Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów w Toruniu 2018. Jak głosowali torunianie? [WYBORY WYNIKI, SONDAŻ IPSOS, EXIT POLL]

tw, id, szs, az
Wyniki wyborów 2018 w Toruniu
Wyniki wyborów 2018 w Toruniu Polska Press
TORUŃ: WYNIKI WYBORÓW i FREKWENCJA 2018 - pełne wyniki wyborów samorządowych 21 października 2018 - znajdziesz w tym miejscu. Wyniki wyborów prezydenta, rady miasta i sejmiku. Pełne, oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018 będą znane najwcześniej we wtorek wieczorem. Zanim zostaną ogłoszone, poznamy wyniki sondażu exit poll dla wybranych miast, a następnie cząstkowe wyniki z części obwodowych komisji wyborczych. Jaki wynik wyborów w Toruniu? Kto prezydentem Torunia? Mamy wstępne wyniki! Prawdopodobnie nie będzie zapowiadanej drugiej tury.

Pierwsze wyniki wyborów to sondaż exit poll - wyniki badania przeprowadzonego przed wybranymi lokalami wyborczymi w największych polskich miastach. W tym roku podczas wyborów samorządowych sondaż taki przeprowadziła tylko jedna pracownia - Ipsos. Został wykonany na zlecenie TVP, TVN i TV Polsat. Niestety Toruń nie został ujęty w badaniu. Nie są jeszcze znane wyniki głosowania do rady miejskiej ani wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Według naszych najnowszych informacji wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów na prezydenta Torunia wskazują na zwycięstwo Michała Zaleskiego. Dane z 79 na 121 komisji wskazują, że urzędujący prezydent uzyskał aż 55,5 proc. głosów, a jego główny rywal - poseł Tomasz Lenz (PO), otrzymał 23 proc. głosów.

Nadal czekamy na pozostałe wyniki i oficjalne informacje.

Koalicja Obywatelska wygrywa walkę o sejmik wojewódzki w Kujawsko-Pomorskiem

Według nieoficjalnych informacji "Nowości" w województwie kujawsko-pomorskim (wybory do sejmiku) zwyciężyła koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Trudno na razie mówić o podziale mandatów. Koalicja Obywatelska wygrała również w Warmińsko-Mazurskiem, Wielskopolskiem, Opolskiem, Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, Pomorskiem. Czekamy na kolejne, bardziej szczegółowe informacje.

Wyniki wyborów w Toruniu - reakcje sztabów wyborczych:

Najszybciej chyba świętować zaczął komitet Sławomira Mentzena, który już około 20 rozpoczął zebrał się w Ciepłych Kluchach przy Łaziennej. Ciekawostką wieczoru była zapowiedź kandydata, że będzie w przyszłości starał się o mandat sejmowy.

Komitet Prawa i Sprawiedliwości tradycyjnie już wieczór wyborczy spędzał przy Rynku Staromiejskim w pubie Jadwiga. Kandydaci stawili się dość licznie. Oprócz frontmenów ugrupowania jak Zbigniew Rasielewski, którego emocje zdradzało nerwowo drgające kolano i rumieńce na twarzy, można było dostrzec spokojnych Przemysława Przybylskiego czy Wiolettę Dąbrowską. Szczególnie widoczni byli przedstawiciele młodszego pokolenia Krzysztof Buława, Kamil Kojak, Mateusz Schalau - podobno najmłodszy wśród kandydatów wszystkich ugrupowań. Nie zabrakło również Wojciecha Świtalskiego i Wojciecha Klabuna. Szczególnie intensywnie po sali krążył Michał Jakubaszek, którego poprosiliśmy o komentarz.

- Kampania w Toruniu była wyjątkowa pod wieloma względami. Do tej pory nie było sześciu kandydatów na prezydenta. Tak naprawdę każdy mógł odnaleźć swojego kandydata. Skala outdoorowa tej kampanii była również nieporównywanie większa. - mówił.

Zapytany o wyniki krajowe i wojewódzkie, Michał Jakubaszek wypowiadał się zdecydowanie ostrożniej.

- To są tylko i wyłącznie wyniki sondażowe. W skali województwa możemy mówić o tym, że są one bardzo prawdopodobne. Odbieramy je jako umiarkowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Z sondaży wynika, że w województwie wygrała koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, więc tutaj trudno się z tego cieszyć - zakończył.

Zapytani o to, czy będą czekać do pojawienia się pierwszych wyników odpowiedzieli, że nie, choćby z powodu zwykłego zmęczenia kampanią, co dało się zaobserwować i wśród innych komitetów. Już około 22, sala pustoszała. Szybciej opuścił ją wiceprezydent Rasielewski. W tym samym czasie Jadwigę mijał wiceprezydent Rakowicz. Najprawdopodobniej obydwaj udali się do Hotelu Filmar, gdzie zebrał się Komitet Michała Zaleskiego.

Członkowie Komitetu Wyborców Michała Zaleskiego czekali na wyniki wyborów w hotelu Filmar w dość szampańskich nastrojach.

- Ta kapania była wspaniała, każdy dawał z siebie coś – powiedział do zebranych Michał Zaleski. - Stanowiliście dla mnie oparcie.

Słowa podzięki odebrali kandydaci na radnych z komitetu wyborczego oraz współpracownicy Michała Zaleskiego w Urzędzie Miasta, między innymi skarbniczka miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek, szefowa wydziału promocji Ewa Banaszczuk-Kisiel, rzeczniczka prezydenta Anna Kulbicka-Tondel, wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. Wieczór wyborczy w Filmarze spędził także prezes Toruńskich Wodociągów Władysław Majewski, prezes TKP Elana Jarosław Więckowski, komendant zamku krzyżackiego Andrzej Nowicki i Adam Marszałek. Koło godziny 22 pojawił się tu również wiceprezydent Zbigniew Rasielewski, kandydat na prezydenta Torunia z Prawa i Sprawiedliwości.

Z nadzieją w przyszłość patrzyli również działacze opozycyjnego komitetu My Toruń, którzy na wyniki wyborów czekali w swoim biurze przy ulicy Mickiewicza.

- Jesteśmy optymistami – mówi Maciej Cichowicz. - Skończyło się przekleństwo Torunia, czyli rządzący razem z Michałem Zaleskim POPiS. Wierzymy, że przyszły prezydent miasta będzie miał w Radzie silną opozycję, co na pewno wyjdzie miastu na dobre.

Członkowie My Toruń mają nadzieję, że uda im się osiągnąć sukces Czasu Mieszkańców sprzed czterech lat, czyli zdobyć cztery mandaty w Radzie Miasta, chociaż liczą, że będzie ich więcej.

Wyniki wyborów samorządowych - dane z komisji wyborczych

Pierwsze cząstkowe wyniki z komisji wyborczych będą się pojawiały po północy. Wyniki wyborów w Toruniu będziemy prezentowali na żywo na nowosci.com.pl - nasi dziennikarze będą odwiedzali obwodowe komisje wyborcze w całym mieście i na bieżąco przekazywali wyniki głosowania na prezydenta Torunia oraz wyniki wyborów do rady miejskiej.

Czytaj dalej - wyniki w kraju:

Najważniejsze wyniki z kraju

Wiele wskazuje na to, że nie będzie drugiej tury w Warszawie. Z badania exit poll Ipsos wynika, że Rafał Trzaskowski zdobył 54,1 proc. głosów. Patryk Jaki uzyskał 30,9 proc. głosów. Drugiej tury nie będzie też w Łodzi, gdzie Hanna Zdanowska zmiażdżyła rywala z PiS. Reelekcję uzyskał też Krzysztof Żuk w Lublinie. Dogrywka będzie potrzebna w Krakowie - w drugiej turze spotkają się Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann. W Gdańsku zmierzą się urzędujący prezydent Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński.

PiS wygrywa w 9 z 16 województw, w pozostałych 7 wygrywa Platforma Obywatelska. Przypomnijmy, że w 2014 roku PiS zwyciężył w 5 województwach, Platforma Obywatelska w 7, a PSL w 4. Przed czterema laty w skali całej Polski PiS uzyskał 26,89 proc. głosów, PO - 26,29 proc., PSL - 23,88 proc., a SLD - 8,79 proc.

Wybory do sejmików wojewódzkich wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Oto pierwsze wyniki exit poll Ipsos:

  • PiS - 32,3%
  • Koalicja Obywatelska - 24,7
  • PSL - 16,6%
  • Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3%
  • Kukiz'15 - 6,3%
  • SLD Lewica Razem - 5,7%

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018 w Toruniu:
Złamanie ciszy wyborczej: 5 przypadków!
Lista lokali wyborczych - gdzie głosować
Wyniki wyborów 2018 w Toruniu

Czytaj dalej - co z oficjalnymi wynikami:

Wyniki wyborów samorządowych - oficjalne wyniki PKW

Państwowa Komisja Wyborcza poda oficjalne wyniki wyborów dopiero wtedy, gdy policzone zostaną głosy z ostatniej komisji wyborczej. W praktyce może się to stać dopiero we wtorek wieczorem lub w środę rano. Wcześniej powinniśmy poznać oficjalne wyniki wyborów we Toruniu - Miejska Komisja Wyborcza poda je najpewniej w poniedziałek rano. Również w poniedziałek Wojewódzka Komisja Wyborcza powinna opublikować wyniki wyborów do Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego.

Frekwencja w czasie wyborów samorządowych w poprzednich latach:

  • 1990: 42,27%
  • 1994: 33,78%
  • 1998: 45,45%
  • 2002: pierwsza tura 44,23%, druga tura 35,02%
  • 2006: pierwsza tura 45,99%, druga tura 39,69%
  • 2010: pierwsza tura 47,32%, druga tura 35,31%
  • 2014: pierwsza tura 47,40%, druga tura 39,97%

Frekwencja na dzień 21.10.2018, godzina 12:

Jak informuje PKW, frekwencja wyborcza na godzinę 12 prezentuje się następująco:

  • Kraj: 15,62%
  • Województwo kujawsko-pomorskie: 15,38%
  • Toruń: 15,33%

Dla porównania w Bydgoszczy: 14,97%

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gm. Nowy Dwór, powiat sokólski, województwo podlaskie – 34,52% - dodaje PKW.

Frekwencja na dzień 21.10.2018, godzina 17:

PKW informuje, że obecnie frekwencja wynsi:
[*]Kraj: 41,65%
[*]województwo kujawsko-pomorskie: 40,77%
[*]Toruń: 41,02%

Dla porównania w Bydgoszczy: 39,84%

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gm. Aleksandrów, powiat piotrkowski, województwo łódzkie – 64,94% - dodaje PKW.

Wybory samorządowe 2018 – Na co mamy wpływ?

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto