Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaprojektuj Warszawę na nowo

Anna Rathman
Zapaleniem neonu na pawilonie meblowym Emilia symbolicznie zainaugurowano Festiwal Dizajnu
Zapaleniem neonu na pawilonie meblowym Emilia symbolicznie zainaugurowano Festiwal Dizajnu Bartosz Stawiarski
Czy w Warszawie jest miejsce na kolejną palmę? Jaka instalacja ożywiłaby szarość starego Bródna? Czy meble miejskie powinny być odważne czy wtapiać się w krajobraz? Na te i setki innych pytań próbują odpowiedzieć organizatorzy i widzowie Festiwalu Dizajnu "Warszawa w budowie".

Organizację festiwalu władze stolicy powierzyły Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ma swoją siedzibę na ul. Pańskiej 3. Na wystawy i dyskusje związane z imprezą MSN zaprasza do swojej siedziby i do kojarzonego z urządzaniem... domu meblowego Emilia. Festiwal dotyczy wszystkiego, co związane jest z projektowaniem, a więc, począwszy od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej poprzez architekturę i urbanistykę oraz projekty realizowane w przestrzeni miejskiej z zaangażowaniem szerszej publiczności. Impreza jest częścią programu mającego się przyczynić do przyznania Warszawie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Festiwal potrwa dwa miesiące i prezentuje działalność 120 artystów, architektów i historyków sztuki. W sobotę otworzyła go wystawa w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obecni na wernisażu zostali zaproszeni na uroczyste zapalenie zrekonstruowanego neonu na dachu pawilonu meblowego Emilia i koncert w "plenerach" pawilonu. Na jazzowo zagrał Radek Nowicki Quartet. - Częścią projektu "Warszawa w budowie" jest konfrontacja różnych generacji projektantów: tych, którzy budowali Warszawę w latach 50. i 60. i próbowali mimo przeszkód kontynuować tradycje polskiego wzornictwa oraz współczesnego pokolenia odpowiedzialnego za zmiany architektoniczne po transformacji ustrojowej w 1989 r. Dialog jest przyczynkiem do dyskusji o Warszawie - podkreślała dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska.

W pawilonie Emilia możemy zobaczyć projekty krzeseł i sztuki użytkowej, dzieł projektantów związanych z założoną jeszcze przed wojną spółdzielnią Ład oraz Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych prowadzonych przez Jerzego Sołtana, wybitnego polskiego architekta mającego w swym dorobku współpracę z Le Corbusierem, także Oskara Hansena odpowiedzialnego za niezrealizowany nowatorski projekt rozbudowy Zachęty. Na parterze zaprezentowane zostały projekty młodych twórców charakteryzujące się prostym acz ciekawym konceptem. Ponieważ wystawa odbywa się w przestrzeni komercyjnej i dizajnerskie meble zaprezentowane zostały wśród towarów Emilii, istnieje możliwość kupienia obiektów.

Kolejnym miejscem prezentacji związanych z "Warszawą w budowie" będzie plac Defilad, miejsce, w którym ma powstać zaprojektowane przez szwajcarskiego architekta Kristiana Kereza Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tam powstanie instalacja "The Big Argument" - "Wielka kłótnia" symbolizująca walkę o przestrzeń publiczną w Warszawie. Co tydzień na Pańskiej 3 odbywać się będą dyskusje na temat zagadnień związanych ze wzornictwem, grafiką użytkową po urbanistykę. Dotyczące projektowania w różnych wymiarach i na różnych polach. - Zachęcamy do podjęcia społecznej dyskusji na temat zmieniającej się przestrzeni stolicy. Organizujemy spacery po Warszawie, jeden z nich poprowadzi prof. Baranowski, odbędzie się on w przestrzeni wokół Pałacu Kultury, istotnej dla MSN ze względu na lokalizację muzeum. Kolejną propozycją będzie Fashion Walk - podejmiemy temat mody jako projektowania w przestrzeni publicznej, mamy w planach także wycieczkę autobusową po ulicy Puławskiej, podczas której poznamy krajobraz anarchii urbanistycznej dotyczącej zabudowy przy jednej z najdłuższych ulic stolicy. Natomiast w każdy czwartek odbywać się będą społeczne dyskusje o tym, jak widzą Warszawę jej mieszkańcy. Wszystkie opinie i komentarze pojawią się wkrótce na blogu prowadzonym przez MSN - zapowiada Marcel Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Stolica źle wypada na tle miast europejskich. - Warszawa miała podobną szansę do Berlina na zmianę swojego architektonicznego wizerunku, której jednak nie wykorzystała - podkreśla architekt Magdalena Staniszkis. - Od lat trwają dyskusje dotyczące zagospodarowania terenu wokół PKiN, powstaje wiele przypadkowych inwestycji, niewielki jest udział społeczny w projektowaniu przestrzeni publicznych miasta - dodaje Staniszkis.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto