Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyzwolenie Warszawy 17 stycznia 1945 r. Walki 1. Armii z Niemcami i defilada pośród gruzów [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Radzim Gaudenty
9 stycznia 1945 r., Warszawa. defilada 1. Armii Wojska Polskiego na Alejach Jerozolimskich
9 stycznia 1945 r., Warszawa. defilada 1. Armii Wojska Polskiego na Alejach Jerozolimskich wikipedia/Domena publiczna
17 stycznia 1945 r. do zrujnowanej Warszawy wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej i 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o kontrole nad stolicą trwały jedynie kilka godzin. Oto jak przebiegły. Poniżej dalsza część artykułu, zdjęcia i filmy.

12 stycznia 1945 r. rozpoczęła się operacja wiślańsko-odrzańska Armii Czerwonej. Z linii Wisły sowiecka machina wojenna ruszyła na zachód. W jej ramach 61. armia, nacierająca z przyczółka warecko-magnuszewskiego, i 47. armia, uderzająca od strony Modlina, parły w kierunku Błonia, by oskrzydlić Niemców i zamknąć ich „kotle warszawskim”.

Polska kronika filmowa

Dowództwo Wehrmachtu szybko zorientowało się w zamiarach Sowietów. 9. Armia rozpoczęła wycofywanie ze zrujnowanej Warszawy na pozycje obronne nad Bzurą i Rawką. 17 stycznia na miasto uderzyła bezpośrednio 1. Armia Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego. Szturm przeprowadzono z północy, z południa, zachodu i z Pragi.

Brytyjska kronika filmowa

Walki o panowanie nad miastem trwały raptem kilka godzin. Niemcy pozostawili w mieście jedynie oddziały osłonowe. Do cięższych starć doszło m.in. w Lasku Bielańskim, w okolicach Dworca Głównego i na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu. Około godziny 16. miasto znalazło się pod kontrolą Sowietów.

Straty 1. Armii WP w walkach o Warszawę wyniosły 275 poległych, zaginionych i rannych (w tym ok. 110 zabitych, w tym około 60 od min). W całej operacji warszawskiej 1. Armia straciła 10 537 żołnierzy, w tym 3116 zabitych.

Dwa dni później, 19 stycznia, w Alejach Jerozolimskich, które specjalnie na tę okazję uprzątnięto z gruzu, przy dźwiękach "Warszawianki" defilowały wyznaczone oddziały 1 Armii WP. Podziwiali ją z trybuny ustawionej naprzeciwko hotelu "Polonia" przedstawiciele nowych komunistycznych władz, m.in. Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Edward Osóbka - Morawski, gen. Michał Rola - Żymierski, gen. Stanisław Popławski, płk Marian Spychalski oraz sowiecki marszałek Gieorgij Żukow. Poza nimi przemarsz podziwiali wylegli z ruin ocaleńcy – m.in. żołnierze AK, Żydzi.

Radziecka kronika filmowa

Film "Miasto ruin"

Widok na Powiśle, w tle Praga.

Spektakularne zdjęcia - Zniszczona Warszawa z 1944 roku w kolorze

Już 26. października nieopodal Domu Spotkań z Historią będzie ...

Zobacz ruiny Warszawy w kolorze [zdjęcia]

Już 26. października nieopodal Domu Spotkań z Historią będzie ...

Zobacz ruiny Warszawy w kolorze [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto