Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki Płocka

[email protected]
Płock szczyci się najstarszym w Polsce muzeum, najstarszym cmentarzem, najstarszym towarzystwem naukowym i najstarszą w kraju szkołą, z początkiem sięgającym końca XII wieku. No i najwyższą skarpą wiślaną w kraju, na której położone jest miasto. W rejonie kościoła katedralnego skarpa ma blisko 50 metrów wysokości. Najważniejszą budowlą na tej wzniesionej ziemi jest bazylika katedralna, jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Miejsce spoczynku władców Polski.

BAZYLIKA KATEDRALNA WNIEBOWZIĘCIA NMP

09-402 Płock, ul. Tumska 1
tel. 0-24 262 34 35

Została wzniesiona z inicjatywy biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-1144. Wielokrotnie przebudowywana, po latach prezentuje elementy trzech stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego i renesansowego. W jej wnętrzach odnajdziemy wiele cennych zabytków: nagrobki, epitafia, ołtarze z okresu od XVI do XIX w., a w Kaplicy Królewskiej - sarkofag władców Polski, Władysława Hermana i jego syna, Bolesława Krzywoustego. W 1981 r. w katedrze umieszczono wierną kopię słynnych Drzwi Płockich. Pełna nazwa świątyni: Bazylika Katedralna pw. Najświętszej Maryi Panny Mazowieckiej Czczonej w Tajemnicy Wniebowzięcia.

SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

09-400 Płock, Stary Rynek 14/18
tel. O-24 262 58 83

Mieści się w zespole budynków dawnego dobroczynnego Zakładu Anioła Stróża, wzniesionego w połowie XIX w. Miejsce pobytu św. Siostry Faustyny Kowalskiej, która 22 lutego 1931 r. miała tu pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. Od 2006 r. w budynku znajduje się muzeum pamiątek po św. Faustynie ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jest tu m.in. cela zakonna i replika piekarni, w której pracowała siostra Faustyna.

DAWNE OPACTWO BENEDYKTYŃSKIE

Obok płockiej katedry jedna z dwóch najważniejszych budowli na Wzgórzu Tumskim. Trwa tu wielki remont po wielu zniszczeniach i zakrętach historii. W 2008 r. w opactwie znajdzie się nowe muzeum, podlegające niewielkiemu dotychczas Muzeum Diecezjalnemu.

PŁOCKA FARA

09-400 Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 1

Ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego, konsekrowana przez biskupa płockiego Klemensa 23 kwietnia 1356 roku. Przez trzysta lat przeżywała swoją świetność jako budowla gotycka, potem otrzymała elementy renesansowe, by ostatecznie przyjąć wystrój barokowy. W 2006 roku (650-lecie fary) konserwatorzy dokonali tu sensacyjnego odkrycia: znaleźli dwie olbrzymie krypty, pochodzące prawdopodobnie z pierwszego okresu funkcjonowania kościoła.

KATEDRA MARIAWICKA

09-400 Płock, ul. Kazimierza Wielkiego 27
tel. 0-24 262 30 86

Jedyna mariawicka (Kościół Starokatolicki Mariawitów) katedra w Polsce została wzniesiona w stylu neogotyckim w latach 1911–1914. Na planie litery E (jak Eucharystia). W podziemiach kościoła pochowana jest Feliksa Kozłowska, założycielka mariawityzmu oraz pierwsi biskupi mariawiccy.

RATUSZ

09-400 Płock, Stary Rynek 1

Klasycystyczny budynek z lat 1824-27, miejsce ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego. Codziennie o godz. 12.00 i 18.00 z wieży ratusza rozlega się płocki hejnał grany przez trębacza. Atrakcją jest również scena pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza - naturalnej wielkości figury pojawiają się na wieży po hejnale o godz. 12.00.

LO IM. MARSZAŁKA STANISŁAWA MAŁACHOWSKIEGO - MAŁACHOWIANKA

09-400 Płock, ul. Małachowskiego 1
tel. 0-24 366 66 00

Najstarsza nieprzerwanie działająca szkoła w Polsce. Pierwsze wzmianki o prowadzonej przez benedyktynów przy kolegiacie św. Michała Archanioła wszechnicy pochodzą z roku 1180. Dziś na Małachowiankę składają się: dawna kolegiata św. Michała z pierwszej połowy XIII w., gmach jezuicki (1675-1685) i obiekty współczesne (1962-2002). Na uwagę zasługują: relikty budownictwa romańskiego i gotyckiego w przyziemiu szkoły, gotyckie stropy i schody w średniowiecznej wieży oraz późnoklasycystyczna elewacja z półkolistą wnęką i pilastrami projektu Antoniego Corazziego.

W 1921 roku szkoła przyjęła imię Marszałka Sejmu Wielkiego - Stanisława Małachowskiego i funkcjonowała jako gimnazjum, które po II wojnie światowej zostało przekształcone w Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto