Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy lokalizację Muzeum Historii Polski

abc
abc
Zarząd Dróg Miejskich oficjalnie zezwolił na przykrycie pasa al. Armii Ludowej i wybudowanie w tym miejscu Muzeum Historii Polski.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Muzeum Historii Polski, brak decyzji ZDM był ostatnią przeszkodą formalną do ogłoszenia konkursu architektonicznego na siedzibę muzeum.

- Przykrycie Trasy Łazienkowskiej przywróci miastu utracony plac Na Rozdrożu. To ważne miejsce skrzyżowania osi północ-południe i wschód-zachód - pełni obecnie jedynie funkcję transferową mając potężny potencjał symboliczny i estetyczny. Połączenie Parku Ujazdowskiego z północnym krańcem Łazienek przywróci też przerwaną ciągłość Skarpie Wiślanej – pisze Jarosław Trybuś, historyk sztuki, na stronie Muzeum Historii Polski. - Ale przede wszystkim potężna płyta nad Trasą Łazienkowską to bardzo inspirujące miejsce dla architektów, którzy w drodze konkursu mogliby zaproponować miastu nowy ekscytujący budynek, interesujący już przez to, że efektownie uwieszony nad ruchliwą arterią. Czas najwyższy i najlepszy na ten odważny gest.


Wizualizacja siedziby Muzeum Historii Polski

Budynek MHP powstanie nad specjalnym tunelem, który zostanie zbudowany, gdy odcinek od Trasy Łazienkowskiej do pl. Na Rozdrożu będzie pokryty betonową konstrukcją przypominająca dach.

- Analizując lokalizację trzeba stwierdzić, że zawiera ona bardzo wiele wymienionych atrakcyjnych elementów. Obiekt postawiony nad Trasą Łazienkowską stanowiłby swego rodzaju bramę do Centrum – zaznacza w swojej opinii prof. Lech Wysokiński. - Wewnątrz budynku biegłaby Trasa Łazienkowska w tunelu. Budynek zajmowałby powierzchnię pod trasą, po obu stronach trasy i nad trasą, co pozwalałoby osiągnąć zaplanowaną kubaturę. Zabudowa w krawędzi skarpy zabezpieczyłaby istniejące tam od 20 lat osuwisko. Posadowienie obiektu mogłoby być na palach, słupach. Konstrukcja nad trasą stanowiłaby rodzaj mostu.


Wizualizacja siedziby Muzeum Historii Polski Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, zapowiada, że koszt budowy Muzeum Historii Polski szacowany jest na 87 mln euro. Ponad 80 proc. wydatków związanych z powstaniem obiektu ma zostać pokrytych z budżetu Unii Europejskiej, reszta zaś będzie sfinansowana przez resort kultury.

⇒ Obejrzyj zdjęcia zamieszczone w galerii pod artykułem i zapoznaj się z projektem wizualnym wnętrz Muzeum Historii Polski wykonanym przez Karolinę Jarecką.


Czytaj również:
Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli
Chłopczyca, dandys i dama [wideo]
Coraz więcej pamiątek związanych z Pragą [wideo]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto