Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na emocjonujące wyścigi gokartów

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
28 sierpnia czeka nas kolejny turniej z cyklu „Witaj sąsiedzie”. Tym razem będziemy ścigali się na gokartach.

Do naszej zabawy zapraszamy mieszkańców Szczecina. Każda z dzielnic będzie miała swoich reprezentantów.

Wyścigi zaplanowaliśmy w trzech kategoriach. Pierwsza to juniorzy – młodzież w wieku od 12 do 17 lat. Druga to mężczyźni od 18 roku życia, trzecia – kobiety. Niestety, budowa gokarta oraz siedzenia pozwala na udział w wyścigach osób, które ważą  poniżej 100 kg. Młodsi zawodnicy powinni pamiętać, że muszą sięgać do pedałów hamulca i gazu.

Na gokartach nie osiągniemy takich prędkości, jak kierowcy Formuły 1. Jednak emocje, które tej jeździe towarzyszą mogą być zdecydowanie większe niż na największych torach świata.

Karting to najprostsza odmiana wyścigów samochodowych. Prowadzenie gokarta nie jest trudne i nie wymaga szczególnych umiejętności jazdy. Jednak, by wychodziło nam to doskonale, byśmy sprawnie i szybko jeździli po torze, pokonywali wszystkie zakręty i wykręcali dobry czas musimy dużo ćwiczyć.

Wiele osób myśli, że skoro dobrze wychodzi mu pokonywanie okrążeń na różnych symulatorach, doskonale poradzi sobie na gokartach. Oczywiście jest to pomocne doświadczenie, jednak nigdy nie nauczymy się tego w takim stopniu, jakbyśmy jeździli prawdziwą maszyną na torze.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać przed tym, jak zasiądziemy za kierownicą tego mini-bolidu jest założenie kasku. Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać, bezpieczeństwo przede wszystkim.

Później możemy zasiąść za kierownicę. Powinniśmy wyposażyć się w wygodny strój i buty, w których doskonale będziemy czuć pod stopą pedały gazu i hamulca. W gokartach nie ma sprzęgła. Podstawową sprawą jest spokojna i opanowana jazda. Żeby zaprzyjaźnić się z tą niewielką maszyną wyposażoną w kilkukonny silnik wielkości silnika kosiarki, trzeba pokonać kilka okrążeń.

Gokarty na ogół osiągają prędkość 60-70 kilometrów na godzinę na długich, prostych odcinkach (podczas naszego turnieju prędkość zostanie ograniczona do 40 km/h). Nie mają wspomagania kierownicy. Siedzimy na twardych, niewygodnych siedzeniach umieszczonych tuż nad ziemią. Należy jednak pamiętać, że nie prędkość jest w tym sporcie najważniejsza, a zdolność pokonywania zakrętów. Gokarty mają łyse opony, przez co łatwiej wpadają w poślizgi. To, w połączeniu z dużą prędkością na zakręcie może powodować wypadnięcie z toru i stratę bardzo cennych sekund. Wszystko zależy od kąta zakrętu i tego, co za nim się znajduje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto