Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadrzyj głowę, zobacz, co dzieje się na niebie

Karolina Palczewska
Karolina Palczewska
Fascynującym zjawiskiem jest obserwowanie znikającego w ciągu dnia Słońca. MM-ka informuje, co dziś zobaczą bydgoszczanie na niebie, o której wypatrywać zaćmienia i jak bezpiecznie to robić.

Pełne zaćmienie Słońca mogą dziś obserwować m.in. mieszkańcy Kanady, Chin i zachodniej Syberii. Tam to zjawisko trwać będzie 2 minuty i 27 sekund. Jednakże i w większości Europy (oprócz Hiszpanii, Włoch i Grecji) będzie można zobaczyć część tego wyjątkowego spektaklu, do którego człowiek nie przykłada ręki. W naszym kraju najciekawszy widok będą mieli mieszkańcy północno-wschodnich terenów, np. Suwałk.

Bydgoszczanie, zadzierając głowy do góry, także zobaczą częściowe zaćmienie Słońca. Początek widowiska rozpocznie się o godz. 10:47:25, punktu kulminacyjnego oczekujmy o 11:44:48, całość zakończy się o 12:42:49. Warto nie opuścić tego wydarzenia, ponieważ nie jest to widok dla nas codzienny.


Jak nie dziś to kiedy?


Kolejne częściowe zaćmienia Słońca widoczne w Polsce:
◊ 15 stycznia 2010 roku
◊ 4 stycznia 2011 roku
◊ 20 marca 2015 roku

Kolejne obrączkowe zaćmienia Słońca widoczne w Polsce:
◊ 13 lipca 2075 roku
◊ 23 lipca 2093 roku

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce:
◊ 7 października 2135 roku


Jak to się dzieje?


Do zaćmienia dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem. To właśnie on minimum dwa razy w roku zasłania mieszkańcom Ziemi źródło światła. W zależności od punktu naszej obserwacji rozróżniamy zaćmienia całkowite, częściowe, obrączkowe oraz hybrydowe. Z roku na rok Księżyc oddala się od naszej planety o ok. 4 cm, wskutek czego za ok. 600 mln lat ludzie nie zobaczą już całkowitego zaćmienia Słońca.


Jak obserwować?


Jedynym momentem, kiedy możemy bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca gołym okiem, jest jego pełna faza. W innym przypadku, nawet gdy chociaż 1% Słońca jest widoczny, światło jest niebezpieczne dla wzroku.

Nie należy obserwować zaćmienia przez:

  • okulary przeciwsłoneczne (mają chronić przed intensywnym światłem rozproszonym, a nie bezpośrednim światłem Słońca),
  • zadymione szkła,
  • płyty kompaktowe,
  • dyskietki,
  • kliszę rentgenowską

Bezpiecznymi sposobami obserwacji zaćmienia częściowego są:

  • obserwacja przez lornetkę (nie dotyczy to lornetek teatralnych, gdyż działają na innej zasadzie), lunetę, teleskop, camerę obscurę - tekturowa przesłona z małym otworkiem
  • obserwacja dużej fazy zaćmienia przez szczeliny między liśćmi drzew, odbicia Słońca w wodzie i szybach (ostrożnie, odbicie może oślepić!), puszczanie "zajączków" za pomocą małego lusterka (najlepiej dentystycznego), warto spróbować to sfotografować
  • filtry zaprojektowane specjalnie do obserwacji Słońca (idealne rozwiązanie, ale niestety niełatwo dostępne i drogie), folia mylarowa (idealnie), szkło spawalnicze (co najmniej nr 12, najlepiej 14), czarno-biała klisza fotograficzna starego typu (zaczerniona, tzn. wywołana przed naświetleniem).

źródło

>> Więcej o zaćmieniu Słońca widzianym w Polsce 1 sierpnia
>> Zaćmienie na żywo w Internecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto