Barbara Jezierska, wojewódzki konserwator zabytków, wpisała na listę zabytków zabudowę Nowego Miasta. Ochrona obejmuje teren między Wybrzeżem Gdańskim, murami Starego Miasta, wzdłuż ulic Wojtkowskiej i fragmentu Konwiktorskiej, Fondamińskiego oraz Koźlej, obejmuje też Świętojerską, Miodową i Długą.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wszelkie prace budowlane na tym obszarze będą przeprowadzane pod nadzorem konserwatora zabytków. Dotyczy to zarówno tworzenia zabudów, jak i gospodarowania zielenią miejską i przestrzenią ogólnie.

- Poszczególne obiekty są już wpisane do rejestru zabytków, a wpisanie całego układu urbanistycznego Nowego Miasta ma dać pewność, że przy żadnym z zabytkowych kościołów nie powstanie przysłaniający go wieżowiec lub inny budynek niepasujący do całości - tłumaczy Monika Dziekan, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Decyzja konserwatora nie ma związku z żadnymi planowanymi inwestycjami. Wpisanie układu do rejestru zabytków było tylko kwestią czasu i przygotowywanie do niego trwało już długo. Ma ono na celu przede wszystkim kontynuowanie tradycji powojennego zagospodarowania terenu.

Nowe Miasto zostało odbudowane przez Mieczysława Kuzmę. W latach 1945-1960 pracował on m.in. nad Rynkiem Nowego Miasta.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!