(© by vanessa_hutd / CC By 2.0 (flickr))

Problemy z uzyskaniem i zachowaniem erekcji to częsty problem. Dowiedz się, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.

Sprawność seksualna ma ogromne znaczenie dla poczucia wartości mężczyzny, dlatego wszelkie zaburzenia na tym tle panowie traktują jak osobistą porażkę. Mimo iż problemy z erekcją są dla nich źródłem kompleksów, nie wszyscy mężczyźni szukają profesjonalnej pomocy. Niektórzy wstydzą się swoich problemów, inni mają nadzieję, że są one tymczasowe i ustąpią samoistnie.

Czym są zaburzenia erekcji?

Mgr Małgorzata Oktawiec, seksuolog i psycholog, przyznaje, że zaburzenia erekcji (ZE) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń u mężczyzn. „W populacji jest to zaburzenie, które jest jednym z najbardziej stresującym i zagrażających relacji partnerskiej”, dodaje ekspert.

Co dokładnie kryje się pod pojęciem zaburzeń erekcji? „Żeby mówić o ZE, trzeba wiedzieć, że sama definicja mówi nam o złożoności tego problemu – jest to trudność w powstawaniu lub utrzymaniu erekcji do satysfakcjonującego stosunku oraz niemożność osiągnięcia erekcji niezbędnej do wprowadzenia członka i utrzymania erekcji w pochwie”.

Skąd biorą się zaburzenia erekcji?

Dlaczego mężczyźni doświadczają problemów z erekcją? Seksuolog Małgorzata Oktawiec wyjaśnia: „ZE występują na tle organicznym, naczyniopochodnym, neurogennym, anatomicznym, endokrynnym lub psychogennym. Mogą być uogólnione (pierwotna niezdolność do pobudzenia, osłabienie pobudliwości związane z wiekiem i zależne od niego), typu sytuacyjnego (zależne od partnera, od własnych doświadczeń, od kondycji psychicznej – np. depresja) lub na tle mieszanym, z różnym poziomem nasilenia objawów. Aby skutecznie pomóc pacjentowi, trzeba dobrze zdiagnozować i wdrożyć odpowiednią terapię stosowną do rodzaju i tła zaburzenia. Oczywiście ważna jest też rola partnera, który może być bardzo pomocny lub nie”.

Jak wygląda leczenie zaburzeń erekcji?

„W standardach leczenia ZE obowiązują następujące zależności od przyczyn i tła zaburzenia”, tłumaczy seksuolog Małgorzata Oktawiec. „Na tle psychogennym – psychoterapia, metody treningowe i farmakoterapia; na tle hormonalnym – leczenie przyczynowe; na tle neurogennym – farmakoterapia doustna, pompy próżniowe, iniekcje w ciała jamiste; na tle naczyniowym – farmakoterapia doustna, a nawet metody protezowania członka (chirurgicznie)”, wylicza ekspert.

Czy leczenie ZE przynosi efekty?

Seksuolog Małgorzata Oktawiec mówi wprost: „Skuteczność leczenia jest związana z dostosowaną terapią, dobrze zdiagnozowanym problemem i systematycznością pacjenta”. Ważne jest także stosunkowo szybkie wdrożenie właściwej metody leczenia, a mężczyźni z reguły zgłaszają się do specjalisty po dość długim czasie (ponad 6 miesięcy). „Drugim problemem jest brak edukacji na szerszą skalę, mimo reklam, akcji uświadamiających itp. Nadal jest to temat drażliwy”, przyznaje ekspert. „Warto też podkreślić, że najważniejszym czynnikiem, który pomaga w zdrowieniu seksualnym, jest akceptacja zarówno zaburzenia, jak i terapii opartej na indywidualnej potrzebie i preferencjach mężczyzny oraz jego partnera w tej sytuacji”.

Gdy ZE są nieleczone...

„Jeśli chodzi o skutki nieleczenia, to najbardziej znana jest impotencja trwała, ale także nawykowa, związana z uzależnieniem od leków, bez których nie można się obejść”, wylicza seksuolog. „Dlatego warto przed wdrożeniem leków, które mężczyźni kupują nagminnie w Internecie, upewnić się, czy postępowanie jest właściwe i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia ZE. Także związek może niestety ucierpieć na tym tle, dlatego warto rozmawiać z partnerem seksualnym i także jego zaprosić do udziału w terapii. Bo w związku jesteśmy razem, a nie – osobno”.


Wsparcie redakcyjne od:Związki i rodzina

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

typ (gość)

to też był kiedyś i mój problem. długo się z nim borykałem, ale jak zacząłem stosować Maxigrę Go to już mnie nie dotyczy. Teraz wystarczy, że pożuje sobie tabletkę przed seksem i mam pewność, że będzie doskonale. Kupuję w aptece lub zamawiam w internecie na ceneo.pl, ale w mniejszych dawkach.

omar (gość)

moim zdaniem z tym problemem nie można zwlekać. czym wcześniej się go usunie tym lepiej dla zdrowia i psychiki. mój lekarz przepisał mi Maxigrę Go i dzięki niej wiem, na co mogę liczyć. Maxigrę wystarczy pożuć kilkanaście minut przed seksem i działa doskonale.

kunifek

35 lat, wysportowany, zdrowo się odżywiam, prowadzę higieniczny tryb życia - nie palę, alkohol piję sporadycznie, wyniki badań mam wręcz idealne, a mimo wszystko mam problemy z erekcją... Moja żona zaczęła podejrzewać mnie o zdradę! Nic dziwnego.. W końcu od paru miesięcy unikałem seksu.. Wstydziłem się o tym rozmawiać. Wizyta u lekarza również nie wchodziła w gre. Musiałem coś z tym zrobić. Moje małżeństwo wisiało na włosku! Zdecydowałem się działać na własną rękę! Na szczęście żyjemy w XXI wieku i mamy Internet! Dzięki niemu trafiłem na ranking preparatów na potencję http://potencia.pl/ i zdecydowałem się na zakup tabletek Eron Plus. To była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu! Eron Plus działa natychmiastowo i daje pełną erekcję! W końcu moje życie intymne zaczęło istnieć, a żona? Jest w siódmym niebie

borys (gość)

podstawa to nie załamywać się. miałem jakieś pół toku temu taki problem, chodziłem, zastanawiałem się co na to poradzić, dodając sobie jeszcze stresów i nerwów, co jeszcze bardziej powodowało mój problem.Po kolejnym nieudanym stosunku poszedłem do lekarza. To było zbawienie, przepisał mi Maxigrę Go. lek w formie tabletki, którą należy rozgryźć i rzuć. Po 15 minutach można już przystępować do działania i pozostać niezauważony jeśli chodzi o branie leku. Przecież rzuć gumę każdy może :)

Tom_tom (gość)

Panowie! Zmiana stylu życia to podstawa oraz wizyta u specjalisty! Mnie pomogło i nie ma się czego wstydzić! Więcej się ruszam, lepiej się czuję, problem się zmniejsza. Do tej pory uważałem, że pomoc w postaci wizyt lekarskich i środków farmaceutycznych jest bez sensu. Podczas wizyty u lekarza poruszyłem jednak ten temat. Polecił mi Spedrę (awanafil) i powiem szczerze, ze jestem bardzo zadowolony z efektów. Po ok. 20 minutach jestem gotowy. Ponadto lek ma przystępną cenę w porównaniu z innymi medykamentami tego typu

jakos (gość)

Środek nazywa się iqman, i to było faktycznie skuteczne, dało efekty. Brałem to przez kilka miesięcy - ale rzeczywiście od całkowitych problemów z seksem doszedłem do momentu kiedy kocham się jak nigdy. Żałuję tylko jednego - straconego czasu na szukanie metody ;/

babmon (gość)

Nie tylko seksualnych, ale i psychologicznych - przez prawie rok nie miałem sexu, wstydziłem się nagości. Gdyby nie moja partnerka to pewnie dalej by tak było. Wystarczyła tylko kuracja z iqman, to było kilka tygodni, które zmieniły moje życie - ponownie jestem w stanie normalnie się kochać!