18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielony Jazdów - jak go ocalić?

Basia Woźnica
Zielony Jazdów - jak go ocalić? Domki fińskie na Jazdowie mają kilkudziesięcioletnią historię. Teraz inicjatywa "Otwarty Jazdów" próbuje na nowo je ożywić.

W samym centrum miasta, zaledwie kilka minut spacerem od ruchliwej Trasy Łazienkowskiej, jest osiedle drewnianych domków fińskich. Kto jeszcze ich nie odwiedził, powinien koniecznie je zobaczyć. Tym bardziej że ich los nadal jest niepewny. Ocalić to miejsce próbują organizatorzy akcji "Otwarty Jazdów".

Dwa lata temu z powodu decyzji urzędu dzielnicy ponad połowa domków została opuszczona, a cztery trafiły do rozbiórki. Działania te spotkały się z ostrym sprzeciwem mieszkańców Warszawy. Protest spowodował, że decyzja o likwidacji osiedla Zielony Jazdów została zawieszona.

Czytaj także: Męskie Granie: W Forcie Bema zagra Leszek Możdżer, Maria Peszek, czy zespół Hey

Tego lata mieszkańcy osiedla wraz z działaczami społecznymi i urzędem miasta chcą wykorzystać to wyjątkowe osiedle, aby stworzyć miejsce, gdzie organizacje pozarządowe mogą prezentować swoją działalność. - Chcemy w to miejsce tchnąć nowe życie, sprawić, żeby przychodzili tu wypoczywać warszawiacy - mówi Andrzej Górz ze Stowarzyszenia Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów.

Jednocześnie ci, którzy chcą ocalić osiedle Zielony Jazdów przed zniszczeniem, pragną udowodnić, że nie służy ono jedynie mieszkańcom, ale wszystkim warszawiakom. Dlatego już niedługo będzie huczne otwarcie inicjatywy "Otwarty Jazdów". - Zorganizowaliśmy się oddolnie, jest to inicjatywa mieszkańców. Zaprosiliśmy do współpracy wiele instytucji, organizacji i fundacji, które zagospodarują przestrzeń wokół domków i same domki. Chcemy pokazać potencjał tego miejsca - co może się tu odbywać, jak wiele może się dziać - mówi Andrzej Górz.

Każdy z domków na osiedlu Zielony Jazdów wygląda inaczej, ma odmienną historię, swój ślad zostawili tam dotychczasowi mieszkańcy. Domki mają po trzy pokoje, a wokół nich rozciągają się zielone ogrody. Na razie na różne działania zostało przeznaczonych siedem domków, jednak niewykluczone, że akcja "Otwarty Jazdów" obejmie kolejne dwa, z których niebawem wyprowadzą się mieszkańcy.

Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów wraz z grupą zaprzyjaźnionych organizacji dołoży starań, by opuszczone domki, uliczki i ogrody przekształcić na czas lata w galerie sztuki, miejsca spotkań i działań artystycznych. Z oferty będą mogli skorzystać ludzie w każdym wieku. Będą się tam regularnie odbywać warsztaty zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, będą wykłady i wystawy. Na miejscu powstanie również platforma wymiany dóbr i usług, gdzie można będzie wymieniać konkretne rzeczy lub umiejętności.

Inicjatywa "Otwarty Jazdów" zaprasza na wielkie otwarcie w najbliższy weekend 20-21 lipca.

Zielony Jazdów. Otwarty Jazdów

Na osiedlu trwają ostatnie prace przed oficjalnym startem inicjatywy "Otwarty Jazdów". Już niedługo życiem będzie tętnić siedem domków. Pierwszym nowym lokatorem na Jazdowie została Fundacja "Bęc Zmiana", która w domku ulokowanym pod adresem Jazdów 5a/4 stworzyła kulturalne uzdrowisko. W pomieszczeniach obejrzeć można wystawę zdjęć Konrada Pustoły przedstawiających kadry z polskich sanatoriów, a także instalację dźwiękową Patryka Zakrockiego i dokument Krzysztofa Kieślowskiego.

- W ogrodzie przed budynkiem rozłożone są pufy i leżaki, między drzewami wisi hamak, jest kilka stolików i woda do picia. Można u nas leżeć, odpoczywać i myśleć - mówi Piotr Drzewko z Fundacji "Bęc Zmiana".

Prace adaptacyjne na osiedlu Zielony Jazdów trwają w kolejnych sześciu domkach. Stały one od dłuższego czasu nieużywane, dlatego trzeba posprzątać, podłączyć wodę i prąd. - Zachęcamy warszawiaków, aby przychodzili tu, sprawdzali, co się dzieje, i odpoczywali - mówi Andrzej Górz ze Stowarzyszenia Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów.
nowi lokatorzy

Dawna Warszawa odżyje w domku 3/20. Projekt Kibuc Warszawa chce stworzyć przestrzeń do nauki i pracy oraz przybliżyć kulturę żydowską. Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" będzie przeprowadzać badania nt. Jazdowa, zostanie uruchomiony tymczasowy zakład fotograficzny Kolektywu Gęsia Skórka, w którym w ciekawej scenerii robione będą portretowe zdjęcia.

Swój domek będą mieć feministki, które chcą w nim stworzyć miejsce dla kobiet z różnych pokoleń i środowisk. Grupa u-f-a oprócz działań społeczno-kulturalnych zamierza zorganizować warsztaty naprawy rowerów dla kobiet. Pracownia Letnia to otwarta dla każdego przestrzeń pracy twórczej. Studenci ASP zaprezentują prace na temat zagospodarowania Jazdowa, poprowadzą warsztaty z sitodruku oraz specjalnie dla dzieci przygotują warsztaty z bajek.

W kolejnym domków Squad Syrena organizuje platformę wymiany dóbr i usług. W budynku przy Jazdów 10/6 powstaje Ogród na pTAK. Organizatorzy zapraszają na warsztaty budowy domków dla ptaków, sadzenia roślin i kino pod gwiazdami. Inicjatywa będzie na pewno czynna do końca września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto