Na świecie jest ich 2,7 mln. W samej Warszawie prawie cztery tysiące. O kim mowa? O studentach uczących się poza granicami swojego kraju.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Urząd miasta opublikował właśnie raport dotyczący sytuacji zagranicznych studentów w stolicy na podstawie zeszłorocznych statystyk (2008/ 2009). Jak wynika z danych, obcokrajowcy stanowią ponad jeden procent wszystkich studiujących na warszawskich uczelniach. Raport obejmuje zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne szkoły wyższe.

Największa liczba obcokrajowców to studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Przy Krakowskim Przedmieściu uczyło się aż 782 żaków z innym obywatelstwem. Z kolei na Uniwersytecie Medycznym w ubiegłym roku studiowało 557 obcokrajowców. Nauki ścisłe na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Głównej Handlowej zgłębiało odpowiednio 276 i 247 zagranicznych studentów.

Popularnością cieszą się nie tylko uniwersytety czy publiczne szkoły wyższe. Wielu obcokrajowców wybiera również warszawskie uczelnie niepubliczne. W swoich szeregach najwięcej (ponad 200) zagranicznych studentów ma Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego. Tuż za nią plasuje się Akademia Leona Koźmińskiego, w której uczy się ich 163, i Collegium Civitas - 88.

- W ramach wymiany zagranicznej podczas każdego semestru studiuje na naszej uczelni około kilkunastu obcokrajowców. Dodatkowo są jeszcze studenci, którzy odbywają cały tok studiów - tłumaczy Justyna Tokarska, przewodnicząca sekcji Erasmus Student Network w Collegium Civitas. Największą grupę obcokrajowców na warszawskich uczelniach stanowią Europejczycy. Są to głównie Ukraińcy (ponad pięciuset) i Białorusini (ponad pięciuset). Do Warszawy przyjeżdża również wielu obywateli Tajwanu, Kazachstanu, Indii, Chin, a także Amerykanie.

Dane opublikowane przez urząd miasta pokazują znaczny wzrost liczby obcokrajowców, którzy decydują się na studia w Warszawie. Cztery lata temu było ich zaledwie 2372. Wpływ na znaczny wzrost tego rodzaju studentów ma powiększająca się oferta kierunków przygotowanych specjalnie dla nich.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!