Kolorowe zdjęcia Warszawy zrobiono we wrześniu 1944, w trakcie Powstania Warszawskiego. Kliszę znaleziono w rozbitym niemieckim czołgu. Po raz pierwszy pokazano ją w latach 70., teraz przypominamy prawdopodobnie pierwsze kolorowe zdjęcia zniszczonej Warszawy i prawdopodobnie ostatnie "spojrzenie" na Pałac Saski.

Na zdjęciach znajduje się Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, wkrótce po zakończeniu walk powstańczych we wrześniu 1944. Autorem jest prawdopodobnie niemiecki żołnierz, który dokumentował teren po wygranej z powstańcami na Starym Mieście. Walki zakończyły się tam 2 września.

Na zdjęciach widzimy zniszczone barykady na ulicy Świętojańskiej, widok na Powiśle (w tle Praga), ruiny Zamku Królewskiego, zbombardowany kościół św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu oraz przewróconą figurę Chrystusa z tego kościoła. Fotografie przedstawiają również budynki Prezydium Rady Ministrów na Krakowskim Przedmieściu (koło kościoła sióstr Wizytek, obecnie Pałac Prezydencki), a także prawdopodobnie ostatnie zdjęcia Pałacu Saskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, wysadzonego pod koniec grudnia 1944.

Zdjęcia nie były publicznie znane aż do lat 70. Wtedy po raz pierwszy opublikowało je pismo "Stolica" (1971, numer 40). Dziennikarze tłumaczyli, że prawdopodobnie zostały one zrobione między 15 a 20 września 1944. Miały zostać odnalezione kilka miesięcy później w rozbitym niemieckim czołgu. 15 stycznia 1945 Andrzej Grabowski ps. Dzikus, (żołnierz AK, a po wojnie adwokat) otrzymał je od kolegi w Żyrardowie. Po kilkunastu latach trafiły do redakcji gazety. W 2011 roku pojawiło się wideo przypominające wspomniane fotografie, stworzone przez Krzysztofa Jaszczyńskiego dla fundacji Warszawa1939.pl.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!