Zakaz handlu w niedziele. Wrócą dwie niedziele handlowe w miesiącu? Są takie plany, bo PiS traci wyborców

RG

Ostatnie doniesienia medialne ws. o zaostrzeniu ustawy o zakazie handlu i wprowadzenia zmian w 2019, skutkujących tylko jedną niedzielą handlową w miesiącu sugerują, że takie rozwiązanie przyczynia się do spadku liczebności wyborców PiS, którzy niekoniecznie zgadzają się z zakazem handlu w niedziele w takim wymiarze. Ponadto, jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl - skrywana przed światem jest analiza skutków ustawy ograniczającej handel w niedzielę, przygotowana przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych i próżno jej szukać na witrynach internetowych Sejmu. Co z niej wynika i czy czeka nas powrót do dwóch niedzieli handlowych w miesiącu?

Wrócą dwie niedziele handlowe w miesiącu?
Rok 2019 to kolejne zaostrzenie przepisów w związku z ustawą o zakazie handlu w niedziele. W porównaniu do roku ubiegłego teraz Polacy będą mieli do dyspozycji:

- tylko jedną niedzielę handlową w miesiącu,

- będzie to zawsze ostatnia niedziela miesiąca.

Od 2020 zakazem handlu mają być objęte wszystkie niedziele, z wyjątkiem 7 niedziel w roku.

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę. Te centra handlowe w Warszawie będą otwarte [INFORMATOR]

Jak się jednak okazuje, zgodnie z analizą ekspertów z Biura Analiz Sejmowych, takie rozwiązanie niekoniecznie jest pożądane przez społeczeństwo - informują "Wiadomości Handlowe".

Eksperci Biura Analiz Sejmowych sugerują:

- zrezygnowanie z trzech niedziel objętych zakazem handlu w miesiącu (zmiany obowiązują od początku 2019 roku),

- wycofanie z dalszego zaostrzania przepisów (całkowity zakaz handlu w niedziele).

Analiza sporządzona przez ekspertów z BAS sporządzona została potajemnie i próżno szukać jej na serwisach internetowych Sejmu. Co jeszcze wynika z dokumentu, do którego dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl?

- Wyborcy wszystkich partii dość zgodnie uznają, że obecna postać handlu w niedzielę (chodzi o tę z 2018 r. - przyp. red.) stanowi kompromis pomiędzy tymi, którzy chcą całkowitego zakazu handlu, a tymi, którzy chcieliby powrotu do sytuacji sprzed marca 2018 r., czyli braku jakichkolwiek ograniczeń w handlu w niedzielę - przeczytamy w dokumencie.

W kogo uderza ustawa o zakazie handlu w niedzielę?
Analitycy zwracają uwagę, że zaostrzenie ustawy o zakazie handlu miało w teorii wspierać mniejszych przedsiębiorców, jednak w praktyce na obecnych przepisach korzystają głównie stacje benzynowe oraz dyskonty, które dzięki udanym działaniom marketingowym i promocyjnym skutecznie ściągnęły do siebie klientów w pozostałe dni tygodnia.

Z dokumentu sporządzonego przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych wynika, że pożądanym rozwiązaniem byłoby utrzymanie przepisów, wg których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Ponadto eksperci wskazują, że wzrasta liczba osób, którym zakaz handlu w niedzielę się nie podoba, a ich odsetek będzie jeszcze wzrastał wraz z wprowadzaniem kolejnych niedziel objętych zakazem handlu, co może mieć swój wydźwięk w czasie wyborów.

O tym jaki dalszy charakter będzie miała ustawa o zakazie handlu w niedziele mają zadecydować najwyższe władze PiS. Jednak jak informują "WH" prace nad jej zaostrzeniem zostały wstrzymane 5 grudnia 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Tesco zamyka sklepy w Warszawie. Brytyjczycy twierdzą, że przynosiły straty

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.01.2019, 22:43

Mąż pracuje w handlu. Mieszkamy na wsi. Ja nie mam auta by dojechać do sklepu i czas kiedy mogłam zrobić większe zakupy dla rodziny to weekend. niestety przez zakaz handlu mąż musi pracować w soboty i co z tym związane?? Nie mam jak nakarmić rodziny bo niedziela zamknieta

17.01.2019, 22:40

A ja uważam że było lepiej kiedy niedziele były wszystkie handlowe.
Mąż pracuje w handlu.
Gdy były normalne przepisy to pracował dwa weekendy w miesiącu a dwa mieliśmy wolne. (Mogliśmy fajnie wykorzystać ten czas) Teraz przez zakazy ma wolny weekend cały jeden albo wcale bo musi pracować w soboty bo odrobić zakazana niedzielę.
Wcale na lepsze to nie wyszło 😒

Na to wychodzi że wspólnie mamy raptem 1 albo wcale weekend cały wolne.

17.01.2019, 17:27

Tylko cebularze bez zainteresowań, hobby i pasji będą protestować za handlowymi niedzielami. Normalny człowiek ma co robić w dzień wolny i potrafi zorganizować sobie czas.

17.01.2019, 14:46

Co za ludzie, zakaz handlu w niedzielę i tyle!!!! Ten kto nie pracował nie ma pojęcia jak to jest, ja miałam okazję przez jakiś czas, od pewnego czasu nie muszę (na szczęście). Pracuję od poniedziałku do piątku po 10h dziennie sobota trochę krócej, mam rodzinę, codziennie mam ugotowany obiad. Nie widzę problemu z robieniem zakupów, organizacja i tyle w temacie. Zakaz handlu popieram i popierać będę nadal, wszyscy zasługują na dzień wolny kiedy go mają "WSZYSCY"

17.01.2019, 11:14

Nikt nie pracuje w handlu w każdą niedzielę. Może dać wybór tym, co chcą pracować w niedziele i w ten sposób sobie dorobić? To jest decydowanie za pracujących i kupujących. Nikt nikogo nie zmusza, żeby chodził w niedziele do sklepów. Kto nie chce niech nie kupuje w niedziele, ale niech sam zdecyduje. To samo powinno dotyczyć pracowników, kto chce pracować w niedziele niech pracuje, a zaręczam, że znalazłoby się wielu takich. Nie opluwajmy siebie za inne poglądy!!!

17.01.2019, 08:29

Do L. No pani M to dała czadu😀 aż oplułam ekran ze śmiechu bo wiadomo pracuje cały tydzień Ona jedna jedyna wiec musi cały dzień odpocząć zrobić pranie i doglądać dzieci, a to że inna kobieta nie ma na to czasu bo pracuje cały weekend to co ją obchodzi. Odwali się w niedziele jak szczur na otwarcie kanału i do Marketu bo przecież wypoczęła 😀 acha nie pracuje z niedziele i do tej pory myślałam że lenistwo i roszczeniowość to tylko w sekcji Karyn od 500 ale jednak się myliłam :) to zrobiło mój dzień 😀

17.01.2019, 08:19

Nie pracuje w niedziele i nigdy nie pracowałam natomiast pracuje 70h od pon do sb. Nie powiem żeby mi się nie zdarzyło pójść do sklepu w niedziele, natomiast nie mam problemu z zamknięciem ich. Ogólnie to nie kumam całej tej wojny. Czy naprawdę to żarcie i bezcelowe łażenie po CH w niedziele z kubkiem kawy to sens życia Polaków bo raczej niedziela w CH to spacerniak a nie miejsce zakupów? Dyskonty w sb maja oblężenie według statystyk 4,5% większego utargu miesiecznie niż w latach bez zakazu handlu. Bazary w weekendy pękają w szwach. Do mojego osiedlowego sklepu w nd nie da się wejść, wiec jednak komuś to służy.

17.01.2019, 07:57

Komentarz mistrzyni hipokryzji - niech ktoś lezie do pracy w weekend, bo pańci należy się odpoczynek, a reszta na fabrykę. W ciągu tygodnia dzień wolnego nie oznacza, że Ci ludzie będą mogli coś zrobić z rodziną czy znajomymi. Może i pójdą do urzędu czy na zakupy, ale wolna niedziela daje możliwość wyjścia z dziećmi i współmałżonkiem na durny spacer czy nawet grzanie kanapy wspólnie wieczorem.
"Zakaz handlu w niedzielę w ogóle nie powinien być wprowadzony. W tygodniu nie ma czasu, w sobotę człowiek odpoczywa i zostaje niedziela by coś załatwić, kupić.. Wielokrotnie wtedy miałam czas, a tu sklepy zamknięte......"

16.01.2019, 23:16

A dlaczego nie mozna wprowadzic przepisu, ze za prace w niedziele pracodawca musi zaplacic pensje razy dwa albo pensje razy trzy? Wszyscy byliby zadowoleni: i pracownicy za extra kase, klienci robiacy zakupy, a sprzedawcy i tak by na tym zarobili.

16.01.2019, 20:48

Rozpaczają ci co nie pracują w niedziele! Ja w niedziele pracuje i uważam ze zakaz handlu powinien zostać na takim etapie jak teraz, jedna niedziela w miesiącu czynna!!

16.01.2019, 19:07

Zakaz handlu w niedzielę w ogóle nie powinien być wprowadzony. W tygodniu nie ma czasu, w sobotę człowiek odpoczywa i zostaje niedziela by coś załatwić, kupić.. Wielokrotnie wtedy miałam czas, a tu sklepy zamknięte......