Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysypisko na Radiowie. Powstanie tam druga Górka Szczęśliwicka?

Justyna Koszewska
Wysypisko na Radiowie. Powstanie tam druga Górka Szczęśliwicka?
Wysypisko na Radiowie. Powstanie tam druga Górka Szczęśliwicka? fot. Polskapresse
Wysypisko na Radiowie. Przez ponad 50 lat na granicy Warszawy i Starych Babic składowano śmieci. Teraz lokalne władze mają pomysł na zagospodarowanie wysypiska. Powstanie tam druga Górka Szczęśliwicka?

Wysypisko na Radiowie. Powstanie tam druga Górka Szczęśliwicka?

Od kilku lat trwa dyskusja o przyszłości śmieciowej góry, która utrudnia życie okolicznym mieszkańcom. W 2016 r. wygasa umowa, dzięki której od ponad 50 lat MPO zwoziło śmieci na wysypisko Radiowo na granicy Bemowa, Bielan i gminy Stare Babice. Lokalne władze i mieszkańcy mają pomysł, jak zagospodarować wysypisko i zmienić je w teren rekreacyjny dla wielbicieli sportów zimowych.

Czytaj także: Wysypisko śmieci zamieni się w raj dla narciarzy?

Miałyby się tam znaleźć ponad 530-metrowy stok narciarski o szerokości 30 m, tor saneczkowo-bobslejowy, rynna snowboardowi, stok dla dzieci, kilka tras biegowych, a nawet taras widokowy. Projekt zagospodarowania wysypiska został stworzony z inicjatywy władz Starych Babic już w 2011 roku.– Obecnie skupiamy się głównie na zakończeniu rekultywacji tego terenu i ostatecznego zamknięcia wysypiska. Od kilka lat trwają prace, które mają ustabilizować bryłę i przygotować ją pod przyszłe inwestycje. Wykonano już m.in. żelbetonowe ściany oporowe i elementy konstrukcyjne, które mają zapobiec osuwaniu się górki, a w przyszłości na całej powierzchni ułożone zostaną specjalne membrany powstrzymujące rozmiękanie podłoża – wyjaśnia Krzysztof Turek, wójt Gminy Stare Babice.

Gmina szacuje koszty całej inwestycji na około 35,5 mln zł. – Przed nami jeszcze wiele pracy w sferze formalnej. Chcielibyśmy podpisać umowę z Warszawą, która powinna być inwestorem wiodącym – podkreśla Krzysztof Turek i dodaje, że na tę chwilę nie można jeszcze podać konkretnej daty realizacji całego projektu – Po zakończeniu funkcjonowania wysypiska na górce zostanie zasadzona trawa i mimo że nie będzie tam jeszcze wyciągu narciarskiego i stoku z prawdziwego zdarzenia, warszawiacy i mieszkańcy pobliskich miejscowości będą mogli uprawiać tam już pierwsze sporty, np. nordic walking czy narciarstwo biegowe.

Wysypisko na Radiowie. Nierealny projekt?

Na razie jednak wysypisko na Radiowie funkcjonuje pełną parą i zatruwa życie okolicznym mieszkańcom. - Projekt jest z całą pewnością interesujący, ale poprzez działania MPO niemożliwy do zrealizowania - mówi Bogdan Bajak ze stowarzyszenia Czyste Radiowo, które od kilku lat stara się o zamknięcie wysypiska. - Pomimo zaprezentowania planów na sportowo-rekreacyjne zagospodarowanie wysypiska i ogłoszenie rozpoczęcia prac przygotowujących ten teren do przyszłej inwestycji MPO nadal zwozi na górę nieprzetworzone odpady komunalne, a na oponach, butelkach i kanapach nie da się utworzyć toru narciarskiego - wyjaśnia przedstawiciel stowarzyszenia.

W ciągu ostatnich miesięcy odbyło się już kilka protestów organizowanych przez stowarzyszenie, do którego licznie przyłączyli się okoliczni mieszkańcy. - Realnym problemem nie jest dla nas wysypisko na Radiowie, ale działająca obok kompostownia. MPO korzysta z prymitywnej, ale za to najtańszej metodzie przeróbki odpadów, która jest uciążliwa sąsiedzko i zatruwa środowisko. Walczymy przede wszystkim o zaniechanie tych praktyk przez MPO - tłumaczy Bajak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto