Góra Kalwaria © Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria/gorakalwaria.pl
[2/8]

Góra Kalwaria

Do Góry Kalwarii dojechać można autobusem linii 742 oraz niektórymi kursami KM R8. Warto tam zobaczyć m.in.:
- Kościół Rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Św.
- Kaplicę Św. Antoniego z Padwy
- Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego (Wieczernik)
- Muzeum św. Ojca Stanisława Papczyńskiego
- Dwór cadyka

Początków miasta należy szukać w średniowiecznej wsi Góra, która stanowiła doskonałe miejsce przeprawy na drugi brzeg Wisły. Okres intensywnego rozwoju Góry Kalwarii przypadł na wiek XVII i był związany z osobą biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Biskup kupił wieś w 1666 roku i postawił sobie za cel wybudowanie Nowej Jerozolimy z licznymi kościołami i klasztorami. Na jego polecenie sprowadzono z Jerozolimy ziemię, którą rozsypano wzdłuż głównych traktów osady. O wyjątkowym charakterze miasta zdecydował układ urbanistyczny oparty na planie krzyża łacińskiego. Podstawę miasta stanowiło usypane wzgórze i dwie przecinające się ulice. W miejscu ich skrzyżowania stanęła Kaplica Piłata, przy wierzchołku krzyża – kościół Bernardynów, a przy zakończeniach ramion krzyża – klasztory Dominikanów i Pijarów. Góra Kalwaria stała się miejscem kultu religijnego, do którego pielgrzymowali wierni z całego kraju.

W XIX wieku Góra Kalwaria stała się miastem żydowskim i ośrodkiem chasydyzmu. Wybuch II wojny światowej zakończył ten etap rozwoju miasta.

W pobliskim Czersku znajdują się ruiny Zamku Książąt Mazowieckich. Zamek został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Został poważnie zniszczony w 1656 roku w czasie najazdu szwedzkiego. Nigdy nie został odbudowany. Do dziś zachowały się trzy wieże i część murów.

Wiosna to najlepszy czas na to, aby wybrać się na dłuższy spacer, najlepiej za miasto. Co ważne, do wielu bardzo ciekawych miejsc poza stolicą można dojechać Warszawskim Transportem Publicznym - Jezioro Zegrzyńskie, Kampinoski Park Narodowy i Sulejówek to tylko niektóre z nich. Gdzie jeszcze na wycieczkę można wybrać się komunikacją miejską? Kliknijcie w zdjęcie, aby przejść do galerii.