Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczone powietrze w Warszawie. "Rakotwórcze substancje" - alarmuje ONZ [RAPORT]

red.
Zanieczyszczone powietrze w Warszawie. "Rakotwórcze substancje" - alarmuje ONZ [RAPORT]
Zanieczyszczone powietrze w Warszawie. "Rakotwórcze substancje" - alarmuje ONZ [RAPORT] Szymon Starnawski
Mieszkańcy Warszawy każdego dnia wdychają rakotwórcze substancje, a wydatki na leczenie pracowników chorujących z powodu zanieczyszczonego powietrza oraz koszty pokrycia ich nieobecności w pracy w samej stolicy pochłaniają od 6 do 18 mld zł rocznie - alarmuje ONZ i zapowiada rozmowy z polskim rządem na temat wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących problemu zanieczyszczenia powietrza w Warszawie.

W maju 2016 r. stowarzyszenie Miasto Jest Nasze opublikowało sporządzony samodzielnie na podstawie raportu WHO [tłum. Światowa Organizacja Zdrowia] wykres dotyczący najbardziej zanieczyszczonych metropolii w Unii Europejskiej, które zamieszkuje powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Warszawa znajduje się tam dość wysoko, bo na 5. pozycji. Wyprzedzają ją tylko Kraków, Mediolan, Wrocław i Łódź.

Czytaj też: Rakotwórczy azbest w centrum? Mieszkańcy przerażeni rozbiórką Universalu

Te alarmujące dane potwierdza kompleksowy raport ONZ, w którym czytamy, że mieszkańcy niemal całej Polski oddychają trującymi cząstkami, które przyczyniają się do powstawania raka płuc, chorób układu oddechowego, astmy czy przewlekłej choroby płuc.

Raport dzieli Polskę na 46 stref ocenianych pod kątem jakości powietrza. Spośród nich tylko w czterech dotrzymywane są przyjęte normy dla stężenia szkodliwego pyłu PM10 i rakotwórczego benzoapirenu. Niestety, Warszawa nie mieści się w żadnej z czterech bezpiecznych stref, co widać choćby po kosztach leczenia chorób wywołanych przez trujące cząstki - wydatki na leczenie pracowników chorujących z powodu zanieczyszczonego powietrza oraz koszty pokrycia ich nieobecności w pracy w samej Warszawie pochłaniają od 6 do 18 mld zł rocznie.

ONZ w swoim raporcie sugeruje konkretne rozwiązania problemu: m.in. rozwój rynku samochodów elektrycznych czy budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego, wykorzystanie istniejących sieci ciepłowniczych, budowę lokalnych kotłowni, zastąpienie węgla gazem, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zastąpienie przestarzałych pieców "kopciuchów" instalacjami spełniającymi unijne standardy emisyjne, przyjęcie norm jakości węgla i stosowanie paliw bezdymnych.

ONZ zapowiada, że będzie prowadzić rozmowy z polskim rządem, aby wprowadzić regulacje prawne, które ograniczą zanieczyszczenia powietrza.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto