(© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Koncert piosenek "Morowe Panny", na którym wystąpią m.in. Maleo Reggae Rockers, Marika i Jadwiga Basińska z kabaretu Mumio, odbędzie się we wtorek na skwerze Hoovera. Inspiracją dla prezentowanych utworów są autentyczne historie kobiet z Powstania Warszawskiego.

"Zaproszone artystki, wśród których znajdą się np. Ania Brachaczek i Jadwiga Basińska z Kabaretu Mumio, zaśpiewają o współczesnych kobietach, ale nawiązując do historii Powstania. Chcieliśmy, żeby dziewczyny opowiedziały o kobietach silnych, świadomych i szczęśliwych. W swoich piosenkach miały stworzyć rodzaj pomostu między powstańczą historią a warszawską współczesnością" - mówi Dorota Serwa z Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest organizatorem koncertu.

Czytaj także: Otwarcie nowego artystycznego kina w Warszawie już 22 lipca

Tytułowe "morowe panny" to łączniczki, sanitariuszki i walczące w powstaniu kobiety. Jest to nawiązanie do powstańczej piosenki "Pałacyk Michla", w której dziewczęta z harcerskiego batalionu "Parasol" nazywane są właśnie "morowymi pannami". Dariusz Malejonek, wokalista grupy Maleo Reggae Rockers, która również wystąpi na wtorkowym koncercie, zaproponował, żeby o historiach związanych z powstaniem zaśpiewać w nowy sposób. Malejonek współpracował już z Muzeum Powstania Warszawskiego przy okazji nagrywania płyty "Gajcy", zawierającej muzyczne aranżacje piosenek Tadeusza Gajcego.

"Zaprosiliśmy dziewczyny reprezentujące różne nurty muzyczne. Są artystki poruszające się w muzyce rapowej i reggae, jak Marika i Lilu, ale jest też Ania Brachaczek, kojarzona przecież z muzyką rockową. Zaśpiewać zgodziła się również Jadwiga Basińska z kabaretu Mumio. Największą siłą tego koncertu będzie właśnie ta różnorodność muzyczna" - powiedział Malejonek.

Jest on także kompozytorem muzyki do większości piosenek. "Teksty utworów napisały same wokalistki. Inspiracją były dla nich jednak historie prawdziwych kobiet, które walczyły w powstaniu" - uzupełniła Serwa. Koncert ma być później grany także w innych miastach Polski, m.in. w Płocku i Łodzi. Następnym krokiem będzie płyta, która - według organizatorów - ma się ukazać w przyszłym roku.Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!