Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki, Warszawa. Historyczny zespół budowlany Saskiej Kępy wpisany do rejestru

Aleksandra Podgórska
Zabytki, Warszawa. Historyczny zespół budowlany Saskiej Kępy wpisany do rejestru
Zabytki, Warszawa. Historyczny zespół budowlany Saskiej Kępy wpisany do rejestru materiały prasowe/mwkz.pl
Historyczny zespół budowlany Saskiej Kępy z lat 1925-1939 został wpisany do rejestru zabytków ze względu na zachowanie walory artystyczne, naukowe i historyczne.

Zabytki, Warszawa. Historyczny zespół budowlany Saskiej Kępy wpisany do rejestru


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Saska Kępa jako dzielnica mieszkaniowa stała się atrakcyjna dzięki wybudowaniu mostu Poniatowskiego w latach 1905-1913, a także dzięki bliskiej odległości od centrum Warszawy, do której oficjalnie została przyłączona w 1916 roku razem z innymi podmiejskimi miejscowościami. Saska Kępa stała się miejscem, w którym swoje mieszkania mieli przedstawiciele elity urzędniczej i wolnych zawodów.

Układ urbanistyczny zastosowany na Saskiej Kępie nie był rozwiązaniem zaskakującym, choć nawiązywał do nowoczesnej urbanistyki m.in. przez rozluźnienie zabudowy, a także dużą ilość zieleni, z której do tej pory zresztą słynie. Zagospodarowując teren Saskiej Kępy, nie myślano o infrastrukturze publicznej - budowano raczej na zamówienie, dominowały prywatne inicjatywy.

O tym, jak będzie wyglądała zabudowa Saskiej Kępy, zadecydował szkic wstępny planu regulacyjnego m.st. Warszawy (1916) opracowany pod kierunkiem Tadeusza Tołowińskiego. Miała się ona stać dzielnicą mieszkaniową, z przewagą domów willowych i jednorodzinnych.

Najstarszym elementem zabudowy Saskiej Kępy jest Kolonia Łaskiego, która charakteryzuje się jednorodnym wyrazem architektonicznym. Zlokalizowano ją w obrębie ul. Obrońców, Katowickiej i Dąbrowieckiej. To niewielkie osiedle domów szeregowych było połączeniem architektury zachodnioeuropejskich miast-ogrodów z dworem polskim. Wybudowane zostało w 1926 roku.

Przeciwieństwem Kolonii Łaskiego, jest Kolonia Bułanowa przy ul. Krynicznej, Zwycięzców i Genewskiej, a także zabudowa przy ul. Zakopiańskiej, których cechą charakterystyczną był brak jednolitości i chaos często wynikające z amatorskich planów właścicieli posesji.

Pierwsze zmiany zachodzą dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy odchodzi się od zabudowy historyzującej do tej bardziej funkcjonalnej. Za jej najlepszy przykład uważa się trzysegmentowy dom rodziny Lachertów przy ul. Katowickiej 9/11/11A. Z kolei druga połowa lat 30. to silne wpływy nowoczesnego klasycyzmu. Doskonałym przykładem jest była monumentalna willa Andrzeja Zalewskiego przy ul. Rzymskiej 13/17 zaprojektowana przez Bohdana Pniewskiego, która uległa zniszczeniu w czasie wojny.

Wiele z budynków (42) składających się na urbanistykę Saskiej Kępy, została wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego już w latach 70.

Czytaj też: Kamienica przy ulicy Waliców, "świadek Powstania", idzie na sprzedaż. Co dalej?


Źródło: Naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto