Gęsto rosnąca między torami trawa, wydłużone perony, specjalne przystanki i szyny skonstruowane w ten sposób, żeby mogły po nich jeździć m.in. karetki. Tak za dwa lata ma wyglądać tor tramwajowy w ciągu ulic Targowej i Zielenieckiej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Modernizacja tej trasy to kluczowy projekt przed Euro 2012, ponieważ stanowi ona w naturalny sposób wschodnią obwodnicę tramwajową Stadionu Narodowego - tłumaczy Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich, i dodaje, że pierwszy krok w tym kierunku już wykonano - podpisana została umowa na stworzenie dokładnej dokumentacji, która pozwoli określić zakres prac.

Stworzenie dokumentacji projektowej to ponad 1,4 mln zł, a przygotować ją muszą specjaliści z Biura Inżynieryjnych Usług Projektowych. Mają na to dziewięć miesięcy: do kwietnia 2010 r. ma powstać koncepcja przebudowy ul. Targowej i części al. Zielenieckiej, a kolejny trzy miesiące zajmie stworzenie dokumentacji pozostałego fragmentu.

Pierwsi robotnicy wejdą na plac budowy w drugiej połowie 2010 r., a prace będą wykonywane etapami. Cała trasa ma być gotowa pod koniec 2011 r.

Wtedy zobaczymy m.in. wydłużone perony przystankowe mieszczące dwa tramwaje o długości 32 m. Pojawi się nowe zadaszenia na przystankach, dodatkowe oświetlenie, a także możliwość instalacji kamer monitoringu miejskiego. Na wysokości Narodowego Centrum Sportu powstanie przystanek dostosowany do obsługi tłumów uczestniczących w imprezach masowych. Wzdłuż al. Zielenieckiej torowisko pokryje trawa. Jak mówią urzędnicy, o tzw. wzmocnionej konstrukcji po to, żeby mogły nim przejechać np. karetki pogotowia. Powstaną też nowe tory na zakrętach, dzięki którym tramwaje będą mogły skręcać bez blokowania taborów jadących w innym kierunku.

- Za kilka lat w miejscu obecnej pętli Zieleniecka powstanie pętla Stadion Narodowy, która znajdzie się kilkaset metrów na zachód od istniejącej - mówi Powałka. I zaznacza, że realizacja tej inwestycji jest uzależniona od planów zagospodarowania okolic Stadionu Narodowego, a także planów PKP.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!