Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachęcamy wszystkich do dotykania eksponatów

Magdalena Czajkowska
Centrum Nauki "Kopernik" dołączy do 2,5 tys. centrów nauki na świecie. I będzie jednym z najnowocześniejszych
Centrum Nauki "Kopernik" dołączy do 2,5 tys. centrów nauki na świecie. I będzie jednym z najnowocześniejszych MATERIAŁY PROMOCYJNE
Nowoczesne warszawskie muzea będą prawdziwą wizytówką miasta. W niczym nie przypominają nudnych miejsc, które omijaliśmy dotąd szerokim łukiem.

Dotykowe ekrany, sale audiowizualne, faliste, podziurawione sklepienia. To tylko nieliczne z oryginalnych rozwiązań, które będą zastosowane w nowych warszawskich muzeach. W ciągu najbliższych lat powstanie ich w stolicy kilka, może nawet kilkanaście.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma swoją tymczasową siedzibę przy ul. Pańskiej 3. Za pięć lat przeniesie się do nowoczesnego budynku, który stanie w miejscu blaszaka KDT na placu Defilad. Projekt muzeum wykonał światowej sławy architekt Christan Kerez z Zurychu. Jego koncepcja powściągliwej i awangardowej architektury pokonała ekstrawaganckie wizje budynków rzeźb.

Nowa siedziba muzeum ma zostać wybudowana pod koniec 2014 roku. Będzie oparta na planie litery L. Ułożą się w nią ogromne szklane bryły podzielone na sześć kondygnacji (w tym trzy podziemne). - Budynek ma być stosunkowo prosty, pozbawiony spektakularności. Taka wizja najlepiej współgra z planem urbanistycznym ścisłego centrum Warszawy - mówi rzecznik prasowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez.

Kolejne duże przedsięwzięcie to Muzeum Warszawskiej Pragi, poświęcone dziedzictwu prawobrzeżnej części miasta. Będzie to pierwsze muzeum po tej stronie Wisły. Na jego budowę przeznaczono aż 45 milionów złotych (35 mln wyłoży miasto, pozostałe 15 pochodzi z funduszów Unii Europejskiej). Siedzibę muzeum ma tworzyć kompleks pięciu połączonych ze sobą budynków. - W jego skład wejdą trzy najstarsze na Pradze kamieniczki, oficyna w podwórku oraz jeden nowy budynek przeznaczony na cele administracyjne - wylicza starszy kustosz muzeum Jolanta Wiśniewska. - Kamieniczki muszą przejść najpierw prace konserwatorskie. To w końcu prawdziwe zabytki, najstarsza kamienica - Krzyżanowskich - pochodzi z ok. 1829 roku. W oficynie, która była miejscem modlitw Żydów, znajdują się oryginalne polichromie sprzed drugiej wojny światowej - opowiada Jolanta Wiśniewska. W tę zabytkową przestrzeń zostaną włożone najnowocześniejsze rozwiązania i technologie. - Muzeum będzie wyposażone w stanowiska multimedialne, ekrany dotykowe, klimatyzowane sale audio oraz projekcyjno-konferencyjne, (można je dowolnie dzielić, np. z jeden dużej zrobić trzy mniejsze). Wszystko to sprawi, że nasze muzeum będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce - przekonuje Wiśniewska.

Prawdziwą eksplozję multimedialnych gadżetów i technologii szykują projektanci Centrum Nauki "Kopernik", które ma powstać nad brzegiem Wisły u zbiegu ul. Zajęczej przy Wisłostradzie. - Centra nauki w Ameryce i Europie Zachodniej zaczęły powstawać 40 lat temu. Centrum Nauki "Kopernik" będzie więc jednym z najnowocześniejszych na świecie. Wykorzysta nowe rozwiązania, przecież technologia z każdym dniem coraz bardziej się rozwija - mówi Aneta Prymaka, rzecznik CNK. I dodaje, że Kopernik dołącza do 2,5 tys. centrów nauki na świecie, które wszędzie są bardzo popularne. Nie muzea techniki, z gablotami i napisami "nie dotykać", ale centra, gdzie prawa nauki są na wyciągnięcie ręki. Choć kojarzą się z dobrą zabawą, ich cele są jak najbardziej poważne. Umożliwiają zwiedzającym samodzielne przeprowadzenie doświadczeń i obserwacji, by w ten sposób rozbudzać zainteresowanie nauką. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Kopernik swoje podwoje otworzy dla zwiedzających już w 2011 r.

Muzeum Wojska Polskiego dzierżawi budynek od Muzeum Narodowego. Ma on jednak istotną wadę - powierzchnia jest zbyt mała do wystawienia wszystkich eksponatów, jakimi dysponuje Muzeum Wojska Polskiego. W związku z tym część wartościowych zbiorów jest niedostępna dla zwiedzających i zalega w muzealnych magazynach. Na szczęście już za około cztery lata muzeum przeniesie się do nowej siedziby w żoliborskiej Cytadeli. Ma być przestrzennie, nowocześnie i multimedialnie. - To niezbędne, żeby przyciągnąć młode pokolenie - mówi wicedyrektor Muzeum WP ds. inwestycji Dariusz Matlak. - Wszystkiego będzie można dotknąć, zobaczyć od środka. Planujemy wykorzystanie prezentacji komputerowych oraz symulatorów, pokażemy współczesną technikę wojskową - zachęca Dariusz Matlak.

Z kolei Muzeum Narodowe, oprócz zagospodarowania pozostawionego po Muzeum WP budynku, ma w planach poważną rozbudowę. Pod jego dziedzińcem ma się znaleźć kondygnacja z recepcją, głównym wejściem, sklepem, kawiarnią i restauracją, w sumie 1300 mkw. dodatkowej powierzchni

Na tych najgłośniejszych projektach lista nowych warszawskich muzeów się nie zamyka. W Świątyni Opatrzności Bożej ma powstać multimedialne Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. W budowie jest m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie.

Warszawa ma więc szansę dorównać innym europejskim stolicom i stać się zagłębiem najnowocześniejszych muzeów na świecie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto