficjalne wyniki z Łodzi i województwa

Sondaż Ipsos "late poll" dla TVN24, TVP i Polsat News


- Wiemy już, kto jest prezydentem, ale tak naprawdę te wyniki nie przyniosły nam rozstrzygnięcia. Ale widać, że realna fala zmian się zaczyna. To może oznaczać dekompozycję całej scen - powiedział prof. Andrzej Śpiewak (były poseł PO) w rozmowie z portalem www.polskathetimes.pl. Dodał też, że Polacy są Platformą zwyczajnie zmęczeni i widzą jej zmianę na gorsze.

Ten sam serwis zapytał też o ocenę wyniku drugiej tury prof. Kazimierza Kika. W jego opinii europoseł PiS wygrał, bo bardziej ryzykował w kampanii wyborczej. - Sukces prezydenta byłby sukcesem PO. A sukces Dudy jest sukcesem zwolenników zmiany politycznej - stwierdził prof. Kik. I choć nie jest jego zwolennikiem, to skomplementował przyszłego prezydenta, podkreślając, że jest symbolem nowej fali politycznej

Czytaj więcej:Wybory prezydenckie 2015. Prof. Kik: Andrzej Duda wygrał, bo bardziej ryzykował

Czytaj więcej: Wybory 2015. Prof. Paweł Śpiewak: Rozpoczyna się dekompozycja całej sceny politycznej

Jak wynika z sondażu exit poll wykonanego przez IPSOS na zlecenie TVP Info, TVN24 i Polsat News nowym prezydentem Polski został Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jego konkurent, obecnie urzędująca głowa państwa Bronisław Komorowski (PO), uzyskał 47 proc. głosów i może pożegnać się z Pałacem Prezydenckim. Frekwencja wyniosła 56,1 proc.

W pierwszej turze wygrał Duda, zdobywając 34,76 proc. głosów. Na drugiej pozycji uplasował się Bronisław Komorowski z poparciem 33,77 procent. Na podium wylądował jeszcze Paweł Kukiz z wynikiem 20,8 procent. Frekwencja wyniosła 48, 96 proc.

Zobacz też: Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich [wyniki, statystyki, wykresy]

Państwowa Komisja Wyborcza oficjalne wyniki wyborów ma podać wieczorem, w poniedziałek (25 maja).

Wybory prezydenckie 2015: Sztab Andrzeja Dudy w Łodzi. Wieczór wyborczy [ZDJĘCIA+FILM]
Wybory prezydenckie 2015: Sztab Bronisława Komorowskiego w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM]

Wybory prezydenckie 2015. Wyborcy z Łodzi przy urnach [ZDJĘCIA]

Źródło: TVN24/x-news

Źródło: TVN24/x-news

Źródło: TVN24/x-news

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

29.05.2015, 22:59

Pięć lat temu bardzo chciał zostać prezydentem mąż ANNE APPLEBAUM, niejaki Radek Sikorski który w tym celu przeflancował się z PIS-u do Platformy. Jednak ten plan się nie powiódł i w prawyborach wewnątrz Platformy wygrał Komorowski. Za pięć lat będą kandydowali mężowie AGATY KORNHAUSER I ANNE APPLEBAUM i obojętnie jak będziecie głosowali FRAJERZY, wynik będzie koszerny. A tak na marginesie to teraz pani Applebaum pewnie zazdrości swojej współplemience ?

29.05.2015, 12:38

No - i ?! Durny szczyl, mleko jeszcze zlizuje, a mądrości wygłasza.
Po co go na mównicę wpuszczali ? Gówniarze nie powinni zabierać głosu, dopóki nic mądrego w swoim życiu nie zrobią.
Licealiści - do szkoły !
Czasami, aż szkoda, że już nie ma ORMO, aż łezka się kręci... (- kto by pomyślał !!).
Gównarzeria - do nauki !!

27.05.2015, 22:46

i platfusy to zlekcewazyly i przerzna wybory przerzna haha
https://www.youtube.com/watch?v=nps3ZGvKLqA

27.05.2015, 22:10

nic nie może przecież wiecznie trwac:D
https://www.youtube.com/watch?v=mWvU7C8gYRY

27.05.2015, 21:44

roznica byla kolosanlan chrzesicjanie wyjedzali do chrzescijan (jeszcze wowczas- dzis ateisci) ale zawsze, a to sa xczanre muzulmany islamisci!

27.05.2015, 16:41

Nie wiem w jakim jesteś wieku i czy pamiętasz ilu naszych po ogłoszeniu ,,stanu wojennego'' uciekło różnymi sposobami na zachód i przez długi okres przebywali w obozach przejściowych w Austrii ,Niemczech, Francji i w wielu innych krajach dostawali socjal następni pozostali tam na stale i co ciekawe nie wszyscy garnęli się do pracy i języka też nie znali. To jest tak Kali może nawet ukraść ale KALEMU NIE WOLNO.

27.05.2015, 16:12

Przysłowia są mądrością narodu, jedno z nich mówi że ,,po złym panie jeszcze gorszy nastanie'' więc ograniczmy entuzjazm czas pokaże co będzie oby zacytowane przysłowie nie było proroctwem a wszystko na to wskazuje.

27.05.2015, 15:29

Islamista i praca? Tego zabrania Islam! człowieku jak muzułmanin ma syna to musi z nim do meczetu chodzić na nauki 10 lat. Praca to sobie zostaw i sam rób oni emigranci dostaną socjal, a w mieście obok Polska matka z 3 dzieci - na bruk, Polskie małżeństwo mało zarabiające - odebrać dzieci itp

27.05.2015, 15:03

Macie swoje rządy PO i waszą UE!
"Komisja Europejska zaproponowała w środę rozmieszczenie w krajach UE 40 tysięcy uchodźców, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Do Polski miałoby trafić 2659 osób."
"Nie wszystkie kraje UE będą musiały brać udział w systemie rozmieszczenia uchodźców. Zgodnie z traktatem UE Wielka Brytania i Irlandia mogą przystąpić do tego programu, ale przysługuje im wyjątek. Z kolei Dania jest wyłączona ze współpracy w tej dziedzinie"
"Królowa Elżbieta II poinformowała w swej mowie tronowej, że nowy gabinet premiera Davida Camerona doprowadzi do uchwalenia ustawy, na mocy której do końca 2017 roku zostanie przeprowadzone referendum w sprawie ewentualnego wyjścia W. Brytanii z UE."
Co oni będą u nas robić? są to ludzie bez jakiekolwiek wykształcenia, pracowników produkcji, magazynierów, innych pracowników fizycznych ci u nas pod dostatkiem, a myślicie że oni będą pracować za 250 euro miesięcznie? Nie znają języka angielskiego co dopiero POLSKIEGO i nie będą sie go uczyć w zamian będą szerzyć ISLAm (narzekacie na katolików) itp Proponuje rozmieścić ich np w pałacyku Sikorskiego z 600 sztuk tam może spokojnie zyć na tej hacjendzie, resztę niech wezmą inni Proeuropejscy Platforemesi antyobywatelscy.

27.05.2015, 09:35

Dobrze ze napisales, ze PO CHYBA bedzie rzadzilo... naprawde ktos jeszcze w to wierzy? no fakt, zobaczymy jesienia kto sie znow zdziwi... Wygrana Dudy to poczatek konca PO, za bardzo mieli w gdzies ludzi, by ludzie ich teraz znow wybrali; oczywiscie ze beda w sejmie, ale rzadzic juz nie beda; no ale jak mowisz, poczekajmy do jesieni, choc mysle, ze ja sie raczej wtedy tak jak i teraz nie zdziwie... I nie pisz prosze ze Duda juz zaczyna sie wycofywac z obietnic, poki co do 6 sierpnia prezydentem jest jest jeszcze Komorowski, wiec Duda nic nie moze; ale jak widac niektorzy maja wielkie zapedy by od razu kogos oceniac z gory; nowego prezydenta ocenimy za 5 lat, jak sie nie sprawdzi, to ludzie znow wybiora nowego, tak jak teraz - Komorowski sie poprostu nie sprawdzil! tyle bylo mowione, ze Lech Kaczynski to nie byl reprezentacyjny, wszyscy sie z niego smiali, a Komorowski mial byc taki madry, taki piekny, mial nas tak super reprezentowac, i co? ani pieknoscia wraz z zona nie grze szyl, ani madroscia, bo jak czasem sie odezwal tak od siebie, to juz lepiej by bylo jakby milczal...

27.05.2015, 09:20

Ja ciołku mam od dawna kota, a w centralnym miejscu mamy portrety rodziców moich, mojej żony i porter mój, zony i dwojga dzieci oraz Jana Pawła II i co ci do tego co będę miał w swoim domu? Ty możesz sobie wieszać jakieś np obrazy prezentujące pseudosztukę typu genitlaia na krzyżu! i portret Angeli Merkel

27.05.2015, 09:16

Do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta nastąpi przyspieszenie, jeśli chodzi o różnego rodzaju akty prawne zmierzające do degradacji rodziny, małżeństwa czy wtłaczanie ideologii gender pod różnymi postaciami.
PO i komor zrobią wszystko by wprowadzić jak najwięcej szkodliwych dla POLSKI uchwał, ustaw itp niszczących Polską tożsamość i niewolących nas wobec UE których nie będzie wręcz można odwrócić.

27.05.2015, 09:00

Od jesieni w każdym gospodarstwie domowym ma być kot..... to prawie pewne, no i portret wodza w centralnym miejscu w każdym domu.

26.05.2015, 23:42

podobno niesiolowski mial powiedziec po wygranej Dudy: "Chamy stają się panami, Módlmy się"

26.05.2015, 22:42

Adaś - większych problemów w Polsce niż sprzeciw wobec mniejszości seksualnych nie ma ?? Duda tym się ma zajmować - zaglądaniem ludziom w majtki ?? A tfu - co to za łajza-nie prezydent...!

26.05.2015, 22:31

dzięki prezydentowi z pisu przynajmniej przez 5 lat u nas tego dziadostwa nie wprowadza

26.05.2015, 22:30

"Wynik referendum w Irlandii to porażka ludzkości" wolałem żyć pod prezydenturą ciapcioka bula i teraz też wole pod gościem z pisu niz żyć na tym zgniłym zachodzie niech sobie d.e wsadzą te swoje pieniądze. Śmieszne zresztą jest ze homosie i feministki tak bardzo pragną tych "małżeństw" homoseksualnych skoro tak bardzo naśmiewają się z małżeństw heteroseksualnych twierdząc że to przeżytek.

26.05.2015, 22:19

Szydło - lepsza ? Od kogo ?? Po owocach, nie głupawych uśmiechach poznać mądrego człowieka.
PIS tak ma - opluwać i wywyższać się potrafi.

26.05.2015, 22:17

lepsza będzie od kopaczowej która jest najgorszym premierem od 90 roku

26.05.2015, 22:15

co za 3 miesiace? za 3 miesiace to dopiero Duda zostanie oficjalnie prezydentem, Po robi to specjalnie by Duda rzadzil jak najkrocej przed wyborami na jesieni, bo dobrzewiedza ze jak doszedłby teraz juz do urzedu to zdazyl by przygotowac pare inicjatyw ustawodawczych ktore przedlozyl by rzadowi do prac, bylyby to oczywiscie obietnice wyborczeDudy i Po byloby pod sciana, bo albo musileiby sie tym zajac i byc na tak albo odrzuci ale wtedy oznaczaloby to dla nich SMIERC

26.05.2015, 22:14

PIS-owcy pieją ze szczęścia, sikają w majty z radochy, Szydło na premiera chcą dawać. Ludu - mohery zakapturzone, żeby Wam ten Duda d..ą nie wyszedł.

26.05.2015, 22:10

z jakich obietnic się wycofuje? czytasz te propagandowe media? nie wycofuje się z żadnych obietnic! te POsrane media zwłaszcza internetowe wypisują bzdury, kłamstwa potem sprostują po cichutku ale mleko sie już rozlało i takie głupki jak ty w to wierzą!

26.05.2015, 21:37

oj Marcin cos mi sie wydaje ze szybciej niz myslisz bedziesz mowil co innego. Juz Prezydent Elekt pomalu zaczyna sie wycofywac ze swoich obietnic a PO no coz rzadzila i rzadzic bedzie jeszcze chyba 4 lata bo okazuje sie ze mieli duzo racji.Przekonamy sie za 3 miesiace.

26.05.2015, 18:16

tee a ja leze na tapczanie i smieje sie z ciebie.Wiesz dlaczego?W kazdym kraju na calym swiecie kazda wladza jest przezywana. Zlodzieje to delikatne okreslenie.Byl rzad AWS -przezywali ich,rzad SLD tez,rzad PIS tak samo teraz PO.Jezeli Duda sie nie sprawdzi( juz sie zaczyna wycofywac z obitnic) tak samo bedziecie na niego wolac.Teraz lez i wyj ze smiechu nad swoją głupotą

26.05.2015, 10:13

Koryto zagrożone, celebryci nie pomogli, buta i arogancja zostały ukarane to teraz słychać tylko pisk i jazgot fanatyków PO.