Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zakazane piosenki" rozbrzmiały na dziedzińcu Ratusza [zdjęcia]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Łzy wzruszenia, niekończące się rozmowy, wspomnienia i wspólne śpiewania utworów, które przed laty były zakazane. Setki Powstańców i byłych żołnierzy AK spotkało się razem w Warszawie.

Na otwarcie obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do stolicy przyjechali kombatanci, których los rozgonił po całym świecie. Razem ze swoimi najbliższymi, bo zdrowie już nie te, przyjeżdżali z Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a nawet Indii. Uroczystości odbyły się 30 lipca na dziedzińcu Ratusza przy pl. Bankowym.

- Dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia - przywitała gości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Szczególnie gorąco tym, którzy przyjechali z najodleglejszych nawet zakątków świata. 65. rocznica jest z jednej strony lekcją historii, drugiej okazją abyście mogli się spotkać. To dla nas zaszczyt, że jesteście wśród nas.

Na pięciu scenach artyści odgrywali sceny z życia mieszkańców "nieujarzmionego" miasta. Widzimy więc życie mieszczan, zakład krawiecki, kawiarnię. Następnie pojawiają się obrazy z przygotowań do zrywu niepodleglościowego, Niemców patrolujących stołeczne ulice, aż w końcu rannych i umierających żołnierzy polskiego podziemia.

Wszystkim scenom towarzyszyły dobrze znane Powstańcom piosenki, które nucili w latach II wojny światowej, a które wciąż nie zostały zapomniane. Jak przed laty, nadal mają swój specyficzny wydźwięk, czy to żartobliwy, satyryczny czy patriotyczny. W wielu często pojawia się wątek miłości, która rodziła się w młodych żołnierzach i sanitariuszkach, opowieść codziennych prób przetrwania w okupowanym mieście oraz wyładowywanie złości na zaborczym Hitlerze:

Wróg napadł na Polskę, zapaskudził ziemie
A wszystko dlatego, że Pan Jezus drzemie.

Pan Bóg się obudził, wielkiem głosem wrzaśnie:
A niech cię Hitlerze jasny piorun trzaśnie.

Za spalone miasta, za spalone chaty
Dostaniesz ty pludru od nas tęgie baty.

Ja jem chleb parsowy, ty ciasteczka jadłeś.
Mówisz, ze kupiłeś, na pewno ukradłeś

Chociaż tu są Szkopy śpiewać się nie boje,
Bo mnie nie zrozumią te przeklęte gnoje.

Inne odgrywane utwory to m.in.: "Dnia 1 września", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Kto handluje ten żyje", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Siekiera, motyka" czy "Czerwone jabłuszko". Wszystkie utwory znalazły się w filmie muzycznym "Zakazane piosenki" z 1946 r. w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

Spotkanie na dziedzińcu Ratusza zakończyło pozowanie do wspólnego zdjęcia wszystkich obecnych oraz długie rozmowy z dawno niewidzianymi kompanami z pola walki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto