Nieoczywiste miejsca w Warszawie 2019, które musisz odwiedzić! TOP 10: Ciekawe miejsca w Warszawie © Szymon Starnawski
[1/11]

Nieoczywiste miejsca w Warszawie 2019, które musisz odwiedzić! TOP 10: Ciekawe miejsca w Warszawie

10. Osiedle Przyjaźń


Pomimo wyrastających z każdej strony szklanych wieżowców, Warszawa ma jeszcze miejsca, która pozwalają pamiętać o jej historii. Jednym z nich jest Osiedle Akademickie Przyjaźń, czyli pierwsze w Polsce studenckie miasteczko i jednocześnie baza, bez której nie powstałby Pałac Kultury i Nauki.

Mówi się, że Osiedle Przyjaźń nigdy nie powstałoby bez PKiN, a najwyższy do dzisiaj budynek w Warszawie też nigdy by nie powstał, gdyby nie miejsce, które dzisiaj znajdziemy tuż przy ratuszu na Bemowie. To tutaj mieszkali radzieccy robotniczy, którzy budowali Pałac Kultury i Nauki. Uznano, że najlepszą lokalizacją dla nich będą Jelonki, ze względu na dogodne szlaki komunikacyjne i bliskość torów kolejowych. Wcześniej na terenie Osiedla Przyjaźń były pola, na których uprawiano warzywa. Rolników wywłaszczono, grunty przejął Skarb Państwa i wybudowano osiedle.

Czasami każdy z nas ma to wrażenie, że wszędzie już był i wszystko już widział w Warszawie i okolicach. Są jednak miejsca, o których wcześniej nie wiedzieliście, a koniecznie musicie je odwiedzić. Oto dziesięć naszych propozycji. Kliknij w zdjęcie, żeby je zobaczyć.