Archiwum Państwowe Zobacz, jak wyglądał Nowy Świat w latach dwudziestych. Rozpoznaj ulicę Marszałkowską sprzed wojny. Sprawdź, czy potrafisz złożyć fragmenty w miasto z początków XX w.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Archiwum Państwowe Zobacz, jak wyglądał Nowy Świat w latach dwudziestych. Rozpoznaj ulicę Marszałkowską sprzed wojny. Sprawdź, czy potrafisz złożyć fragmenty w miasto z początków XX w.

Wszyscy lubimy stare fotografie, na których zatrzymał się czas. Najpiękniejsze są te pożółkłe, sfatygowane przez miliony rąk. Nieważne, czy przedstawiają naszych przodków, czy może jedynie odtwarzają klimat dawnych lat. Wśród warszawiaków wielką popularnością cieszą się zdjęcia przedstawiające przedwojenne budowle stolicy i jej popularne kawiarenki. Teraz wszyscy fani dawnej fotografii mają szansę połączyć pasję z ciekawą rozrywką. A wszystko za sprawą Archiwum Państwowego, które postanowiło stworzyć... fotograficzne puzzle.

Na stronie internetowej www.ipuzzle.pl zamieszczono elektroniczne układanki z historycznymi wizerunkami Warszawy. Kilkadziesiąt panoram, widokówek oraz fotografii gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale i lekcję historii. Można dowiedzieć się, jak w latach trzydziestych wyglądał Nowy Świat i jak zmieniła się od 20. roku ulica Marszałkowska. Wypatrywanie na zdjęciach szczegółów ocalałych do dziś to świetna rozrywka dla miłośników miasta. Podobnie jak wypatrywanie budynków, których już dawno nie ma na warszawskiej mapie. Dzięki stronie można również przekonać się, czy odbudowa Starówki według dawnych rycin rzeczywiście się powiodła.

- Odbudowa, którą prowadzono według powojennych, często ideologicznych założeń urbanistycznych, przyniosła zmiany w wyglądzie miasta. W dzisiejszej Warszawie można jednak odnaleźć nie tylko budynki, ale także całe fragmenty zrekonstruowanych ulic - zapewnia dyrektor Archiwum Państwowego Ryszard Wojtkowski.

Do niektórych puzzli dołączone zostały wiersze Marii Kuncewiczowej, które wprowadzą graczy w klimat międzywojennej Warszawy.

Gry mają różny stopień trudności, dlatego mogą je układać i dzieci, i dorośli.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!