Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłobek na SGH. Co z placówką, na którą od ponad dwóch lat czekają studiujący rodzice?

Martyna Konieczek
Żłobek na SGH. Co z placówką, na którą od ponad dwóch lat czekają studiujący rodzice?
Żłobek na SGH. Co z placówką, na którą od ponad dwóch lat czekają studiujący rodzice? pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Wracamy do sprawy żłobka na terenie Głównej Szkoły Handlowej. Władze SGH w listopadzie 2016 roku wyszły z inicjatywą utworzenia na kampusie uczelni lub w jej najbliższym otoczeniu żłobka oraz przedszkola. Rodzice mieli tam zostawiać dzieci na cały dzień albo na kilka godzin, podczas gdy sami będą na zajęciach. Minęły ponad dwa lata od tego pomysłu, a placówki jak nie było, tak nie ma. Czy obietnice władz SGH to tylko puste słowa? Szczegóły w artykule poniżej.

- Wnuczka rektora Zosia chciałaby Wam przypomnieć, że na kampusie SGH powstanie niebawem żłobek i przedszkole - taki wpis pojawił się na Facebooku Szkoły Głównej Handlowej w listopadzie 2016 roku. Post opatrzony był fotografią rektora uczelni z wnuczką na rękach.

Inicjatywa profesora Rockiego spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem: ,,Super, oby więcej uczelni poszło tym tropem'', ,,Wow! Nie jestem studentką SGH, ale tak czy inaczej brawa dla uczelni za inicjatywę! Mam nadzieję, że inne uczelnie wezmą z Państwa dobry przykład!'', ,,SGH wkracza w XXI wiek! Świetny pomysł!'' - czytamy na stronie facebookowej uczelni.

Post zamieszczony na fanpage'u SGH miał wyraźnie pokazywać, że rodzina nie jest przeszkodą w naukowej karierze. Problem w tym, że minęły ponad 2 lata, a żłobek nadal nie powstał. To spowodowało zarzuty studentów, że nie ich uczelnia nie otwiera się na studiujących rodziców.

''Dokładamy starań, aby przedszkole zostało uruchomione jak najszybciej''

Pomysł, który miał ułatwić życie studiującym i pracującym na uczelni rodzicom, nie został porzucony. Władze SGH nie zrezygnowały z planów stworzenia punktu przedszkolno-żłobkowego. Co jednak powoduje tak duże opóźnienie?

Przede wszystkim nie chodzi o nową budowę, lecz utworzenie placówki w już istniejących budynkach i ich otoczeniu. Te trzeba dostosować do nowych, specyficznych potrzeb, a w przypadku historycznego kampusu objętego ochroną konserwatorską z jednej strony, a z drugiej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, procedury niestety mogą się wydłużać.

Warunkiem koniecznym do uruchomienia placówki przedszkolnej jest uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Projekt architektoniczny został już uzgodniony i pozytywnie zaopiniowany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jednak pojawiły się pewne trudności.

- W kolejnym kroku dokumentacja projektowa została złożona w Urzędzie Dzielnicy, ale w związku z ujawnionymi nieścisłościami pomiędzy zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a dokumentacją geodezyjną, procedura administracyjna się wydłuża. Dokładamy starań, aby przedszkole zostało uruchomione jak najszybciej - zapewnia dr Piotr Karwowski, rzecznik prasowy SGH.


od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto