Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończenie obchodów 68. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

UM Warszawa
fot. Rafał Motyl
Od 1 sierpnia na Kopcu Powstania Warszawskiego płonie ogień pamięci. W tym czasie odbywały się liczne wydarzenia upamiętniające walkę o wolność stolicy. W najbliższy wtorek odbędzie się uroczyste wygaszenie symbolicznego płomienia.

Warszawiacy po raz kolejny oddali hołd bohaterom swojego miasta, uczestnicząc w wydarzeniach z udziałem władz państwowych, w uroczystościach o charakterze środowiskowym czy imprezach kulturalnych. Przedsięwzięcia organizowane przez miasto stołeczne Warszawę oraz Muzeum Powstania Warszawskiego tradycyjnie cieszyły się dużą popularnością. W tym roku szczególną uwagę poświęcono kobietom, których losy splotły się z tym okrutnym czasem w historii.

Czytaj także: Gry z powstaniem w tle nie kupisz w sklepie. "Uprising 44" dostępna tylko w internecie

Jedną z bohaterek powstania warszawskiego była Zofia Korbońska, honorowa obywatelka Warszawy, współorganizatorka tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej. Dzięki jej działaniom od początku 1941 roku do końca wojny utrzymywano nieprzerwaną łączność z rządem polskim na uchodźstwie w Londynie. Oboje, wraz z mężem Stefanem, współzałożycielem Polskiego Państwa Podziemnego, poświęcili się walce za wolność ojczyzny. Po wojnie zostali aresztowani przez NKWD. Po zwolnieniu z wiezienia udało im się wyjechać w 1947 roku do Stanów Zjednoczonych. Stefan Korboński zmarł w Waszyngtonie w 1989 roku, Zofia w 2010 r. Teraz oboje powrócą do ojczyzny. W poniedziałek 1 października zostaną pochowani w kryptach zasłużonych Polaków w wilanowskiej Świątyni Opatrzności.

Na zakończenie obchodów w przestrzeni miasta pojawią się kolejne pamiątkowe tablice. Pierwsza z nich pojawi się 2 października na budynku klasztoru Sióstr Nazaretanek przy ul. Czerniakowskiej 137. W tym miejscu istniał właz do kanału przebiegającego pod ul. Czerniakowską. Tym podziemnym korytarzem przenoszono rozkazy, meldunki, pocztę, sprzęt, broń i amunicję oraz środki medyczne. Łącznicy ze Śródmieścia Płd. przemykali pod okupowanym miastem, schodząc do podziemia w rejonie ul. Okrąg i wychodząc koło klasztoru Sióstr Nazaretanek. Docierali w ten sposób na Mokotów lub przez Jeziornę i Konstancin do Lasów Chojnowskich. Długość trasy od ul. Okrąg do klasztoru to 2170 m.

Czytaj także: Premiera płyty Muzeum Powstania Warszawskiego "Morowe Panny"

Trzy dni później, czyli 4 października, przy ul. Kredytowej na świeżo wyremontowanej elewacji budynku pod numerem 3 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej walkę zgrupowania majora Włodzimierza Zawadzkiego "Bartkiewicza". Właściciel nieruchomości - stołeczny ratusz - przeprowadził remont budynku z zachowaniem jego historycznego charakteru oraz z wyjątkową dbałością o detale. Na elewacji pozostawiono ślady pocisków, które okaleczyły budynek podczas walk zbrojnych.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto