Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony deptak i park w Mordorze? Miasto przedstawiło plany na słynne zagłębie biurowe

red.
Fot. Damian Kujawa
Służewiec biurowy nie kojarzy się raczej z zielenią i relaksem. Biznesowe centrum stolicy w ogólnej świadomości funkcjonuje jako zakorkowany i przepełniony ludźmi labirynt biurowców. Jak sprawić, by w tej części Mokotowa pojawiło się więcej terenów rekreacyjnych?

Rozwój Służewca biurowego był głównym tematem debaty, która odbyła się w Domu Kultury Kadr. Zaproszeni goście – wśród nich przedstawiciele władz miejskich, naukowcy i działacze społeczni – dyskutowali m.in. o możliwości realizacji zielonego deptaku, parku linearnego, stref rekreacyjnych czy o wygospodarowaniu miejsca dla foodtrucków. Według zapewnień Piotra Sawickiego, Wicedyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy władze miejskie w pierwszej kolejności postanowiły zająć się terenem w kwartale Suwak-Konstruktorska-Postępu-Domaniewska. Obecnie jest to raczej chaotyczna przestrzeń zarośnięta chaszczami, grodzona płotami i stanowiąca zaplecze biurowców, obok której wciąż powstają nowe mieszkania. Do zagospodarowania jest tu 9800 metrów kwadratowych.

„Zazielenienie” tej części Służewca byłoby poprzedzone badaniem potrzeb mieszkańców, które przeprowadziłoby Stowarzyszenie Lepszy Służewiec oraz opracowanie projektu urbanistycznego. Według wstępnych deklaracji prototyp deptaku mógłby zostać udostępniony w wakacje 2018 roku. To jednak nie koniec założeń – zgłoszono pomysł na realizację parku linearnego ciągnącego się od stacji PKP Służewiec, wzdłuż ul. Suwak w kierunku ul. Woronicza, aż do ul. Racjonalizacji. Park płynnie łączyłby się z istniejącą zielenią blisko ul. Konstruktorskiej, a także z planowanym deptakiem w kwartale ulic Suwak-Konstruktorska-Postępu-Domaniewska.

Goście debaty zwracali uwagę na potencjał, jaki tkwi w tej części Warszawy, zwłaszcza jeśli proces rozwoju będzie w tym przypadku zaplanowany i zrównoważony. – Służewiec jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części Warszawy. Zapewnienie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, funkcjonującej także poza godzinami pracy i w weekendy, jest tu więc nie tyle przywilejem, co koniecznością. Zabiegamy o to od dwóch lat, od początku istnienia Stowarzyszenia. Warto pamiętać, że tereny publiczne służą nie tylko do odpoczynku i rozrywki, ale w przypadku dzielnic biznesowych stanowią istotną przewagę konkurencyjną w przyciąganiu międzynarodowych inwestorów – skonstatowała Karina Koziej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia #Lepszy Służewiec. Piotr Sawicki dodał, że Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego kończy pracę nad nowym Studium Zagospodarowania Przestrzennego, a to świetna okazja, by na nowo spojrzeć na Służewiec, który mocno zmienił się od czasów przyjęcia poprzednich takich dokumentów. Dodał również, że potencjalnym rozwiązaniem mogłoby być ustanowienie dla tego terenu dedykowanego zarządcy czy opiekuna w strukturach miejskich np. w postaci zespołu koordynującego, jednostki czy agendy.

Podczas debaty studenci Katedry Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprezentowali 7 wizji Służewca przyszłości. Wśród koncepcji znalazły się: Recykling Przestrzeni, Pigment Mordoru, Parki Neonowe, Galendor, Shire na Domaniewskiej, Służewiec Linearny i Park Rowerowy na Domaniewskiej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto