Włodzimierz Izban przed koncertem MTM na festiwalu Przystanek Woodstock

Włodzimierz Izban przed koncertem MTM na festiwalu Przystanek Woodstock (© .)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jest pan założycielem i dyrektorem Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, człowiekiem znanym z odważnych przedsięwzięć artystycznych. Kawalerem Gloria Artis. Dociera pan z kulturą do punków, emerytów i przedszkolaków. A teraz startuje pan w wyborach do Senatu RP. Co chciałby pan zaproponować wyborcom?

Start w wyborach to poważna decyzja, zwłaszcza dla mnie, osoby dotąd szerzej nie znanej.
Obecna ordynacja wyborcza sprawia, że w wyborach do Senatu RP startuję z Bielan, Białołęki, Śródmieścia i Żoliborza, dlatego skupiam się z jednej strony na problemach tych dzielnic, a z drugiej na działalności związanej z kulturą.

Warszawa nie posiada kompleksu kulturalnego z prawdziwego zdarzenia. Kompleksu mieszczącego salę koncertową na półtora tysiąca miejsc, teatry, galerie, kina. Miejsca, gdzie warszawska rodzina będzie mogła spędzić cały dzień w kontakcie ze sztuką. Gdzie po obejrzeniu spektaklu będzie można zjeść kolację, kupić książkę a najmłodszych zapisać na zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne. Takiego obiektu w Warszawie nie ma, co sprawia, że zostajemy w tyle za innymi europejskimi stolicami. Stworzenie takiego miejsca będzie dla mnie jednym z priorytetów.

Zamierzam również stworzyć ogólnopolski programu edukacji kulturalnej skierowany do dzieci, dorosłych i seniorów, który będzie polegał na dotarciu z edukacją kulturalna do placówek oświatowych, domów kultury, uniwersytetów trzeciego wieku, świetlic. Obecna sytuacja finansowa i socjalna sprawia, że to sztuka musi wyjść na przeciw oczekiwaniom,
i dotrzeć do ludzi.

A co ze sprawami bardziej przyziemnymi, co może pan zaproponować wyborcom z Białołęki, Bielan, Śródmieścia i Żoliborza. Nie samą kultura człowiek żyje.

Znam problemy tych dzielnic, myślę, że jako Senator będę mógł działać na rzecz poprawy sytuacji znacznie skuteczniej niż jako mieszkaniec, bo mieszkam na Bielanach.
Białołęka to koszmarne dojazdy i brak szkół i przedszkoli. Bielany, problemy bezpieczeństwa i znowu brak miejsc gdzie dzieci i młodzież mogłyby spędzać wolny czas. Śródmieście, znowu bezpieczeństwo, rewitalizacja, brak miejsc parkingowych. To samo na Żoliborzu, brak miejsc parkingowych i wołająca o pomstę do nieba sprawa zagospodarowania Fortu Sokolnickiego.

Druga rzecz, to preferencyjne warunki wynajmu lokali komunalnych dla drobnych usług
i handlu. Komu w okolicy jego domu potrzeba siedmiu banków? Potrzebny jest szewc, zegarmistrz, optyk czy warzywniak. Opłaty za tego typu lokale powinny być niskie
i kontrolowane przez gminy.

Sprawa przedszkoli. To skandal, żeby przedszkola były takie drogie. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie miejsc w przedszkolach. Mój pomysł to obniżenie opłat w przedszkolach dla osób płacących podatki w Warszawie. W tej kwestii można pójść dalej, tańsze bilety komunikacji miejskiej czy opłaty w parkometrach. Dlaczego Warszawiacy mają wspomagać osoby, które tu korzystają z infrastruktury, a podatki płacą gdzieś tam?

Dlaczego akurat pan powinien być Senatorem, czy zrobił pan już coś dla Warszawy, dlaczego to na pana mieliby zagłosować wyborcy?

Stworzyłem od zera Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury, znany z Koncertów Noworocznych w Filharmonii Narodowej, koncertów na festiwalu Przystanek Woodstock i Światełku do Nieba organizowanych przez Jurka Owsiaka. W 2010 roku stworzyłem Bielańską Scenę Kameralną, jedyny profesjonalny teatr na Bielanach. Scena podczas swojej rocznej działalności gościła najwybitniejszych polskich artystów, od Wiesława Ochmana, Bohdana Łazuki, Anny Seniuk, Wojciecha Pszoniaka, Doroty Stalińskiej do artystów „Piwnicy pod baranami”. A w niedzielę wystawiane są na niej poranki edukacyjne dla najmłodszych. Działam prężnie jako menadżer kultury, i równie prężnie będę działać jako senator, po prostu będę robił to co dotychczas tyle, że na większą skalę.

Bezpośrednimi konkurentkami w wyborach do Senatu RP są dla pana Barbara Borys Damięcka oraz Katarzyna Łaniewska. To poważna konkurencja, jak pan myśli uda się?

Wszystko zależy od wyborców. Mam jasny program wyborczy, który zostanie zrealizowany. Wiem po co idę do senatu, i proszę mi wierzyć, załatwię wszystkie sprawy o których mówię. Po za tym jestem młodym pełnym sił człowiekiem, który nie boi się ciężkiej pracy na rzecz kultury i społeczeństwa. Proszę dać mi szansę, bo ja nie startuje do Senatu dla pieniędzy, zaszczytów dla mnie senat to nie ciepła emeryturka.

Strona internetowa kandydata na senatora Włodzimierza Izbana: senatorizban.plWłodzimierz Izban jest dyrektorem i pomysłodawcą powstania Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie. Absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Wokalno - Aktorski), stypendystą Konserwatorium w Sion w Szwajcarii, w latach 1992 – 1995 r. solistą Staattheater St. Gallen w Szwajcarii. Kawalerem orderu Gloria Artis

Przygotowanie
Biuro Prasowe
Kandydata do Senatu RP
Włodzimierza Izbana