(© Waldemar Wylegalski/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na ścianie niegdysiejszej kawiarni Niespodzianka na pl. Konstytucji zawiśnie tablica upamiętniająca powołanie pierwszego rządu wolnej Polski. W tym tygodniu w stolicy rozpoczynają się obchody 20. rocznicy powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Warszawiacy będą mogli spotkać się z byłym premierem i członkami jego rządu. To szansa na przeżycie niezwykłej lekcji współczesnej historii.

Podrzędna kawiarnia Niespodzianka przy pl. Konstytucji 20 lat temu stała się siedzibą biura wyborczego stołecznego Komitetu Obywatelskiego. W tym roku reaktywowano ją na kilka dni, by świętować tu rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Teraz o tym, że była obywatelskim centrum przemian w Warszawie, będzie informowała warszawiaków i turystów pamiątkowa tablica.

A wkład Niespodzianki w przemiany z 1989 r. był niebagatelny. - Ta kawiarnia była centrum kampanii wyborczej. Tutaj ludzie przychodzili po plakaty, które rozklejali nocą na ulicach miasta. Tu też po raz pierwszy dowiedzieli się o wyniku wyborów i pod witryną Niespodzianki cieszyli się ze zwycięstwa - tłumaczy Anna Krzyżanowska z obywatelskiej inicjatywy Razem '89, która koordynuje obchody.

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy odbędzie się w sobotę o godz. 15.30. To właśnie 12 września mija bowiem 20 lat od zatwierdzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Został on powołany po nieudanej próbie stworzenia rady ministrów przez Czesława Kiszczaka. - Rocznica utworzenia rządu jest zupełnie inna niż 4 czerwca. Ma bardziej polityczny charakter, ale chcemy pokazać, że 12 września był ważną datą w 20-letnim procesie przemian - tłumaczy Hanna Waśko z Razem '89.

Po odsłonięciu tablicy, o godz. 16 w InfoQulturze przy pl. Konstytucji 3 odbędzie się otwarte spotkanie z Tadeuszem Mazowieckiem pod hasłem "Wszystko, co chcieliście powiedzieć Naszemu Premierowi". Spotkanie poprowadzi Tomasz Lis. Pytania można zadawać w czasie debaty lub wysłać je pocztą elektroniczną na adres: pytaniedopremiera@ razem89.pl.

Wieczorem obchody przeniosą się do Teatru Wielkiego. Gośćmi honorowymi uroczystego koncertu będą Tadeusz Mazowiecki i członkowie jego rządu, a także Lech Wałęsa i wiele osób ważnych dla ostatniego dwudziestolecia. Z tej okazji w Teatrze Wielkim zabrzmią utwory Beethovena, Liszta, Pendereckiego i Chopina, także w improwizacjach Leszka Możdżera. Koncert poprowadzą Agata Buzek i Wojciech Malajkat.

Niezwykłą lekcją historii będą otwarte dla warszawiaków niedzielne spotkania w BUW-ie podzielone na trzy panele. W pierwszym wezmą udział członkowie rządu Mazowieckiego. Od godz. 10.15 o tym, jaką Polskę zastali, będą mówić członkowie pierwszego rządu wolnej Polski: Krzysztof Skubiszewski, Leszek Balcerowicz, Krzysztof Kozłowski i Aleksander Hall.

Drugi panel będzie spojrzeniem na późniejsze przemiany oczami kolejnych premierów. Od godz. 12.45 warszawiacy mogą spotkać się z Janem K. Bieleckim, Waldemarem Pawlakiem i Włodzimierzem Cimoszewiczem.

Głos zabiorą też organizacje pozarządowe. Młodzi aktywiści będą mówić nie o polityce, ale o tym, co należy zrobić przez kolejne 20 lat. Będzie więc o ekologii, przedsiębiorczości, działaniach w sferze kultury. - Zdajemy sobie sprawę, że nas, czyli organizacji pozarządowych, w ogóle by nie było, gdyby nie wydarzenia sprzed 20 lat - tłumaczy Waśko.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!