Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żarówki LED są szkodliwe dla zdrowia – ostrzegają naukowcy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Światło emitowane przez latarki i lampy rowerowe z diodami LED należy do najsilniejszyć źródeł promieniowania o krótkiej długości fali i kolorze niebieskim.
Światło emitowane przez latarki i lampy rowerowe z diodami LED należy do najsilniejszyć źródeł promieniowania o krótkiej długości fali i kolorze niebieskim. Engin_Akyurt/pixabay.com
Żarówki LED są obecne w oświetleniu, którego używamy na co dzień. Tymczasem emitowane przez nie światło nie jest bezpieczne dla zdrowia. Francuscy naukowcy ostrzegają, że działa fototoksycznie i zaburza funkcjonowanie organizmu.

Światło LED może trwale uszkadzać siatkówkę oka, prowadząc do stopniowej utraty wzroku

Naukowcy francuscy stwierdzili konieczność ustalenia limitu czasu dla ekspozycji na światło ledowe. W najnowszym 400-stronicowym raporcie, przygotowanym dla Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego Żywności, Środowiska i Pracy (ANSES), przedstawili dowody na to, że niebieskie światło emitowane przez LED-y działa fototoksycznie. Negatywny wpływ na organizm dotyczy zwłaszcza narządu wzroku i może prowadzić do nieodwracalnego niszczenia komórek siatkówki, przyczyniając się do postępującej utraty ostrości widzenia.

Niebieskie światło ledowe gorsze od emitowanego przez ekrany urządzeń mobilnych

Żarówki LED nie są jedynym sztucznym źródłem niebieskiego światła, ale w porównaniu z ekranami smartfonów czy komputerów stanowią większe zagrożenie zdrowotne, ponieważ światło to jest dużo bardziej intensywne. Szkody powodowane przez nie w organizmie dotyczą nie tylko oczu. Ponieważ niebieskie światło zawarte w spektrum fal słonecznych jest czynnikiem regulującym zegar biologiczny w organizmie, nadmiar tej częstotliwości zakłóca nasz naturalny biorytm, a co za tym idzie – funkcjonowanie całego organizmu. Szczególnie wrażliwe na ten wpływ są dzieci i młodzież, a także osoby z zaburzeniami snu. Długofalowe skutki zaburzenia zegara biologicznego dotyczą niekorzystnych zmian w metabolizmie, zwiększających ryzyko rozwoju chorób krążeniowych, cukrzycy czy raka.

Żarówka LED oszczędza 80 procent energii, ale warto ograniczyć jej użytkowanie

Oświetlenie LED wykorzystuje diody elektroluminescencyjne i począwszy od ich wynalezienia w latach 60. ubiegłego wieku staje się coraz bardziej popularne. Szacuje się, że LED-y stanowią obecnie co najmniej połowę stosowanych źródeł sztucznego światła. Mają długą żywotność, ale przede wszystkim są tanie i bardzo energooszczędne – potrzebują tylko 20 procent energii zużywanej przez konwencjonalne żarówki o podobnej jasności. Z tego powodu stosuje się je nie tylko w warunkach domowych, ale również w samochodach, biurach, sklepach i innych miejscach w naszym otoczeniu, a ponadto w latarkach i lampkach rowerowych, które mają wyjątkowo wysokie natężenia niebieskiego światła. Dopóki nie ma oficjalnych limitów ekspozycji na światło z LED-ów, badacze radzą, by maksymalnie ograniczyć korzystanie z niego zwłaszcza w porze wieczornej.

ZOBACZ: Jak światło działa na organizm? Ekspert: dr Tomasz Rożek, fizyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żarówki LED są szkodliwe dla zdrowia – ostrzegają naukowcy - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto