Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zburzenie Pałacu Kultury i Nauki to bezsens. Kosztowałoby fortunę!

pz
Zburzenie Pałacu Kultury i Nauki to bezsens. Zobacz, dlaczego
Zburzenie Pałacu Kultury i Nauki to bezsens. Zobacz, dlaczego Szymon Starnawski
Choć wyburzenie wpisanego na listę zabytków PKiN jest tak samo sensowne i prawdopodobne, co wysadzenie w powietrze księżyca, to co jakiś czas media obiega postulat by “stalinowskiego pomnika” jednak się pozbyć. Sprawdziliśmy, ile kosztowałaby jego rozbiórka.

Samo wyburzenie to koszt 900 milionów złotych. Taką kwotę podaje w swoich wyliczeniach warszawski ratusz, choć zapewne jest to tylko szacunkowe wyliczenie, nie bierze się ono znikąd. Rozbiórka ponad 800 000 m3 kolosa z PRL wymaga wielu miesięcy pracy, specjalistycznego sprzętu oraz wykwalifikowanych ekip dokonujących m.in. kontrolowanego wyburzenia.

Pozostałe koszty
Istnieje także szereg innych, trudnych do oszacowania kosztów związanych z tak pochopnym przedsięwzięciem. PKiN jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ikon Warszawy, obecnym w filmach, spotach promujących miasto i zdjęciach reklamowych polskiej stolicy. Stanowi początek umownego centrum miasta. Centrum, które dodajmy należałoby na czas rozbiórki “Pekinu” zamknąć i zabezpieczając okoliczne budynki i główne ulice miasta przed skutkami wybuchu. Oczywiście, wybuchu tylko teoretycznego, bowiem, najprawdopodobniej, przy tak gęstej zabudowie centrum miasta, eksplozja uszkodziła by okoliczne budynki.

A co z podziemiami?
Nie wystarczy jednak samego “Pekinu” wyburzyć. 800 000 m3 budowli to także, jak obliczył serwis Noizz.pl, ponad 260 tysięcy ton gruzu, który trzeba zabezpieczyć, wywieść i składować. To dotyczy także stali, na której oparta jest sama konstrukcja. Przypomnijmy, że PKiN to nie tylko widoczne piętra, ale także kondygnacje podziemne, które również należy usunąć lub przynajmniej zasypać.

Wielka przeprowadzka
Co gorsza, samo wyburzenie to tylko początek problemów jakie generuje ten pomysł. PKiN to również siedziba wielu instytucji kultury, począwszy od Sali Kongresowej, Teatru 6. Piętro, Kinoteki. To także doroczne miejsce spotkań podczas targów książki oraz lokalizacja wielu cyklicznych wydarzeń kulturalnych, które również przynoszą miastu wymierne, choć trudno do oszacowania na szybko zyski. Słowem, wyburzenie pałacu oznaczać będzie przeprowadzkę dla bardzo wielu podmiotów i spadek wpływów do kasy miasta. Sam pałac zatrudnia ponad 300 osób.

Wszystkie opisane koszty przewyższają prawdopodobnie koszt sprzedaży samej działki, na której Pałac stoi, a to znacznie utrudnia ewentualne komercyjne zagospodarowanie tego terenu. Oczywiście, o ile w ogóle mogłoby do tego dojść, bo należy przyjąć, że do działki po PKiN mogłyby pojawić się roszczenia reprywatyzacyjne. Serwis WP.pl oszacował w 2013 roku, że koszt zakupu metra kwadratowego działki, na której stoi pałac to maksymalnie 25 tysięcy złotych. Przy podanej wyżej kubaturze daje to koszt 20 000 000 000 złotych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto