Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrudnienie z pomocą

[email protected]
Żeby uzyskać pomoc w sfinansowaniu składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych, trzeba je najpierw terminowo i w pełnej wysokości odprowadzić.

Żeby uzyskać pomoc w sfinansowaniu składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych, trzeba je najpierw terminowo i w pełnej wysokości odprowadzić. Dopiero później można ubiegać się o ich refundację w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do końca ubiegłego roku to PFRON opłacał odpowiednią część składek, a niepełnosprawnych z własną działalnością problem w ogóle nie dotyczył.

Zasady zmieniły się od stycznia, jednak nadal sprawiają trudności wielu zainteresowanym, w tym prawie połowie rencistów prowadzących firmy na własny rachunek.

Przepisy nie przewidują możliwości całkowitego wyłączenia z ubezpieczeń społecznych pracowników (w tym posiadających prawo do renty czy orzeczony stopień niepełnosprawności), a co za tym idzie zwolnienia z opłacania składek do ZUS. Do końca 2007 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżet państwa udzielały pracodawcom pomocy polegającej na finansowaniu składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych, co było uwidocznione w dokumentach rozliczeniowych ZUS. Dotychczasowa pomoc zastąpiona została od 1 stycznia 2008 r. refundacją składek. Mogą się o nią ubiegać:

Pracodawcy

- prowadzący zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej

- zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.

- zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, bez względu na liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych

osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą

niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika do KRUS.

Ważne dla rolników

Dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika refundowane są składki: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie

i emerytalno-rentowe, odprowadzane na ubezpieczenie społeczne rolników w KRUS.

Refundacja przysługuje bez względu na stopień niepełnosprawności. Mogą ją otrzymać po spełnieniu takich samych warunków jak renciści prowadzący własne firmy, tj. po zarejestrowaniu się w PFRON (muszą przy tym przedstawić kopię aktualnej decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ustalającej podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników), terminowym opłaceniu składek (raz na kwartał) i złożeniu każdorazowo wniosku

o zwrot składek (do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym terminowo dokonano zapłaty składek za dany kwartał).


Pieniądze dostaje tylko połowa

Początkowo PFRON nie nadążał za nowymi przepisami. Miał opóźnienia w rejestrowaniu nowych uprawnionych do pomocy, przyjmowaniu ich dokumentów drogą elektroniczną i rozliczaniu ich. Dlatego beneficjenci, głównie renciści prowadzący własne małe firmy, musieli po kilka miesięcy czekać na zwrot pieniędzy. Sytuacja się poprawiła, jednak nadal nie wszyscy uprawnieni otrzymują zwrot składek.

- Wszystkie dokumenty są już przez nas wprowadzane do systemu na bieżąco - zapewnia Szczepan Wroński, dyrektor Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy w Biurze PFRON w Warszawie. - Jednak spośród 31 tys. nowo zarejestrowanych przedsiębiorców ok. 10 tys. nie składa co miesiąc wniosków o wypłatę, a około 5 tys. wypełnia dokumenty błędnie. Dlatego nie mogą otrzymać refundacji. Wysłaliśmy do nich pocztą w ubiegłym miesiącu pisemne informacje z wyjaśnieniem krok po kroku, co powinni zrobić, żeby złożyć wniosek, oraz wezwania do korekt. Teraz czekamy na efekty.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało już projekt rozporządzenia, który uprości procedury. Miał wejść w życie już od 1 sierpnia, ale prace nad nim się opóźniły i na zmiany trzeba jeszcze poczekać.

Konsultacja telefoniczna

Już dziś nasi eksperci czekają na pytania Czytelników dotyczące rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych. Kto może się o nie starać? Co trzeba dołączyć do wniosku i gdzie go złożyć? Czy o rentę może się starać osoba bezrobotna lub na świadczeniu przedemerytalnym? Odpowiadać będą Bożena Pardała, naczelnik Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent oraz Elżbieta Niewiara, naczelnik Wydziału Zmiany Uprawnień Emerytalno-Rentowych z Oddziału ZUS w Sosnowcu. Wystarczy zadzwonić dziś między godz. 10 - 12 pod numer telefonu: 032-368-33-00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto