Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Grodno: Spór o zbroje i... kościotrupa

Artur Szałkowski
Czy turyści goszczący w zamku Grodno w Zagórzu Śląskim będą mogli niebawem podziwiać jedynie mury liczącego ponad 700 lat zabytku? Nie można wykluczyć takiego scenariusza.

Czy turyści goszczący w zamku Grodno w Zagórzu Śląskim będą mogli niebawem podziwiać jedynie mury liczącego ponad 700 lat zabytku? Nie można wykluczyć takiego scenariusza.
Nie wiadomo bowiem, czyją własnością są eksponaty, na przykład armaty, zbroje rycerskie, obrazy, meble czy zakuty w lochu szkielet księżnej Małgorzaty. Odpowiedzi nie potrafi udzielić nawet konserwator zabytków w Wałbrzychu. Chcą to natomiast ustalić władze gminy Walim, które w czerwcu 2008 roku przejęły zabytek na własność od Skarbu Państwa. Liczyły, że darowizna obejmuje także zawartość zamczyska. Niestety, uzasadnione prawa do znacznej części eksponatów rości sobie wałbrzyski oddział PTTK.

- Byliśmy gospodarzami obiektu od 1950 roku - wyjaśnia Zofia Sikora, kierowniczka wałbrzyskiego oddziału PTTK. - W maju 1965 roku w jego murach utworzyliśmy muzeum regionalne i zaczęliśmy powiększać zbiory, kupując eksponaty ze środków własnych. Mamy dowody ich zakupu.
Opuszczając zamek, przedstawiciele PTTK planują zostawić zgodnie z nakazem konserwatora jedynie wyposażenie, które zastali w Grodnie przed blisko 60 laty. Eksponatów tych jest niewiele. Po tym, jak w 2000 roku skradziono z zamku zabytkową drewnianą skrzynię, swój depozyt zabrało z Grodna wałbrzyskie muzeum.

- Zamek nie był właściwie zabezpieczony i nie było gwarancji, że nie dojdzie do kolejnych kradzieży - tłumaczy Marek Stadnicki, dyrektor muzeum w Wałbrzychu.
Wizja zamku pozbawionego eksponatów nie uśmiecha się władzom Walimia. Będzie to równoznaczne ze zmniejszeniem ruchu turystycznego. Dlatego chcą porozumieć się z PTTK.
- Jesteśmy zainteresowani dzierżawą lub wykupieniem eksponatów, ale PTTK nie przedstawia nam żadnej propozycji w tej sprawie - mówi Krzysztof Łuczak, zastępca wójta Walimia.

Nieporozumienia pomiędzy byłymi a obecnymi gospodarzami Grodna zaczęły narastać po skomunalizowaniu zamku. Członkowie PTTK byli rozgoryczeni, że kazano im opuścić zabytek, mimo że uratowali go przed całkowitą ruiną i wypromowali. Władze Walimia twierdzą, że stan techniczny zamku wcale nie jest taki dobry. Podkreślają, że gminie łatwiej będzie pozyskać fundusze z Unii Europejskiej na renowację zabytku. Niewykluczone, że sprawą eksponatów zajmie się sąd.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto