Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaopiekuj się Lucziją!

Zaranek Andrzej
Zaranek Andrzej
Setki zwierząt czekają w schronisku na Paluchu na Twoją pomoc. Już dziś możesz zaopiekować się Lucziją, łagodną i towarzyską 6. letnią kundliczką. Na Twoją pomoc czekają też inne pieski i kotki. Adres schroniska: Warszawa, ul. Paluch 2 tel 846 02 36.

Schronisko jest jednostką budżetową m.st. Warszawy, udzielającą w ciągu roku schronienia ok. 4500 zwierząt. Przyjmuje ono tylko zwierzęta bezdomne z obrębu stolicy, zapewniając im poza codzienną pielęgnacją, opiekę lekarsko-weterynaryjną oraz zabiegi profilaktyczne tj. odrobaczanie, odpchlanie, odkleszczanie, szczepienia ochronne, sterylizacje oraz kastracje, a także trwałe oznaczanie identyfikacyjne metodą mikrochipów.
Na co dzień przebywa tutaj średnio około 2,000 psów i około 100 kotów, a sporadycznie zdarzają się inne udomowione zwierzęta jak: króliki, tchórzofretki itp.
Każdy pensjonariusz, posiada swoją kartę ewidencyjną, a opuszczając schronisko otrzymuje książeczkę szczepień oraz zalecenia zawarte w umowie adopcyjnej. Ponadto w lipcu 2005r, schronisko jako jedno z pierwszych w Polsce wprowadziło system elektronicznej identyfikacji swych pensjonariuszy. Zatem psom i kotom oddawanym do adopcji, wszczepia się mikrochipy z numerem - stanowiące rodzaj dowodu tożsamości. Ta dożywotnia forma oznakowania niewątpliwie wpłynie na świadome podejmowanie decyzji o adopcji – wykształcając u przyszłych opiekunów poczucie odpowiedzialności za podopiecznych.
Prawie przez 30 lat schronisko nie doświadczyło kapitalnego remontu, a jego infrastruktura od początku była przypadkowa i archaiczna. Niska „świadomość ekologiczna „społeczeństwa skutkowała pogłębianiem się zjawiska bezdomności zwierząt, a w następstwie tego pseudo-zabudowa „Palucha” z roku na rok „pękała w szwach” - strasząc korozją, zgnilizną i rozpadem … Mimo dobrych chęci zarządców - przy tej skali przepełnienia, zniszczeń i skromnych funduszy – popadali oni jedynie w stany bezsilności, nieudolności i złej sławy…
Dopiero w połowie 2003r. dzięki sprzyjającej koniunkturze i szczególnemu zaangażowaniu nowej dyrekcji schroniska - popartemu przychylnością prezydenta stolicy – zaczęto wdrażać wymierne zmiany wpływające na poprawę bytu zwierząt Te intensywne działania zostały uwieńczone modernizacją placówki w okresie 2005 – 2006, a przebudowę zrealizowano w ramach inwestycji Miasta Stołecznego Warszawy.
Ponadto stworzono system pogotowia weterynaryjnego niosącego szybką pomoc bezdomnym zwierzętom - przy współpracy Schroniska, Straży Miejskiej, Eko- Patroli i całodobowych lecznic Objęto także specjalnym programem opieki wolno żyjące koty Niewątpliwie stolica zainicjowała lepsze czasy dla zwierząt, a „Paluch” został dostosowany do norm unijnych , wkraczając w „ nową epokę” - ze szczególnym szacunkiem dla prawa do życia, każdego z tutejszych pensjonariuszy. Tym skrzywdzonym przez los istotom zapewnia się obecnie pomoc i opiekę w systemie służby całodobowej. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepsze schronisko nie zastąpi domu, a chociażby chwilowa utrata właściciela wiąże się z ogromnym stresem dla zwierzęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto