Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za dwa lata powstanie nowa, futurystyczna siedziba wydziału Neofilologii UW

Karolina Kowalska
Nowy budynek neofilologii będzie pasował do BUW
Nowy budynek neofilologii będzie pasował do BUW Fot. materiały prasowe
Za niespełna dwa lata pracowników i studentów wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego czeka wyprowadzka z burego, socrealistycznego budynku przy Browarnej.

Przyszli filologowie cisnący się obecnie w ciasnych pokoikach zajmą ponad sto sal dydaktycznych nowej siedziby wydziału naprzeciwko BUW. W 2012 r. w kwadracie ulic Dobrej, Lipowej, Browarnej i Wiślanej na Powiślu powstanie półprzezroczysty szklany obiekt zaprojektowany przez architektów z firmy APA Kuryłowicz & Associates.

Nowy gmach zajmie powierzchnię 10 992 mkw. i zdoła pomieścić 12 tys. studentów, pracowników naukowych i obsługi.

Na czterech kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych znajdą się sale wykładowe, pracownie i laboratoria dydaktyczne, pracownie informatyczne oraz pomieszczenia biblioteczne.

Budynki przy Browarnej, w których uczyli się dzisiejsi profesorowie, nie spełniają nie tylko standardów estetycznych, ale przede wszystkim metodycznych. W czasach, gdy języków naucza się przy pomocy nowoczesnego sprzętu - każdy student dysponuje komputerem i zestawem słuchawek, a w sali powinien być co najmniej jeden ekran i odtwarzacz DVD - na Browarnej normą jest ciasna salka wyposażona jedynie w tablicę.

Warunki lokalowe obecnego wydziału determinują też liczbę studentów, których mimo ogromnej ilości kandydatów nie można przyjąć więcej, niż pozwala na to maksymalne zapełnienie sal.

Podobnie jak gmach BUW, który filolodzy z Browarnej mogą podziwiać z okien części sal, nowy budynek wydziału przystosowany będzie do potrzeb niepełnosprawnych. Poruszający się na wózkach skorzystają z sieci wind, specjalnych podnośników i obniżeń. W czytelniach i pracowniach przewidziano stanowiska dla osób niewidomych i słabowidzących. W całym budynku, obok tradycyjnej, zastosowana zostanie numeracja pomieszczeń w systemie Braille'a.

Budynek będzie powstawał w dwóch etapach - po tegorocznej likwidacji pawilonu handlowego naprzeciwko BUW robotnicy rozbiorą znajdujące się nieopodal stare budynki uniwersyteckie. Dopiero wówczas zacznie się budowa nowego gmachu. Zakończenie I etapu nowej siedziby kierunków lingwistycznych planowane jest na pierwszą połowę 2012 r., gdy do użytku oddanych zostanie około 40 sal dydaktycznych.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego inwestycja otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości 50 mln zł. W ubiegłym tygodniu władze Mazowsza i UW podpisały umowę w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto