Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Gala „Ośmiu Wspaniałych”

Redakcja
Znamy laureatów stołecznej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. 14 maja w Sali Kongresowej odbyła się uroczysta gala akcji organizowanej przez Fundację "Świat na Tak".

Konkurs promuje młodzież, która bezinteresownie podejmuje służbę na rzecz swojej szkoły, klasy, podwórka, gminy czy miasta. Laureaci zostali wyłonieni na podstawie zgłoszeń i rekomendacji szkół, a także rozmów z jury, podczas których ujawniała się osobowość oraz bogactwo pozytywnych emocji wolontariuszy.

- Nasi laureaci wyróżniają się trzema cechami. Po pierwsze, są to ludzie radośni. Potrafią dawać uśmiech tym, którym niełatwo jest się uśmiechać. Po drugie to ludzie, którzy nie boją się realizować trudnych zadań. Trzecia ich cecha to nadzieja, optymizm. Te trzy cechy, splecione razem, dają fantastyczny efekt, jakim jest wolontariat – dawanie siebie innym. – mówiła Joanna Fabisiak, prezes Fundacji „Świat na Tak” - W czasach, kiedy panuje moda na zło, chcemy stworzyć modę na dobro - dodała.

Ośmiu wspaniałych wolontariuszy

Olga Remiszewska (17 lat, LO im. H. Jankowskiego w Wawrze) – od trzech lat pracuje jako wolontariuszka w Fundacji „Nasze Dzieci” przy klinice onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. Organizuje im zajęcia plastyczne, zabawy, zaprasza znanych aktorów. Namówiła dwie przyjaciółki, żeby zostały wolontariuszkami. Angażuje się w działania na rzecz przewlekle chorych dorosłych, przebywających w zakładzie dla chronicznie chorych. Jest zarejestrowana w banku szpiku kostnego.

Wioletta Kamińska (16 lat, LO im. K.K. Baczyńskiego w Śródmieściu) – pomaga ciężko chorej uczestniczce Powstania Warszawskiego, która przenosiła rannego w Pałacu Blanka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do punktu sanitarnego. Wykorzystując swoje zdolności dziennikarskie próbuje utrwalić wspomnienia świadka historii. Współpracowała z przedszkolem integracyjnym. Uczestniczy w zbiórkach na rzecz ubogich dzieci z Afryki, , WOŚP. Przeszła wiele szkoleń przygotowujących ją do opieki nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Jest animatorką wspólnoty Światło i Życie, organizuje wyjazdy ewangelizacyjne.

Aleksandra Górecka (16 lat, gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Ursusie) – współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w swojej dzielnicy oraz ośrodkiem wsparcia dzieci i młodzieży „Stokrotka”. Jako wolontariuszka pracuje w Fundacji „Świat na Tak” na rzecz zapobiegania narkomanii. Organizuje czas wolny dzieciom i młodzieży pochodzącej z rodzin dysfunkcyjnych. Pomaga dzieciom polskim i romskim w nauce, organizuje im zabawy. Wspólnie z Caritasem przygotowuje dni chorych.

Helena Mazur (18 lat, LO im. J. Dąbrowskiego w Śródmieściu) – pracuje w świetlicy socjoterapeutycznej. Pomaga dzieciom w nauce, opiekuje się starszą kobietą, mającą trudności adaptacyjne w społeczeństwie. Próbuje wykorzystywać własne teksty literackie do zajęć edukacyjnych z dziećmi.

Michał Nowacki (18 lat, Zespół Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka na Woli) – najaktywniejszy członek szkolnego wolontariatu. Współpracuje z kombatantami batalionu Kiliński. Zachęcił kolegów do opieki nad kwaterą powstańczą na cmentarzu wojskowym. Pomaga osobom starszym w naprawie sprzętu elektronicznego. Opiekuje się kombatantką. Zbiera pieniądze na rehabilitację dzieci.

Magdalena Oleś (17 lat, LO im. J. Kochanowskiego na Mokotowie) – instruktor wolontariatu Fundacji „Świat na Tak”, wolontariuszka od 7 lat. Organizuje integracyjne bale karnawałowe, wigilie polskie, dni na TAK. Namawia swoich rówieśników do pomagania osobom potrzebującym.

Michał Sierzputowski (19 lat, SGGW na Ochocie) – wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego (zaczynał jako przewodnik, obecnie archiwizuje zbiory). Brał udział w wielu akcjach charytatywnych, m.in. mikołajkach dla potrzebujących. W czasie akcji „Lato w mieście” i „Zima w mieście” pełnił społecznie funkcję ratownika na basenie. Jest odpowiedzialny za grupę młodszych ministrantów: pomaga im w nauce, wyjeżdża z nimi na wakacje. Jest honorowym dawcą krwi.

Aleksandra Skrzypkowska (18 lat, Zespół Szkół nr 121 na Pradze Południe) – pracowała przy parafialnej świetlicy Caritas, gdzie pomagała dzieciom w nauce oraz organizowała gry i zabawy. Obecnie działa w Fundacji „Mam Marzenie” – spełnia marzenia dzieci nieuleczalnie chorych. Pomaga również w prowadzeniu terapeutycznych zajęć tanecznych dla osób niepełnosprawnych.

Ósemeczka wspaniałych wolontariuszy

Paulina Cisz (12 lat, SP nr 80 na Bielanach) – zajmuje się m.in. pomocą w organizacji balu integracyjnego dla osób niepełnosprawnych i przygotowywaniem paczek świątecznych dla dzieci z Domu Dziecka w Julinie.

Kazimierz Antoni Czartoryski (11 lat, SP nr 257 na Białołęce) – zangażował się w działania na rzecz programu „Adopcja na odległość”, a także przygotowywanie paczek dla ubogich rodzin, których dzieci uczą się w jego szkole.

Kalina Kaczorowska (13 lat, SP nr 2 w Legionowie) – pełni funkcję Szkolnego Rzecznika Praw Dziecka, jest harcerką. Pomaga niepełnosprawnym harcerzom. Dwukrotnie kwestowała na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizowała paczki świąteczne dla ubogich dzieci.

Magdalena Krakowiak (12 lat, SP nr 225 na Woli) – wzięła udział w wielu akcjach charytatywnych: Górze Grosza, zbiórce pieniędzy na operację niewidomego chłopca, zbiórce zabawek dla dzieci z domów dziecka, WOŚP i innych.

Marta Majewska (12 lat, SP nr 319 na Ursynowie) – zastępczyni przewodniczącego Prezydium Samorządu Szkolnego, główna organizatorka akcji charytatywnych przeprowadzanych w szkole. Wzięła udział m.in. w zbiórce darów dla schroniska dla zwierząt w Celestynowie. Jest pomysłodawczynią zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Na ratunek dzieciom z Konga”.

Aleksandra Nowak (12 lat, SP nr 2 w Ursusie) – przewodnicząca samorządu szkolnego, inicjatorka wielu szkolnych akcji charytatywnych. Przygotowała loterię fantową i sprzedaż ozdób świątecznych, z których dochód został przeznaczony ma rehabilitację dla niepełnosprawnego kolegi z klasy. Na co dzień opiekuje się starszą sąsiadką, panią Wandą.

Katarzyna Strojnowska (12 lat, SP nr 77 na Bielanach) – opiekuje się starszą panią Heleną z Domu Spokojnej Starości. W każdą niedzielę czyta jej Pismo Święte, rozmawia z nią, urozmaica jej czas. Na co dzień pomaga w szkolnej bibliotece. Regularnie przynosi kanapki dla potrzebującego ucznia. Uczestniczyła w organizowaniu pomocy dla dzieci z Domu Dziecka i Domu Samotnej Matki.

Natalia Ważny (12 lat, SP nr 341 na Bemowie) – przewodnicząca szkolnego wolontariatu. Uczestniczy w koncertach organizowanych w Centrum Zdrowia Dziecka. Raz w roku prowadzi szkolną zbiórkę książek dla szpitalnej biblioteki. Pomaga innym uczniom w odrabianiu lekcji, umila im wolny czas, organizując wiele zabaw.

Ambasador Dobra

Tytuł Ambasadora Dobra został w tym roku przyznany Izabeli Dzieduszyckiej, założycielce i przewodniczącej Przymierza Rodzin. Jej pasją jest pomoc rodzinom w wychowaniu dzieci zgodnie z chrześcijańskim systemem wartości na obywateli, którzy chętnie pomagają drugiemu człowiekowi. Dzięki stworzonej przez nią organizacji na Ursynowie powstały szkoły imienia Jana Pawła II – podstawowa, gimnazjum, liceum, a także szkoła wyższa, kształcąca nauczycieli. Obiekty wybudowano całkowicie z darowizn osób prywatnych z Polski i zagranicy. W ten sam sposób zbudowano też szkołę na Bielanach i w Ursusie. Szkoły Przymierza Rodzin są znane z wysokiego poziomu nauczania, przywiązywania dużej wagi do wychowania człowieka i zbierania pieniędzy na stypendia dla ubogich dzieci oraz rozwój wiejskich placówek oświatowych.

W części artystycznej wystąpili piosenkarze: Artur Chamski, Patricia Kazadi, Jakub Tolak, Iwona Węgrowska oraz Zakopower. Odbył się również pokaz mody „8 Fashion” w wykonaniu laureatów tegorocznej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Galę prowadziła Beata Sadowska.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto